logo
namirnica

јогурт

Ферментирано млеко, павлака, итн
јогурт содржи 72.00 калории (јогурт - Храна 100g)

јогурт содржи:

- 4.50 г јаглехидрати (јогурт - Храна 100g)

- 3.80 g маст (јогурт - Храна 100g)

- 4.80 g Протеини (јогурт - Храна 100g)


>> ХРАНА ЗА губење на тежината - Калории Кои ферментирано млеко, павлака и сл има најмалку калории?
>> Храна богата со протеини Кои ферментирано млеко, павлака и сл има најмногу протеини?
>> Јаглени хидрати храна богата Кои ферментирано млеко, павлака итн имаат најмногу јаглехидрати?

минерали

јогурт содржи:

- 150.00 мг калциум (јогурт - Храна 100g)

- 0.20 мг железо (јогурт - храна 100g)

- 0.00 mg магнезиум (јогурт - Храна 100g)

- 135.00 mg фосфор (јогурт - Храна 100g)

- 190.00 mg калиум (јогурт - Храна 100g)

- 62.00 мг натриум (јогурт - Храна 100g)


>> Минерали во Храна Кои ферментирано млеко, павлака и сл има најмногу минерали?

витамини

јогурт содржи:

- 0.04 мг Витамин А (ретинол или каротин) (јогурт - Храна 100g)

- 0.05 мг Витамин Б1 (тиамин, Aneurin) (јогурт - Храна 100g)

- 0.03 мг витамин Б2 или рибофлавин (јогурт - Храна 100g)

- 0.03 мг витамин Б6 или пиридоксин (јогурт - Храна 100g)

- 2.00 mg на витамин Ц или аскорбинска киселина (јогурт - храна 100g)

- 0.00 мг витамин Е или токоферол (јогурт - Храна 100g)


>> Витамини во Храна Кои ферментирано млеко, павлака и сл има најмногу витамини?


види исто така:

Витамин Б1 ВО ХРАНА Кои неподготвени - сурова ферментирано млеко, павлака и сл има најмалку витамин Б1?
Витамини и минерали во храната Кои неподготвени - сурова ферментирано млеко, павлака и сл има најмалку витамини и минерали?
ВИТАМИН Е ВО ХРАНА Кои неподготвени - сурова ферментирано млеко, павлака и сл има најмалку витамин Е?
Витамин Б2 во храна Кои ферментирано млеко, павлака и сл има најмалку витамин Б2?
Храна богата со натриум Кои ферментирано млеко, павлака и сл има најмногу натриум?
ВИТАМИН Б6 во храната Кои ферментирано млеко, павлака и сл има најмногу витаминот Б6?
Диета без калциум Кои ферментирано млеко, павлака и сл има најмалку калциум?
ВИТАМИН Б6 во храната Кои неподготвени - сурова ферментирано млеко, павлака и сл има најмалку витамин Б6?
Диета без калиум Кои неподготвени - сурова ферментирано млеко, павлака и сл има најмалку калиум?
МАГНЕЗИУМ храна богата кој го подготвил - преработени ферментирано млеко, павлака и сл има најмногу магнезиум?

видови на храна:


Житарици и житни производи
месо
деликатеси
еленово
живина
птици
морски риби
слатководна риба
Школки, ракови, итн
млеко
Ферментирано млеко, павлака, итн
ферментирани сирења
живина јајца
Зеленчук и производи од зеленчук
Овошје и овошни производи
масни супстанции
Шеќери и шеќер деривати

намирници:


пржени колбаси ( исхрана - калории, витамини, минерали )
калинка, слатка калинка (свежи) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
Chives (суровини) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
штука ( исхрана - калории, витамини, минерали )
моркови (суровини) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
козјо сирење (во просек) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
круша, конзервирана во сируп ( исхрана - калории, витамини, минерали )
соја целата сушени семки ( исхрана - калории, витамини, минерали )
бонбони (во просек) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
моркови (варен) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
Pandied слива конзервирана ( исхрана - калории, витамини, минерали )
коза рифови ( исхрана - калории, витамини, минерали )
сардини (свежи) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
караница мармалад ( исхрана - калории, витамини, минерали )
кефир ( исхрана - калории, витамини, минерали )
сок од домати, солени ( исхрана - калории, витамини, минерали )
филе на свинско месо ( исхрана - калории, витамини, минерали )
ананас (свежи) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
конзервирана рак ( исхрана - калории, витамини, минерали )
карфиол (варени) ( исхрана - калории, витамини, минерали )


А витамин во храна. Колку витамин А (ретинол или каротин) е таму во пржени колбаси?
ХРАНА - Протеини - ИСХРАНА. Колку протеини има во калинка, слатка калинка (свежи)?
витамин Б2 во храна. Колку витамин Б2 или рибофлавин е таму во chives (суровини)?
Калциум во храната. Колку калциум е таму во штука?
Е витамини во храната. Колку витамин Е или токоферол е таму во моркови (суровини)?
Фосфор во храната. Колку фосфор е таму во козјо сирење (во просек)?
      en af ar az be bg ca cs da de el es et eu fa fi fr ga gl gu he hi hr ht hu hy id is it ja ka ko lt lv mk ms mt nl no pl pt ro ru sk sl sq sr sv sw ta te th tl tr uk vi zh zh(t)
World population food logo
Contact: kontakt@world-population.net
Copyright (C): Online press . All rights reserved.
Editorial board: editorial@world-population.net
Marketing: marketing@world-population.net

We use "Cookies" for better user experience. By proceeding to use this page you approve our Cookie policy.

Close this notice Find out more