logo
namirnica

смокви (свежи)

Овошје и овошни производи
смокви (свежи) содржи 74.00 калории (смокви (свежи) - Храна 100g)

смокви (свежи) содржи:

- 16.60 г јаглехидрати (смокви (свежи) - Храна 100g)

- 0.30 g маст (смокви (свежи) - Храна 100g)

- 1.10 g Протеини (смокви (свежи) - Храна 100g)


>> ХРАНА ЗА губење на тежината - Калории Кои овошје и овошни производи имаат најмалку калории?
>> Храна богата со протеини Кои овошје и овошни производи имаат најмногу протеини?
>> Храна богата со јаглени хидрати Кои овошје и овошни производи имаат најмногу јаглехидрати?

минерали

смокви (свежи) содржи:

- 46.00 мг калциум (смокви (свежи) - Храна 100g)

- 1.20 мг железо (смокви (свежи) - храна 100g)

- 0.00 mg магнезиум (смокви (свежи) - Храна 100g)

- 31.00 mg фосфор (смокви (свежи) - Храна 100g)

- 238.00 mg калиум (смокви (свежи) - Храна 100g)

- 3.00 мг натриум (смокви (свежи) - Храна 100g)


>> Минерали во Храна Кои овошје и овошни производи имаат најмногу минерали?

витамини

смокви (свежи) содржи:

- 0.02 мг Витамин А (ретинол или каротин) (смокви (свежи) - Храна 100g)

- 0.08 мг Витамин Б1 (тиамин, Aneurin) (смокви (свежи) - Храна 100g)

- 0.07 мг витамин Б2 или рибофлавин (смокви (свежи) - Храна 100g)

- 0.13 мг витамин Б6 или пиридоксин (смокви (свежи) - Храна 100g)

- 3.00 mg на витамин Ц или аскорбинска киселина (смокви (свежи) - храна 100g)

- 0.00 мг витамин Е или токоферол (смокви (свежи) - Храна 100g)


>> Витамини во Храна Кои овошје и овошни производи имаат најмногу витамини?


види исто така:

Диета без Јагленохидрати кој го подготвил - преработени овошје имаат најмалку јагленохидрати?
Храна богата со јаглени хидрати Кои неподготвени - свежо овошје имаат најмногу јаглехидрати?
Витамини и минерали во храната кој го подготвил - преработени овошје имаат најмалку витамини и минерали?
Храна богата со протеини кој го подготвил - преработени овошје имаат најмногу протеини?
Диета без IRON кој го подготвил - преработени овошје имаат најмалку железо?
Диета без SODIUM Кои овошје и овошни производи имаат најмалку натриум?
Храна богата со фосфор кој го подготвил - преработени овошје имаат најмногу фосфор?
Витамини и минерали во храната Кои овошје и овошни производи имаат најмногу витамини и минерали?
Витамини и минерали во храната Кои овошје и овошни производи имаат најмалку витамини и минерали?
Минерали во Храна Кои овошје и овошни производи имаат најмалку на минерали?

видови на храна:


Житарици и житни производи
месо
деликатеси
еленово
живина
птици
морски риби
слатководна риба
Школки, ракови, итн
млеко
Ферментирано млеко, павлака, итн
ферментирани сирења
живина јајца
Зеленчук и производи од зеленчук
Овошје и овошни производи
масни супстанции
Шеќери и шеќер деривати

намирници:


свинско црниот дроб ( исхрана - калории, витамини, минерали )
полузрнесто ( исхрана - калории, витамини, минерали )
стаклен зрно ориз, варени ( исхрана - калории, витамини, минерали )
спанаќ (суровини) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
Турција јајца 100 г ( исхрана - калории, витамини, минерали )
харинга (чадена) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
пржена сланина ( исхрана - калории, витамини, минерали )
грозје (свеж сок) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
јагода (џем) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
козјо сирење (во просек) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
морски алги (сув) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
смокви (сув) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
црн леб ( исхрана - калории, витамини, минерали )
сардини (свежи) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
Dace ( исхрана - калории, витамини, минерали )
Кокошка белка од јајце 100 г ( исхрана - калории, витамини, минерали )
пченица гриз ( исхрана - калории, витамини, минерали )
јачмен брашно ( исхрана - калории, витамини, минерали )
туна (свежи) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
бел грав ( исхрана - калории, витамини, минерали )


ХРАНА - Протеини - ИСХРАНА. Колку протеини има во свинско црниот дроб?
Витамин Б1 во храна. Колку витамин Б1 (тиамин, Aneurin) е таму во полузрнесто?
витамин Б2 во храна. Колку витамин Б2 или рибофлавин е таму во стаклен зрно ориз, варени?
Витамин Б1 во храна. Колку витамин Б1 (тиамин, Aneurin) е таму во спанаќ (суровини)?
Магнезиум во храната. Колку магнезиум е таму во Турција јајца 100 г?
Магнезиум во храната. Колку магнезиум е таму во харинга (чадена)?
      en af ar az be bg ca cs da de el es et eu fa fi fr ga gl gu he hi hr ht hu hy id is it ja ka ko lt lv mk ms mt nl no pl pt ro ru sk sl sq sr sv sw ta te th tl tr uk vi zh zh(t)
World population food logo
Contact: kontakt@world-population.net
Copyright (C): Online press . All rights reserved.
Editorial board: editorial@world-population.net
Marketing: marketing@world-population.net

We use "Cookies" for better user experience. By proceeding to use this page you approve our Cookie policy.

Close this notice Find out more