logo
namirnica

морски алги (сув)

Зеленчук и производи од зеленчук
морски алги (сув) содржи 239.00 калории (морски алги (сув) - Храна 100g)

морски алги (сув) содржи:

- 42.00 г јаглехидрати (морски алги (сув) - Храна 100g)

- 2.50 g маст (морски алги (сув) - Храна 100g)

- 12.00 g Протеини (морски алги (сув) - Храна 100g)


>> ХРАНА ЗА губење на тежината - Калории Кој зеленчук и зеленчук имаат најмалку калории?
>> Храна богата со протеини Кој зеленчук и зеленчук имаат најмногу протеини?
>> Храна богата со јаглени хидрати Кој зеленчук и зеленчук имаат најмногу јаглехидрати?

минерали

морски алги (сув) содржи:

- 4000.00 мг калциум (морски алги (сув) - Храна 100g)

- 600.00 мг железо (морски алги (сув) - храна 100g)

- 0.00 mg магнезиум (морски алги (сув) - Храна 100g)

- 1000.00 mg фосфор (морски алги (сув) - Храна 100g)

- 7500.00 mg калиум (морски алги (сув) - Храна 100g)

- 5000.00 мг натриум (морски алги (сув) - Храна 100g)


>> Минерали во ХРАНА Кој зеленчук и зеленчук имаат најмногу минерали?

витамини

морски алги (сув) содржи:

- 0.00 мг Витамин А (ретинол или каротин) (морски алги (сув) - Храна 100g)

- 0.00 мг Витамин Б1 (тиамин, Aneurin) (морски алги (сув) - Храна 100g)

- 0.00 мг витамин Б2 или рибофлавин (морски алги (сув) - Храна 100g)

- 0.00 мг витамин Б6 или пиридоксин (морски алги (сув) - Храна 100g)

- 0.00 mg на витамин Ц или аскорбинска киселина (морски алги (сув) - храна 100g)

- 0.00 мг витамин Е или токоферол (морски алги (сув) - Храна 100g)


>> Витамини во Храна Кој зеленчук и зеленчук имаат најмногу витамини?


види исто така:

Диета без фосфор кој го подготвил - преработен зеленчук имаат најмалку фосфор?
Витамин Б2 во храна кој го подготвил - преработен зеленчук имаат најмногу витамини Б2?
Витамин Б1 ВО ХРАНА Кои неподготвени - суров зеленчук имаат најмногу витамини Б1?
Диета без ПРОТЕИН Кој зеленчук и зеленчук имаат најмалку протеини?
Витамини во Храна Кој зеленчук и зеленчук имаат најмалку витамини?
Диета без Јагленохидрати Кој зеленчук и зеленчук имаат најмалку јагленохидрати?
Храна богата со јаглени хидрати Кои неподготвени - суров зеленчук имаат најмногу јаглехидрати?
ВИТАМИН А во храната Кои неподготвени - суров зеленчук имаат најмалку витамин А?
Диета без Јагленохидрати кој го подготвил - преработен зеленчук имаат најмалку јагленохидрати?
Витамини во Храна кој го подготвил - преработен зеленчук имаат најмногу витамини?

видови на храна:


Житарици и житни производи
месо
деликатеси
еленово
живина
птици
морски риби
слатководна риба
Школки, ракови, итн
млеко
Ферментирано млеко, павлака, итн
ферментирани сирења
живина јајца
Зеленчук и производи од зеленчук
Овошје и овошни производи
масни супстанции
Шеќери и шеќер деривати

намирници:


овци рамо ( исхрана - калории, витамини, минерали )
пастрмка ( исхрана - калории, витамини, минерали )
Boloney ( исхрана - калории, витамини, минерали )
пченка микроб ( исхрана - калории, витамини, минерали )
праски (свежи) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
конзервирана туна ( исхрана - калории, витамини, минерали )
јаболко (свежи) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
јачмен леб ( исхрана - калории, витамини, минерали )
млечно чоколадо ( исхрана - калории, витамини, минерали )
ананас (свежи) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
домашни патка ( исхрана - калории, витамини, минерали )
ориз зрна (не излупени) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
слатки компири (суровини) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
стаклен зрно ориз, суровини и ( исхрана - калории, витамини, минерали )
корнфлекс ( исхрана - калории, витамини, минерали )
животинска маст (на просечната вредност на говедско месо, овци и свинска маст) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
павлака со 35% масленост ( исхрана - калории, витамини, минерали )
Brie ( исхрана - калории, витамини, минерали )
пармезан ( исхрана - калории, витамини, минерали )
бел рафиниран шеќер ( исхрана - калории, витамини, минерали )


Е витамини во храната. Колку витамин Е или токоферол е таму во овци рамо?
Витамин Б1 во храна. Колку витамин Б1 (тиамин, Aneurin) е таму во пастрмка?
ХРАНА - Протеини - ИСХРАНА. Колку протеини има во boloney?
ХРАНА - Протеини - ИСХРАНА. Колку протеини има во пченка микроб?
Витамин Б6 во храна. Колку витамин Б6 или пиридоксин е таму во праски (свежи)?
Калиум во храната. Колку калиум е таму во конзервирана туна?
      en af ar az be bg ca cs da de el es et eu fa fi fr ga gl gu he hi hr ht hu hy id is it ja ka ko lt lv mk ms mt nl no pl pt ro ru sk sl sq sr sv sw ta te th tl tr uk vi zh zh(t)
World population food logo
Contact: kontakt@world-population.net
Copyright (C): Online press . All rights reserved.
Editorial board: editorial@world-population.net
Marketing: marketing@world-population.net

We use "Cookies" for better user experience. By proceeding to use this page you approve our Cookie policy.

Close this notice Find out more