logo
namirnica

ротквица (суровини)

Зеленчук и производи од зеленчук
ротквица (суровини) содржи 21.00 калории (ротквица (суровини) - Храна 100g)

ротквица (суровини) содржи:

- 3.90 г јаглехидрати (ротквица (суровини) - Храна 100g)

- 0.10 g маст (ротквица (суровини) - Храна 100g)

- 1.10 g Протеини (ротквица (суровини) - Храна 100g)


>> ХРАНА ЗА губење на тежината - Калории Кој зеленчук и зеленчук имаат најмалку калории?
>> Храна богата со протеини Кој зеленчук и зеленчук имаат најмногу протеини?
>> Храна богата со јаглени хидрати Кој зеленчук и зеленчук имаат најмногу јаглехидрати?

минерали

ротквица (суровини) содржи:

- 37.00 мг калциум (ротквица (суровини) - Храна 100g)

- 1.10 мг железо (ротквица (суровини) - храна 100g)

- 0.00 mg магнезиум (ротквица (суровини) - Храна 100g)

- 31.00 mg фосфор (ротквица (суровини) - Храна 100g)

- 270.00 mg калиум (ротквица (суровини) - Храна 100g)

- 15.00 мг натриум (ротквица (суровини) - Храна 100g)


>> Минерали во ХРАНА Кој зеленчук и зеленчук имаат најмногу минерали?

витамини

ротквица (суровини) содржи:

- 0.01 мг Витамин А (ретинол или каротин) (ротквица (суровини) - Храна 100g)

- 0.06 мг Витамин Б1 (тиамин, Aneurin) (ротквица (суровини) - Храна 100g)

- 0.03 мг витамин Б2 или рибофлавин (ротквица (суровини) - Храна 100g)

- 0.10 мг витамин Б6 или пиридоксин (ротквица (суровини) - Храна 100g)

- 21.00 mg на витамин Ц или аскорбинска киселина (ротквица (суровини) - храна 100g)

- 0.00 мг витамин Е или токоферол (ротквица (суровини) - Храна 100g)


>> Витамини во Храна Кој зеленчук и зеленчук имаат најмногу витамини?


види исто така:

Диета без магнезиум Кој зеленчук и зеленчук имаат најмалку магнезиум?
Храна богата со фосфор Кои неподготвени - суров зеленчук имаат најмногу фосфор?
ВИТАМИН А во храната Кои неподготвени - суров зеленчук имаат најмногу витамин А?
Храна богата со магнезиум Кои неподготвени - суров зеленчук имаат најмногу магнезиум?
ВИТАМИН Е ВО ХРАНА Кој зеленчук и зеленчук имаат најмалку витамин Е?
Витамини и минерали во храната кој го подготвил - преработен зеленчук имаат најмалку витамини и минерали?
Минерали во ХРАНА Кој зеленчук и зеленчук имаат најмалку минерали?
ХРАНА ЗА губење на тежината - Калории Кои неподготвени - суров зеленчук имаат најмалку калории?
Храна богата со јаглени хидрати Кој зеленчук и зеленчук имаат најмногу јаглехидрати?
Витамини во Храна Кој зеленчук и зеленчук имаат најмногу витамини?

видови на храна:


Житарици и житни производи
месо
деликатеси
еленово
живина
птици
морски риби
слатководна риба
Школки, ракови, итн
млеко
Ферментирано млеко, павлака, итн
ферментирани сирења
живина јајца
Зеленчук и производи од зеленчук
Овошје и овошни производи
масни супстанции
Шеќери и шеќер деривати

намирници:


брокули (варени) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
лосос (свежи) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
спанаќ (варен) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
Chives (суровини) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
кромид (суровини) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
говедско месо (полу масти) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
патка месо без маснотии ( исхрана - калории, витамини, минерали )
сланина (полу масти) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
моркови (варен) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
грав (сува) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
јаболко (свежи) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
спанаќ (суровини) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
растително масло (просек) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
боровинки, конзервирана задушени ( исхрана - калории, витамини, минерали )
јастог во конзерва ( исхрана - калории, витамини, минерали )
конзервирана лосос ( исхрана - калории, витамини, минерали )
јогурт ( исхрана - калории, витамини, минерали )
доматно пире во кутии ( исхрана - калории, витамини, минерали )
конзервирана рак ( исхрана - калории, витамини, минерали )
црн леб ( исхрана - калории, витамини, минерали )


Масти во храната. Колку масти е таму во брокули (варени)?
А витамин во храна. Колку витамин А (ретинол или каротин) е таму во лосос (свежи)?
Калиум во храната. Колку калиум е таму во спанаќ (варен)?
Железо во храната. Колку железо е таму во chives (суровини)?
Фосфор во храната. Колку фосфор е таму во кромид (суровини)?
ХРАНА - Јаглехидратите. Колку јагленихидрати има во говедско месо (полу масти)?
      en af ar az be bg ca cs da de el es et eu fa fi fr ga gl gu he hi hr ht hu hy id is it ja ka ko lt lv mk ms mt nl no pl pt ro ru sk sl sq sr sv sw ta te th tl tr uk vi zh zh(t)
World population food logo
Contact: kontakt@world-population.net
Copyright (C): Online press . All rights reserved.
Editorial board: editorial@world-population.net
Marketing: marketing@world-population.net

We use "Cookies" for better user experience. By proceeding to use this page you approve our Cookie policy.

Close this notice Find out more