logo
namirnica

карамел

Шеќери и шеќер деривати
карамел содржи 428.00 калории (карамел - Храна 100g)

карамел содржи:

- 77.80 г јаглехидрати (карамел - Храна 100g)

- 11.80 g маст (карамел - Храна 100g)

- 2.50 g Протеини (карамел - Храна 100g)


>> ХРАНА ЗА губење на тежината - Калории Кои шеќери и шеќер деривати имаат најмалку калории?
>> Храна богата со протеини Кои шеќери и шеќер деривати имаат најмногу протеини?
>> Храна богата со јаглени хидрати Кои шеќери и шеќер деривати имаат најмногу јаглехидрати?

минерали

карамел содржи:

- 126.00 мг калциум (карамел - Храна 100g)

- 2.30 мг железо (карамел - храна 100g)

- 0.00 mg магнезиум (карамел - Храна 100g)

- 90.00 mg фосфор (карамел - Храна 100g)

- 0.00 mg калиум (карамел - Храна 100g)

- 0.00 мг натриум (карамел - Храна 100g)


>> Минерали во ХРАНА Кои шеќери и шеќер деривати имаат најмногу минерали?

витамини

карамел содржи:

- 0.05 мг Витамин А (ретинол или каротин) (карамел - Храна 100g)

- 0.02 мг Витамин Б1 (тиамин, Aneurin) (карамел - Храна 100g)

- 0.14 мг витамин Б2 или рибофлавин (карамел - Храна 100g)

- 0.00 мг витамин Б6 или пиридоксин (карамел - Храна 100g)

- 0.00 mg на витамин Ц или аскорбинска киселина (карамел - храна 100g)

- 0.00 мг витамин Е или токоферол (карамел - Храна 100g)


>> Витамини во ХРАНА Кои шеќери и шеќер деривати имаат најмногу витамини?


види исто така:

ВИТАМИН Е ВО ХРАНА Кои неподготвени - сурова шеќери и шеќер деривати имаат најмногу витамин Е?
ВИТАМИН Б6 во храната Кои неподготвени - сурова шеќери и шеќер деривати имаат најмалку витамин Б6?
ВИТАМИН Е ВО ХРАНА кој го подготвил - преработени шеќери и шеќер деривати имаат најмалку витамин Е?
ВИТАМИН А во храната Кои шеќери и шеќер деривати имаат најмалку витамин А?
Храна богата со протеини Кои неподготвени - сурова шеќери и шеќер деривати имаат најмногу протеини?
Диета без SODIUM кој го подготвил - преработени шеќери и шеќер деривати имаат најмалку натриум?
ВИТАМИН Б6 во храната кој го подготвил - преработени шеќери и шеќер деривати имаат најмногу витамин Б6?
Витамини во ХРАНА кој го подготвил - преработени шеќери и шеќер деривати имаат најмалку витамини?
Витамин Б2 во храна Кои неподготвени - сурова шеќери и шеќер деривати имаат најмногу витамин Б2?
ХРАНА ЗА губење на тежината Кои неподготвени - сурова шеќери и шеќер деривати имаат најмалку масти?

видови на храна:


Житарици и житни производи
месо
деликатеси
еленово
живина
птици
морски риби
слатководна риба
Школки, ракови, итн
млеко
Ферментирано млеко, павлака, итн
ферментирани сирења
живина јајца
Зеленчук и производи од зеленчук
Овошје и овошни производи
масни супстанции
Шеќери и шеќер деривати

намирници:


малини (свежи) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
паштета јајца 100 г ( исхрана - калории, витамини, минерали )
матеница ( исхрана - калории, витамини, минерали )
грозје (свежи) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
овци рамо ( исхрана - калории, витамини, минерали )
ориз зрна (не излупени) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
суровини тесто ( исхрана - калории, витамини, минерали )
пченка микроб ( исхрана - калории, витамини, минерали )
ананас (конзервирана во сок) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
боровинки (свежи) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
смокви (свежи) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
нерафинирано шеќер ( исхрана - калории, витамини, минерали )
пченка (суровини) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
грашок (варен, конзервирана) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
жаба бутче ( исхрана - калории, витамини, минерали )
грав (сува) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
млечно чоколадо ( исхрана - калории, витамини, минерали )
Срна ( исхрана - калории, витамини, минерали )
компир (суровини) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
козјото млеко ( исхрана - калории, витамини, минерали )


Магнезиум во храната. Колку магнезиум е таму во малини (свежи)?
Магнезиум во храната. Колку магнезиум е таму во паштета јајца 100 г?
ХРАНА - Протеини - ИСХРАНА. Колку протеини има во матеница?
Магнезиум во храната. Колку магнезиум е таму во грозје (свежи)?
Магнезиум во храната. Колку магнезиум е таму во овци рамо?
витамин Б2 во храна. Колку витамин Б2 или рибофлавин е таму во ориз зрна (не излупени)?
      en af ar az be bg ca cs da de el es et eu fa fi fr ga gl gu he hi hr ht hu hy id is it ja ka ko lt lv mk ms mt nl no pl pt ro ru sk sl sq sr sv sw ta te th tl tr uk vi zh zh(t)
World population food logo
Contact: kontakt@world-population.net
Copyright (C): Online press . All rights reserved.
Editorial board: editorial@world-population.net
Marketing: marketing@world-population.net

We use "Cookies" for better user experience. By proceeding to use this page you approve our Cookie policy.

Close this notice Find out more