logo
namirnica

џемови (просек)

Шеќери и шеќер деривати
џемови (просек) содржи 284.00 калории (џемови (просек) - Храна 100g)

џемови (просек) содржи:

- 70.10 г јаглехидрати (џемови (просек) - Храна 100g)

- 0.20 g маст (џемови (просек) - Храна 100g)

- 0.30 g Протеини (џемови (просек) - Храна 100g)


>> ХРАНА ЗА губење на тежината - Калории Кои шеќери и шеќер деривати имаат најмалку калории?
>> Храна богата со протеини Кои шеќери и шеќер деривати имаат најмногу протеини?
>> Храна богата со јаглени хидрати Кои шеќери и шеќер деривати имаат најмногу јаглехидрати?

минерали

џемови (просек) содржи:

- 15.00 мг калциум (џемови (просек) - Храна 100g)

- 0.20 мг железо (џемови (просек) - храна 100g)

- 0.00 mg магнезиум (џемови (просек) - Храна 100g)

- 12.00 mg фосфор (џемови (просек) - Храна 100g)

- 112.00 mg калиум (џемови (просек) - Храна 100g)

- 14.00 мг натриум (џемови (просек) - Храна 100g)


>> Минерали во ХРАНА Кои шеќери и шеќер деривати имаат најмногу минерали?

витамини

џемови (просек) содржи:

- 0.01 мг Витамин А (ретинол или каротин) (џемови (просек) - Храна 100g)

- 0.20 мг Витамин Б1 (тиамин, Aneurin) (џемови (просек) - Храна 100g)

- 0.02 мг витамин Б2 или рибофлавин (џемови (просек) - Храна 100g)

- 0.00 мг витамин Б6 или пиридоксин (џемови (просек) - Храна 100g)

- 0.40 mg на витамин Ц или аскорбинска киселина (џемови (просек) - храна 100g)

- 0.00 мг витамин Е или токоферол (џемови (просек) - Храна 100g)


>> Витамини во ХРАНА Кои шеќери и шеќер деривати имаат најмногу витамини?


види исто така:

Витамини во Храна Кои неподготвени - сурова шеќери и шеќер деривати имаат најмногу витамини?
ХРАНА ЗА телесната тежина - Калории Кои неподготвени - сурова шеќери и шеќер деривати имаат најмногу калории?
Витамини и минерали во Храна Кои неподготвени - сурова шеќери и шеќер деривати имаат најмалку витамини и минерали?
Храна богата со магнезиум кој го подготвил - преработени шеќери и шеќер деривати имаат најмногу магнезиум?
ВИТАМИН Б6 во храната кој го подготвил - преработени шеќери и шеќер деривати имаат најмалку витамин Б6?
ВИТАМИН А во храната Кои шеќери и шеќер деривати имаат најмалку витамин А?
ВИТАМИН Ц во храната Кои шеќери и шеќер деривати имаат најмногу витамин Ц?
Храна богата со железо Кои неподготвени - сурова шеќери и шеќер деривати имаат најмногу железо?
Витамин Б1 во храната кој го подготвил - преработени шеќери и шеќер деривати имаат најмалку витамин Б1?
Витамин Б1 во храната Кои неподготвени - сурова шеќери и шеќер деривати имаат најмалку витамин Б1?

видови на храна:


Житарици и житни производи
месо
деликатеси
еленово
живина
птици
морски риби
слатководна риба
Школки, ракови, итн
млеко
Ферментирано млеко, павлака, итн
ферментирани сирења
живина јајца
Зеленчук и производи од зеленчук
Овошје и овошни производи
масни супстанции
Шеќери и шеќер деривати

намирници:


праз (суровини) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
паштета јајца 100 г ( исхрана - калории, витамини, минерали )
Ementaler ( исхрана - калории, витамини, минерали )
путер, Неподправената (свежи) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
Mallard ( исхрана - калории, витамини, минерали )
Potatoe (печени во рерна) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
Surmullet ( исхрана - калории, витамини, минерали )
целата пилешко јајца 48 гр ( исхрана - калории, витамини, минерали )
конзервирана туна ( исхрана - калории, витамини, минерали )
мајонезот (домашна) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
кравјо млеко, матеница, неварен (свежи) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
боранија (варен, конзервирана) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
чоколадо мешање ( исхрана - калории, витамини, минерали )
растително масло (просек) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
Турција ( исхрана - калории, витамини, минерали )
лук (сијалицата) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
слатки компири (суровини) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
телешко polumasno ( исхрана - калории, витамини, минерали )
цвекло (варени) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
меласа ( исхрана - калории, витамини, минерали )


Витамин Б6 во храна. Колку витамин Б6 или пиридоксин е таму во праз (суровини)?
Масти во храната. Колку масти е таму во паштета јајца 100 г?
А витамин во храна. Колку витамин А (ретинол или каротин) е таму во ementaler?
Е витамини во храната. Колку витамин Е или токоферол е таму во путер, Неподправената (свежи)?
Е витамини во храната. Колку витамин Е или токоферол е таму во Mallard?
ХРАНА - Јаглехидратите. Колку јагленихидрати има во potatoe (печени во рерна)?
      en af ar az be bg ca cs da de el es et eu fa fi fr ga gl gu he hi hr ht hu hy id is it ja ka ko lt lv mk ms mt nl no pl pt ro ru sk sl sq sr sv sw ta te th tl tr uk vi zh zh(t)
World population food logo
Contact: kontakt@world-population.net
Copyright (C): Online press . All rights reserved.
Editorial board: editorial@world-population.net
Marketing: marketing@world-population.net

We use "Cookies" for better user experience. By proceeding to use this page you approve our Cookie policy.

Close this notice Find out more