logo
namirnica

рен (суровини)

Зеленчук и производи од зеленчук
рен (суровини) содржи 70.00 калории (рен (суровини) - Храна 100g)

рен (суровини) содржи:

- 13.60 г јаглехидрати (рен (суровини) - Храна 100g)

- 0.30 g маст (рен (суровини) - Храна 100g)

- 3.00 g Протеини (рен (суровини) - Храна 100g)


>> ХРАНА ЗА губење на тежината - Калории Кој зеленчук и зеленчук имаат најмалку калории?
>> Храна богата со протеини Кој зеленчук и зеленчук имаат најмногу протеини?
>> Храна богата со јаглени хидрати Кој зеленчук и зеленчук имаат најмногу јаглехидрати?

минерали

рен (суровини) содржи:

- 108.00 мг калциум (рен (суровини) - Храна 100g)

- 2.00 мг железо (рен (суровини) - храна 100g)

- 0.00 mg магнезиум (рен (суровини) - Храна 100g)

- 70.00 mg фосфор (рен (суровини) - Храна 100g)

- 530.00 mg калиум (рен (суровини) - Храна 100g)

- 15.00 мг натриум (рен (суровини) - Храна 100g)


>> Минерали во ХРАНА Кој зеленчук и зеленчук имаат најмногу минерали?

витамини

рен (суровини) содржи:

- 0.01 мг Витамин А (ретинол или каротин) (рен (суровини) - Храна 100g)

- 0.06 мг Витамин Б1 (тиамин, Aneurin) (рен (суровини) - Храна 100g)

- 0.11 мг витамин Б2 или рибофлавин (рен (суровини) - Храна 100g)

- 0.18 мг витамин Б6 или пиридоксин (рен (суровини) - Храна 100g)

- 100.00 mg на витамин Ц или аскорбинска киселина (рен (суровини) - храна 100g)

- 0.00 мг витамин Е или токоферол (рен (суровини) - Храна 100g)


>> Витамини во Храна Кој зеленчук и зеленчук имаат најмногу витамини?


види исто така:

ВИТАМИН Е ВО ХРАНА кој го подготвил - преработен зеленчук имаат најмногу витамин Е?
Храна богата со магнезиум кој го подготвил - преработен зеленчук имаат најмногу магнезиум?
Храна богата со натриум кој го подготвил - преработен зеленчук имаат најмногу натриум?
Витамин Б1 ВО ХРАНА Кои неподготвени - суров зеленчук имаат најмногу витамини Б1?
Витамин Б1 ВО ХРАНА Кои неподготвени - суров зеленчук имаат најмалку витамин Б1?
Диета без фосфор кој го подготвил - преработен зеленчук имаат најмалку фосфор?
Витамини во Храна Кој зеленчук и зеленчук имаат најмалку витамини?
ВИТАМИН Ц во храната кој го подготвил - преработен зеленчук имаат најмногу витамин Ц?
Храна богата со калциум Кој зеленчук и зеленчук имаат најмногу калциум?
Диета без IRON Кој зеленчук и зеленчук имаат најмалку железо?

видови на храна:


Житарици и житни производи
месо
деликатеси
еленово
живина
птици
морски риби
слатководна риба
Школки, ракови, итн
млеко
Ферментирано млеко, павлака, итн
ферментирани сирења
живина јајца
Зеленчук и производи од зеленчук
Овошје и овошни производи
масни супстанции
Шеќери и шеќер деривати

намирници:


магдонос (сув) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
доматно пире во кутии ( исхрана - калории, витамини, минерали )
конзервирана туна ( исхрана - калории, витамини, минерали )
бонбони - торта (просек) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
нерафинирано шеќер ( исхрана - калории, витамини, минерали )
грозје (свежи) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
говедско месо во конзерва ( исхрана - калории, витамини, минерали )
Devilfish ( исхрана - калории, витамини, минерали )
свинско (полу масти) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
магдонос (суровини) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
краставица ( исхрана - калории, витамини, минерали )
моркови (варен, конзервирана) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
домашни патка ( исхрана - калории, витамини, минерали )
грејпфрут (свеж сок) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
природен пчелин мед ( исхрана - калории, витамини, минерали )
јогурт ( исхрана - калории, витамини, минерали )
слатки компири (суровини) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
пифтија ( исхрана - калории, витамини, минерали )
јагода (џем) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
боровинки, конзервирана задушени ( исхрана - калории, витамини, минерали )


Витамин Б6 во храна. Колку витамин Б6 или пиридоксин е таму во магдонос (сув)?
ХРАНА - Јаглехидратите. Колку јагленихидрати има во доматно пире во кутии?
Масти во храната. Колку масти е таму во конзервирана туна?
витамин Б2 во храна. Колку витамин Б2 или рибофлавин е таму во бонбони - торта (просек)?
Здрава храна - Калории. Колку калории има во нерафинирано шеќер?
Калиум во храната. Колку калиум е таму во грозје (свежи)?
      en af ar az be bg ca cs da de el es et eu fa fi fr ga gl gu he hi hr ht hu hy id is it ja ka ko lt lv mk ms mt nl no pl pt ro ru sk sl sq sr sv sw ta te th tl tr uk vi zh zh(t)
World population food logo
Contact: kontakt@world-population.net
Copyright (C): Online press . All rights reserved.
Editorial board: editorial@world-population.net
Marketing: marketing@world-population.net

We use "Cookies" for better user experience. By proceeding to use this page you approve our Cookie policy.

Close this notice Find out more