logo
namirnica

зелена

Зеленчук и производи од зеленчук
зелена содржи 35.00 калории (зелена - Храна 100g)

зелена содржи:

- 3.90 г јаглехидрати (зелена - Храна 100g)

- 0.20 g маст (зелена - Храна 100g)

- 1.10 g Протеини (зелена - Храна 100g)


>> ХРАНА ЗА губење на тежината - Калории Кој зеленчук и зеленчук имаат најмалку калории?
>> Храна богата со протеини Кој зеленчук и зеленчук имаат најмногу протеини?
>> Храна богата со јаглени хидрати Кој зеленчук и зеленчук имаат најмногу јаглехидрати?

минерали

зелена содржи:

- 36.00 мг калциум (зелена - Храна 100g)

- 0.50 мг железо (зелена - храна 100g)

- 0.00 mg магнезиум (зелена - Храна 100g)

- 18.00 mg фосфор (зелена - Храна 100g)

- 140.00 mg калиум (зелена - Храна 100g)

- 650.00 мг натриум (зелена - Храна 100g)


>> Минерали во ХРАНА Кој зеленчук и зеленчук имаат најмногу минерали?

витамини

зелена содржи:

- 0.01 мг Витамин А (ретинол или каротин) (зелена - Храна 100g)

- 0.03 мг Витамин Б1 (тиамин, Aneurin) (зелена - Храна 100g)

- 0.06 мг витамин Б2 или рибофлавин (зелена - Храна 100g)

- 0.00 мг витамин Б6 или пиридоксин (зелена - Храна 100g)

- 16.00 mg на витамин Ц или аскорбинска киселина (зелена - храна 100g)

- 0.00 мг витамин Е или токоферол (зелена - Храна 100g)


>> Витамини во Храна Кој зеленчук и зеленчук имаат најмногу витамини?


види исто така:

ВИТАМИН Ц во храната кој го подготвил - преработен зеленчук имаат најмалку витамин Ц?
Витамин Б1 ВО ХРАНА Кој зеленчук и зеленчук имаат најмногу витамин Б1?
Храна богата со натриум Кој зеленчук и зеленчук имаат најмногу натриум?
ВИТАМИН Е ВО ХРАНА Кој зеленчук и зеленчук имаат најмалку витамин Е?
Диета без фосфор Кој зеленчук и зеленчук имаат најмалку фосфор?
ХРАНА ЗА губење на тежината - Калории кој го подготвил - преработен зеленчук имаат најмалку калории?
Диета без калциум Кој зеленчук и зеленчук имаат најмалку калциум?
ХРАНА ЗА телесната тежина Кои неподготвени - суров зеленчук имаат најмногу масти?
ВИТАМИН А во храната кој го подготвил - преработен зеленчук имаат најмногу витамин А?
Диета без фосфор кој го подготвил - преработен зеленчук имаат најмалку фосфор?

видови на храна:


Житарици и житни производи
месо
деликатеси
еленово
живина
птици
морски риби
слатководна риба
Школки, ракови, итн
млеко
Ферментирано млеко, павлака, итн
ферментирани сирења
живина јајца
Зеленчук и производи од зеленчук
Овошје и овошни производи
масни супстанции
Шеќери и шеќер деривати

намирници:


домашни зајачко месо ( исхрана - калории, витамини, минерали )
пармезан ( исхрана - калории, витамини, минерали )
караница (свежи) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
Срна ( исхрана - калории, витамини, минерали )
скуша ( исхрана - калории, витамини, минерали )
Potatoe (печени во рерна) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
кромид (сув) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
путер, Неподправената (свежи) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
артишок (за јадење дел) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
пченка (суровини) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
филе на свинско месо ( исхрана - калории, витамини, минерали )
паштета јајца 100 г ( исхрана - калории, витамини, минерали )
сардини (цела конзервирана вода) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
ослиќ ( исхрана - калории, витамини, минерали )
кравјо млеко, бегло ( исхрана - калории, витамини, минерали )
магдонос (суровини) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
Chives (суровини) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
доматено (варен, конзервирана) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
бонбони - торта (просек) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
ориз снегулки ( исхрана - калории, витамини, минерали )


В витамини во храната. Колку витамин Ц или аскорбинска е таму во домашни зајачко месо?
Здрава храна - Калории. Колку калории има во пармезан?
Магнезиум во храната. Колку магнезиум е таму во караница (свежи)?
ХРАНА - Протеини - ИСХРАНА. Колку протеини има во Срна?
Магнезиум во храната. Колку магнезиум е таму во скуша?
Здрава храна - Калории. Колку калории има во potatoe (печени во рерна)?
      en af ar az be bg ca cs da de el es et eu fa fi fr ga gl gu he hi hr ht hu hy id is it ja ka ko lt lv mk ms mt nl no pl pt ro ru sk sl sq sr sv sw ta te th tl tr uk vi zh zh(t)
World population food logo
Contact: kontakt@world-population.net
Copyright (C): Online press . All rights reserved.
Editorial board: editorial@world-population.net
Marketing: marketing@world-population.net

We use "Cookies" for better user experience. By proceeding to use this page you approve our Cookie policy.

Close this notice Find out more