logo
namirnica

гуска црниот дроб

живина
гуска црниот дроб содржи 180.00 калории (гуска црниот дроб - Храна 100g)

гуска црниот дроб содржи:

- 5.50 г јаглехидрати (гуска црниот дроб - Храна 100g)

- 10.00 g маст (гуска црниот дроб - Храна 100g)

- 17.00 g Протеини (гуска црниот дроб - Храна 100g)


>> ХРАНА ЗА губење на тежината - Калории Кои живина има најмалку калории?
>> Храна богата со протеини Кои живина има најмногу протеини?
>> Јаглени хидрати храна богата Кои живина има најмногу јаглехидрати?

минерали

гуска црниот дроб содржи:

- 10.00 мг калциум (гуска црниот дроб - Храна 100g)

- 0.00 мг железо (гуска црниот дроб - храна 100g)

- 0.00 mg магнезиум (гуска црниот дроб - Храна 100g)

- 180.00 mg фосфор (гуска црниот дроб - Храна 100g)

- 230.00 mg калиум (гуска црниот дроб - Храна 100g)

- 140.00 мг натриум (гуска црниот дроб - Храна 100g)


>> Минерали во Храна Кои живина има најмногу минерали?

витамини

гуска црниот дроб содржи:

- 0.00 мг Витамин А (ретинол или каротин) (гуска црниот дроб - Храна 100g)

- 0.02 мг Витамин Б1 (тиамин, Aneurin) (гуска црниот дроб - Храна 100g)

- 0.00 мг витамин Б2 или рибофлавин (гуска црниот дроб - Храна 100g)

- 0.00 мг витамин Б6 или пиридоксин (гуска црниот дроб - Храна 100g)

- 0.90 mg на витамин Ц или аскорбинска киселина (гуска црниот дроб - храна 100g)

- 0.00 мг витамин Е или токоферол (гуска црниот дроб - Храна 100g)


>> Витамини во Храна Кои живина има најмногу витамини?


види исто така:

Витамин Б1 во храната кој го подготвил - обработуваат живина има најмалку витамин Б1?
ВИТАМИН Е ВО ХРАНА кој го подготвил - обработуваат живина има најмногу витамин Е?
Диета без фосфор Кои неподготвени - сурова живина има најмалку фосфор?
Храна богата со натриум Кои подготвени - обработуваат живина има најмногу натриум?
Диета без калциум Кои живина има најмалку калциум?
Минерали во Храна Кои неподготвени - сурова живина има најмногу минерали?
Диета без калиум Кои неподготвени - сурова живина има најмалку калиум?
Витамин Б1 ВО ХРАНА Кои неподготвени - сурова живина има најмалку витамин Б1?
Витамини и минерали во храната кој го подготвил - обработуваат живина има најмалку витамини и минерали?
Витамини во Храна Кои живина има витамини?

видови на храна:


Житарици и житни производи
месо
деликатеси
еленово
живина
птици
морски риби
слатководна риба
Школки, ракови, итн
млеко
Ферментирано млеко, павлака, итн
ферментирани сирења
живина јајца
Зеленчук и производи од зеленчук
Овошје и овошни производи
масни супстанции
Шеќери и шеќер деривати

намирници:


цвекло (варени) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
варени солени шунка ( исхрана - калории, витамини, минерали )
холандски сирење ( исхрана - калории, витамини, минерали )
боранија (варен, конзервирана) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
путер, Неподправената (свежи) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
пржена сланина ( исхрана - калории, витамини, минерали )
ориз зрна (не излупени) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
бел рафиниран шеќер ( исхрана - калории, витамини, минерали )
путер ( исхрана - калории, витамини, минерали )
мајонезот (купени) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
пржени Debrecin колбас ( исхрана - калории, витамини, минерали )
фазан ( исхрана - калории, витамини, минерали )
рибизли, црвена и бела ( исхрана - калории, витамини, минерали )
смокви (свежи) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
култивирани печурки, свежи ( исхрана - калории, витамини, минерали )
пилешко ( исхрана - калории, витамини, минерали )
зелка (суровини) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
јагне рифови ( исхрана - калории, витамини, минерали )
пченка (суровини) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
калинка, слатка калинка (свежи) ( исхрана - калории, витамини, минерали )


В витамини во храната. Колку витамин Ц или аскорбинска е таму во цвекло (варени)?
А витамин во храна. Колку витамин А (ретинол или каротин) е таму во варени солени шунка?
Витамин Б1 во храна. Колку витамин Б1 (тиамин, Aneurin) е таму во холандски сирење?
Здрава храна - Калории. Колку калории има во боранија (варен, конзервирана)?
ХРАНА - Протеини - ИСХРАНА. Колку протеини има во путер, Неподправената (свежи)?
В витамини во храната. Колку витамин Ц или аскорбинска е таму во пржена сланина?
      en af ar az be bg ca cs da de el es et eu fa fi fr ga gl gu he hi hr ht hu hy id is it ja ka ko lt lv mk ms mt nl no pl pt ro ru sk sl sq sr sv sw ta te th tl tr uk vi zh zh(t)
World population food logo
Contact: kontakt@world-population.net
Copyright (C): Online press . All rights reserved.
Editorial board: editorial@world-population.net
Marketing: marketing@world-population.net

We use "Cookies" for better user experience. By proceeding to use this page you approve our Cookie policy.

Close this notice Find out more