logo
namirnica

грозје (свежи)

Овошје и овошни производи
грозје (свежи) содржи 77.00 калории (грозје (свежи) - Храна 100g)

грозје (свежи) содржи:

- 16.60 г јаглехидрати (грозје (свежи) - Храна 100g)

- 0.70 g маст (грозје (свежи) - Храна 100g)

- 0.90 g Протеини (грозје (свежи) - Храна 100g)


>> ХРАНА ЗА губење на тежината - Калории Кои овошје и овошни производи имаат најмалку калории?
>> Храна богата со протеини Кои овошје и овошни производи имаат најмногу протеини?
>> Храна богата со јаглени хидрати Кои овошје и овошни производи имаат најмногу јаглехидрати?

минерали

грозје (свежи) содржи:

- 19.00 мг калциум (грозје (свежи) - Храна 100g)

- 0.45 мг железо (грозје (свежи) - храна 100g)

- 0.00 mg магнезиум (грозје (свежи) - Храна 100g)

- 21.00 mg фосфор (грозје (свежи) - Храна 100g)

- 224.00 mg калиум (грозје (свежи) - Храна 100g)

- 2.00 мг натриум (грозје (свежи) - Храна 100g)


>> Минерали во Храна Кои овошје и овошни производи имаат најмногу минерали?

витамини

грозје (свежи) содржи:

- 0.03 мг Витамин А (ретинол или каротин) (грозје (свежи) - Храна 100g)

- 0.05 мг Витамин Б1 (тиамин, Aneurin) (грозје (свежи) - Храна 100g)

- 0.02 мг витамин Б2 или рибофлавин (грозје (свежи) - Храна 100g)

- 0.09 мг витамин Б6 или пиридоксин (грозје (свежи) - Храна 100g)

- 5.00 mg на витамин Ц или аскорбинска киселина (грозје (свежи) - храна 100g)

- 0.00 мг витамин Е или токоферол (грозје (свежи) - Храна 100g)


>> Витамини во Храна Кои овошје и овошни производи имаат најмногу витамини?


види исто така:

ВИТАМИН Е ВО ХРАНА Кои овошје и овошни производи имаат најмногу витамин Е?
Витамин Б2 во храна кој го подготвил - преработени овошје имаат најмалку витамин Б2?
ХРАНА ЗА губење на тежината - Калории Кои овошје и овошни производи имаат најмалку калории?
ВИТАМИН А во храната Кои овошје и овошни производи имаат најмалку витамин А?
ХРАНА ЗА телесната тежина Кои овошје и овошни производи имаат најмногу масти?
Храна богата со магнезиум кој го подготвил - преработени овошје имаат најмногу магнезиум?
Диета без магнезиум Кои овошје и овошни производи имаат најмалку магнезиум?
Витамини во Храна Кои овошје и овошни производи имаат најмалку витамини?
ВИТАМИН Ц во храната Кои неподготвени - свежо овошје имаат најмногу витамин Ц?
Витамин Б2 во храна Кои овошје и овошни производи имаат најмалку Витамин Б2?

видови на храна:


Житарици и житни производи
месо
деликатеси
еленово
живина
птици
морски риби
слатководна риба
Школки, ракови, итн
млеко
Ферментирано млеко, павлака, итн
ферментирани сирења
живина јајца
Зеленчук и производи од зеленчук
Овошје и овошни производи
масни супстанции
Шеќери и шеќер деривати

намирници:


брокули (варени) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
козјото млеко ( исхрана - калории, витамини, минерали )
јагула (чадена) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
црни маслинки (свежи) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
пржени Debrecin колбас ( исхрана - калории, витамини, минерали )
рен (суровини) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
датуми (свежи) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
спанаќ (суровини) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
лист ( исхрана - калории, витамини, минерали )
свинско (полу масти) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
кобила на млеко ( исхрана - калории, витамини, минерали )
куки ( исхрана - калории, витамини, минерали )
калинка, слатка калинка (свежи) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
џемови (просек) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
Кокошка белка од јајце 100 г ( исхрана - калории, витамини, минерали )
есетра ( исхрана - калории, витамини, минерали )
мајонезот (купени) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
компот од различни плодови, конзервирана ( исхрана - калории, витамини, минерали )
шума зајак ( исхрана - калории, витамини, минерали )
јаболка, захаросани конзервирана ( исхрана - калории, витамини, минерали )


Железо во храната. Колку железо е таму во брокули (варени)?
ХРАНА - Јаглехидратите. Колку јагленихидрати има во козјото млеко?
Натриум во храната. Колку натриум е таму во јагула (чадена)?
В витамини во храната. Колку витамин Ц или аскорбинска е таму во црни маслинки (свежи)?
Здрава храна - Калории. Колку калории има во пржени Debrecin колбас?
ХРАНА - Протеини - ИСХРАНА. Колку протеини има во рен (суровини)?
      en af ar az be bg ca cs da de el es et eu fa fi fr ga gl gu he hi hr ht hu hy id is it ja ka ko lt lv mk ms mt nl no pl pt ro ru sk sl sq sr sv sw ta te th tl tr uk vi zh zh(t)
World population food logo
Contact: kontakt@world-population.net
Copyright (C): Online press . All rights reserved.
Editorial board: editorial@world-population.net
Marketing: marketing@world-population.net

We use "Cookies" for better user experience. By proceeding to use this page you approve our Cookie policy.

Close this notice Find out more