logo
namirnica

маслинки (солени)

Овошје и овошни производи
маслинки (солени) содржи 132.00 калории (маслинки (солени) - Храна 100g)

маслинки (солени) содржи:

- 3.90 г јаглехидрати (маслинки (солени) - Храна 100g)

- 12.30 g маст (маслинки (солени) - Храна 100g)

- 1.20 g Протеини (маслинки (солени) - Храна 100g)


>> ХРАНА ЗА губење на тежината - Калории Кои овошје и овошни производи имаат најмалку калории?
>> Храна богата со протеини Кои овошје и овошни производи имаат најмногу протеини?
>> Храна богата со јаглени хидрати Кои овошје и овошни производи имаат најмногу јаглехидрати?

минерали

маслинки (солени) содржи:

- 74.00 мг калциум (маслинки (солени) - Храна 100g)

- 1.60 мг железо (маслинки (солени) - храна 100g)

- 0.00 mg магнезиум (маслинки (солени) - Храна 100g)

- 17.00 mg фосфор (маслинки (солени) - Храна 100g)

- 73.00 mg калиум (маслинки (солени) - Храна 100g)

- 2400.00 мг натриум (маслинки (солени) - Храна 100g)


>> Минерали во Храна Кои овошје и овошни производи имаат најмногу минерали?

витамини

маслинки (солени) содржи:

- 0.09 мг Витамин А (ретинол или каротин) (маслинки (солени) - Храна 100g)

- 0.03 мг Витамин Б1 (тиамин, Aneurin) (маслинки (солени) - Храна 100g)

- 0.07 мг витамин Б2 или рибофлавин (маслинки (солени) - Храна 100g)

- 0.02 мг витамин Б6 или пиридоксин (маслинки (солени) - Храна 100g)

- 0.00 mg на витамин Ц или аскорбинска киселина (маслинки (солени) - храна 100g)

- 0.00 мг витамин Е или токоферол (маслинки (солени) - Храна 100g)


>> Витамини во Храна Кои овошје и овошни производи имаат најмногу витамини?


види исто така:

Храна богата со магнезиум кој го подготвил - преработени овошје имаат најмногу магнезиум?
ВИТАМИН Б6 во храната Кои овошје и овошни производи имаат најмногу витамин Б6?
ХРАНА ЗА губење на тежината - Калории Кои неподготвени - свежо овошје имаат најмалку калории?
Витамин Б1 ВО ХРАНА Кои овошје и овошни производи имаат најмногу витамин Б1?
Диета без IRON Кои неподготвени - свежо овошје имаат најмалку железо?
Диета без магнезиум кој го подготвил - преработени овошје имаат најмалку магнезиум?
Витамини во Храна Кои овошје и овошни производи имаат најмалку витамини?
Диета без калиум Кои неподготвени - свежо овошје имаат најмалку калиум?
Витамини во Храна кој го подготвил - преработени овошје имаат најмногу витамини?
Витамини во Храна Кои неподготвени - свежо овошје имаат најмногу витамини?

видови на храна:


Житарици и житни производи
месо
деликатеси
еленово
живина
птици
морски риби
слатководна риба
Школки, ракови, итн
млеко
Ферментирано млеко, павлака, итн
ферментирани сирења
живина јајца
Зеленчук и производи од зеленчук
Овошје и овошни производи
масни супстанции
Шеќери и шеќер деривати

намирници:


артишок (за јадење дел) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
Potatoe (пржена) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
сок од домати, солени ( исхрана - калории, витамини, минерали )
сланина (полу масти) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
целата пилешко јајца 48 гр ( исхрана - калории, витамини, минерали )
бел грав ( исхрана - калории, витамини, минерали )
желка ( исхрана - калории, витамини, минерали )
кравјо млеко, матеница, неварен (свежи) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
магдонос (суровини) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
доматено (варен, конзервирана) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
маслиново масло ( исхрана - калории, витамини, минерали )
Dace ( исхрана - калории, витамини, минерали )
магдонос (сув) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
Boletus ( исхрана - калории, витамини, минерали )
сардини (цела конзервирана вода) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
малини (свеж сок) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
леќа (сув) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
јогурт ( исхрана - калории, витамини, минерали )
цариградско грозде (свежи) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
малина џем во конзерва ( исхрана - калории, витамини, минерали )


витамин Б2 во храна. Колку витамин Б2 или рибофлавин е таму во артишок (за јадење дел)?
Витамин Б6 во храна. Колку витамин Б6 или пиридоксин е таму во potatoe (пржена)?
А витамин во храна. Колку витамин А (ретинол или каротин) е таму во сок од домати, солени?
Здрава храна - Калории. Колку калории има во сланина (полу масти)?
Масти во храната. Колку масти е таму во целата пилешко јајца 48 гр?
Масти во храната. Колку масти е таму во бел грав?
      en af ar az be bg ca cs da de el es et eu fa fi fr ga gl gu he hi hr ht hu hy id is it ja ka ko lt lv mk ms mt nl no pl pt ro ru sk sl sq sr sv sw ta te th tl tr uk vi zh zh(t)
World population food logo
Contact: kontakt@world-population.net
Copyright (C): Online press . All rights reserved.
Editorial board: editorial@world-population.net
Marketing: marketing@world-population.net

We use "Cookies" for better user experience. By proceeding to use this page you approve our Cookie policy.

Close this notice Find out more