logo
namirnica

сончогледово семе

Зеленчук и производи од зеленчук
сончогледово семе содржи 575.00 калории (сончогледово семе - Храна 100g)

сончогледово семе содржи:

- 20.00 г јаглехидрати (сончогледово семе - Храна 100g)

- 43.00 g маст (сончогледово семе - Храна 100g)

- 27.00 g Протеини (сончогледово семе - Храна 100g)


>> ХРАНА ЗА губење на тежината - Калории Кој зеленчук и зеленчук имаат најмалку калории?
>> Храна богата со протеини Кој зеленчук и зеленчук имаат најмногу протеини?
>> Храна богата со јаглени хидрати Кој зеленчук и зеленчук имаат најмногу јаглехидрати?

минерали

сончогледово семе содржи:

- 0.00 мг калциум (сончогледово семе - Храна 100g)

- 0.00 мг железо (сончогледово семе - храна 100g)

- 0.00 mg магнезиум (сончогледово семе - Храна 100g)

- 0.00 mg фосфор (сончогледово семе - Храна 100g)

- 0.00 mg калиум (сончогледово семе - Храна 100g)

- 0.00 мг натриум (сончогледово семе - Храна 100g)


>> Минерали во ХРАНА Кој зеленчук и зеленчук имаат најмногу минерали?

витамини

сончогледово семе содржи:

- 0.00 мг Витамин А (ретинол или каротин) (сончогледово семе - Храна 100g)

- 0.00 мг Витамин Б1 (тиамин, Aneurin) (сончогледово семе - Храна 100g)

- 0.00 мг витамин Б2 или рибофлавин (сончогледово семе - Храна 100g)

- 0.00 мг витамин Б6 или пиридоксин (сончогледово семе - Храна 100g)

- 0.00 mg на витамин Ц или аскорбинска киселина (сончогледово семе - храна 100g)

- 0.00 мг витамин Е или токоферол (сончогледово семе - Храна 100g)


>> Витамини во Храна Кој зеленчук и зеленчук имаат најмногу витамини?


види исто така:

Храна богата со железо Кој зеленчук и зеленчук имаат најмногу железо?
Диета без ПРОТЕИН кој го подготвил - преработен зеленчук имаат најмалку протеини?
ХРАНА ЗА губење на тежината кој го подготвил - преработен зеленчук имаат најмалку масти?
ВИТАМИН Б6 во храната кој го подготвил - преработен зеленчук имаат најмногу витамини Б6?
Храна богата со фосфор Кој зеленчук и зеленчук имаат најмногу фосфор?
Витамини во Храна Кој зеленчук и зеленчук имаат најмногу витамини?
ХРАНА ЗА губење на тежината - Калории Кои неподготвени - суров зеленчук имаат најмалку калории?
Витамин Б2 во храна Кој зеленчук и зеленчук имаат најмногу витамини Б2?
Диета без Јагленохидрати кој го подготвил - преработен зеленчук имаат најмалку јагленохидрати?
Храна богата со натриум Кој зеленчук и зеленчук имаат најмногу натриум?

видови на храна:


Житарици и житни производи
месо
деликатеси
еленово
живина
птици
морски риби
слатководна риба
Школки, ракови, итн
млеко
Ферментирано млеко, павлака, итн
ферментирани сирења
живина јајца
Зеленчук и производи од зеленчук
Овошје и овошни производи
масни супстанции
Шеќери и шеќер деривати

намирници:


патка месо без маснотии ( исхрана - калории, витамини, минерали )
Potatoe (печени во рерна) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
праски (свежи) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
моркови (суровини) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
есетра ( исхрана - калории, витамини, минерали )
овчо млеко ( исхрана - калории, витамини, минерали )
суровини пушеле шунка ( исхрана - калории, витамини, минерали )
домашни патка ( исхрана - калории, витамини, минерали )
калинка, слатка калинка (свежи) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
овци масти ( исхрана - калории, витамини, минерали )
јагода компот конзервирана ( исхрана - калории, витамини, минерали )
харинга (маринирани) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
бадем (сув) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
Zwieback ( исхрана - калории, витамини, минерали )
кефир ( исхрана - калории, витамини, минерали )
Ementaler ( исхрана - калории, витамини, минерали )
холандски сирење ( исхрана - калории, витамини, минерали )
јаболка, захаросани конзервирана ( исхрана - калории, витамини, минерали )
матеница ( исхрана - калории, витамини, минерали )
козјото млеко ( исхрана - калории, витамини, минерали )


Е витамини во храната. Колку витамин Е или токоферол е таму во патка месо без маснотии?
Фосфор во храната. Колку фосфор е таму во potatoe (печени во рерна)?
Железо во храната. Колку железо е таму во праски (свежи)?
А витамин во храна. Колку витамин А (ретинол или каротин) е таму во моркови (суровини)?
витамин Б2 во храна. Колку витамин Б2 или рибофлавин е таму во есетра?
витамин Б2 во храна. Колку витамин Б2 или рибофлавин е таму во овчо млеко?
      en af ar az be bg ca cs da de el es et eu fa fi fr ga gl gu he hi hr ht hu hy id is it ja ka ko lt lv mk ms mt nl no pl pt ro ru sk sl sq sr sv sw ta te th tl tr uk vi zh zh(t)
World population food logo
Contact: kontakt@world-population.net
Copyright (C): Online press . All rights reserved.
Editorial board: editorial@world-population.net
Marketing: marketing@world-population.net

We use "Cookies" for better user experience. By proceeding to use this page you approve our Cookie policy.

Close this notice Find out more