logo
namirnica

полжав

Школки, ракови, итн
полжав содржи 76.00 калории (полжав - Храна 100g)

полжав содржи:

- 2.00 г јаглехидрати (полжав - Храна 100g)

- 0.80 g маст (полжав - Храна 100g)

- 15.00 g Протеини (полжав - Храна 100g)


>> ХРАНА ЗА губење на тежината - Калории Кои школки, ракови и сл имаат најмалку калории?
>> Храна богата со протеини Кои школки, ракови и сл имаат најмногу протеини?
>> Храна богата со јаглени хидрати Кои школки, ракови и сл имаат најмногу јаглехидрати?

минерали

полжав содржи:

- 170.00 мг калциум (полжав - Храна 100g)

- 3.50 мг железо (полжав - храна 100g)

- 0.00 mg магнезиум (полжав - Храна 100g)

- 0.00 mg фосфор (полжав - Храна 100g)

- 0.00 mg калиум (полжав - Храна 100g)

- 0.00 мг натриум (полжав - Храна 100g)


>> Минерали во Храна Кои школки, ракови и сл имаат најмногу минерали?

витамини

полжав содржи:

- 0.00 мг Витамин А (ретинол или каротин) (полжав - Храна 100g)

- 0.00 мг Витамин Б1 (тиамин, Aneurin) (полжав - Храна 100g)

- 0.00 мг витамин Б2 или рибофлавин (полжав - Храна 100g)

- 0.00 мг витамин Б6 или пиридоксин (полжав - Храна 100g)

- 15.00 mg на витамин Ц или аскорбинска киселина (полжав - храна 100g)

- 0.00 мг витамин Е или токоферол (полжав - Храна 100g)


>> Витамини во Храна Кои школки, ракови и сл имаат најмногу витамини?


види исто така:

Диета без IRON кој го подготвил - преработени школки, ракови и сл имаат најмалку железо?
Диета без IRON Кои школки, ракови и сл имаат најмалку железо?
Витаминот А во Храна Кои неподготвени - сурова школки, ракови и сл имаат најмногу витамин А?
ВИТАМИН Е ВО ХРАНА Кои неподготвени - суровини и школки, ракови и сл имаат најмалку витамин Е?
Витамин Б2 ВО ХРАНА кој го подготвил - преработени школки, ракови и сл имаат најмногу витамин Б2?
ХРАНА ЗА губење на тежината - Калории Кои неподготвени - сурова школки, ракови и сл имаат најмалку калории?
Диета без калиум Кои школки, ракови и сл имаат најмалку калиум?
Храна богата со железо Кои неподготвени - сурова школки, ракови и сл имаат најмногу железо?
Витамин Б1 ВО ХРАНА Кои школки, ракови и сл имаат најмногу витамин Б1?
Храна богата со натриум кој го подготвил - преработени школки, ракови и сл имаат најмногу натриум?

видови на храна:


Житарици и житни производи
месо
деликатеси
еленово
живина
птици
морски риби
слатководна риба
Школки, ракови, итн
млеко
Ферментирано млеко, павлака, итн
ферментирани сирења
живина јајца
Зеленчук и производи од зеленчук
Овошје и овошни производи
масни супстанции
Шеќери и шеќер деривати

намирници:


јастог (варен) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
јаболка, захаросани конзервирана ( исхрана - калории, витамини, минерали )
јагоди (свежи) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
кромид (сув) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
говедско aitchbone ( исхрана - калории, витамини, минерали )
спанаќ (варен) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
јаболко (свежи) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
телешко тело ( исхрана - калории, витамини, минерали )
џемови (просек) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
варени солени шунка ( исхрана - калории, витамини, минерали )
конзервирана лосос ( исхрана - калории, витамини, минерали )
бонбони (во просек) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
пилешко јајца во прав ( исхрана - калории, витамини, минерали )
караница (свежи) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
грозје (свеж сок) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
харинга (маринирани) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
лук (сијалицата) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
млеко кондензирана кравјо, засладен ( исхрана - калории, витамини, минерали )
поле зајак ( исхрана - калории, витамини, минерали )
овци филе ( исхрана - калории, витамини, минерали )


А витамин во храна. Колку витамин А (ретинол или каротин) е таму во јастог (варен)?
А витамин во храна. Колку витамин А (ретинол или каротин) е таму во јаболка, захаросани конзервирана?
витамин Б2 во храна. Колку витамин Б2 или рибофлавин е таму во јагоди (свежи)?
Здрава храна - Калории. Колку калории има во кромид (сув)?
Калциум во храната. Колку калциум е таму во говедско aitchbone?
Натриум во храната. Колку натриум е таму во спанаќ (варен)?
      en af ar az be bg ca cs da de el es et eu fa fi fr ga gl gu he hi hr ht hu hy id is it ja ka ko lt lv mk ms mt nl no pl pt ro ru sk sl sq sr sv sw ta te th tl tr uk vi zh zh(t)
World population food logo
Contact: kontakt@world-population.net
Copyright (C): Online press . All rights reserved.
Editorial board: editorial@world-population.net
Marketing: marketing@world-population.net

We use "Cookies" for better user experience. By proceeding to use this page you approve our Cookie policy.

Close this notice Find out more