logo
namirnica

јачмен брашно

Житарици и житни производи
јачмен брашно содржи 353.00 калории (јачмен брашно - Храна 100g)

јачмен брашно содржи:

- 72.30 г јаглехидрати (јачмен брашно - Храна 100g)

- 2.00 g маст (јачмен брашно - Храна 100g)

- 11.50 g Протеини (јачмен брашно - Храна 100g)


>> ХРАНА ЗА губење на тежината - Калории Кои житарки и житни производи имаат најмалку калории?
>> Високо протеинска храна Кои житарки и житни производи имаат најмногу протеини?
>> Храна богата со јаглени хидрати Кои житарки и житни производи имаат најмногу јаглехидрати?

минерали

јачмен брашно содржи:

- 28.00 мг калциум (јачмен брашно - Храна 100g)

- 2.00 мг железо (јачмен брашно - храна 100g)

- 0.00 mg магнезиум (јачмен брашно - Храна 100g)

- 0.00 mg фосфор (јачмен брашно - Храна 100g)

- 0.00 mg калиум (јачмен брашно - Храна 100g)

- 0.00 мг натриум (јачмен брашно - Храна 100g)


>> Минерали во Храна Кои житарки и житни производи имаат најмногу минерали?

витамини

јачмен брашно содржи:

- 0.00 мг Витамин А (ретинол или каротин) (јачмен брашно - Храна 100g)

- 0.10 мг Витамин Б1 (тиамин, Aneurin) (јачмен брашно - Храна 100g)

- 0.10 мг витамин Б2 или рибофлавин (јачмен брашно - Храна 100g)

- 0.00 мг витамин Б6 или пиридоксин (јачмен брашно - Храна 100g)

- 0.00 mg на витамин Ц или аскорбинска киселина (јачмен брашно - храна 100g)

- 0.00 мг витамин Е или токоферол (јачмен брашно - Храна 100g)


>> Витамини во Храна Кои житарки и житни производи имаат најмногу витамини?


види исто така:

ВИТАМИН Б6 во храната Кои житарки и житни производи имаат најмногу витамин Б6?
ВИТАМИН А во храната кој го подготвил - преработени житарици и житни производи имаат најмалку витамин А?
ВИТАМИН Ц во храната кој го подготвил - преработени житарици и житни производи имаат најмалку витамин Ц?
ВИТАМИН Е ВО ХРАНА кој го подготвил - преработени житарици и житни производи имаат најмалку витамин Е?
Витамини и минерали во храната Кои житарки и житни производи имаат најмалку витамини и минерали?
Витамин Б1 ВО ХРАНА Кои житарки и житни производи имаат најмногу витамин Б1?
Диета без калциум кој го подготвил - преработени житарици и житни производи имаат најмалку калциум?
Храна богата со натриум кој го подготвил - преработени житарици и житни производи имаат најмногу натриум?
Витамини и минерали во храната Кои неподготвени - сурова житарици и житни производи имаат најмалку витамини и минерали?
Калциум-богата храна Кои неподготвени - сурова житарици и житни производи имаат најмногу калциум?

видови на храна:


Житарици и житни производи
месо
деликатеси
еленово
живина
птици
морски риби
слатководна риба
Школки, ракови, итн
млеко
Ферментирано млеко, павлака, итн
ферментирани сирења
живина јајца
Зеленчук и производи од зеленчук
Овошје и овошни производи
масни супстанции
Шеќери и шеќер деривати

намирници:


јаболка, захаросани конзервирана ( исхрана - калории, витамини, минерали )
јагнешко (полу масти) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
телешко polumasno ( исхрана - калории, витамини, минерали )
дива свиња ( исхрана - калории, витамини, минерали )
компот од различни плодови, конзервирана ( исхрана - калории, витамини, минерали )
маргарин (просек) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
млеко кондензирана кравјо, засладен ( исхрана - калории, витамини, минерали )
лосос (свежи) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
бонбони (во просек) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
природен пчелин мед ( исхрана - калории, витамини, минерали )
ракчиња (свежа) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
грав (сува) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
пржени Debrecin колбас ( исхрана - калории, витамини, минерали )
козјото млеко ( исхрана - калории, витамини, минерали )
зелен бибер ( исхрана - калории, витамини, минерали )
бел грав ( исхрана - калории, витамини, минерали )
Zwieback ( исхрана - калории, витамини, минерали )
јагне рифови ( исхрана - калории, витамини, минерали )
ананас (конзервирана во сок) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
Манголд ( исхрана - калории, витамини, минерали )


Магнезиум во храната. Колку магнезиум е таму во јаболка, захаросани конзервирана?
ХРАНА - Протеини - ИСХРАНА. Колку протеини има во јагнешко (полу масти)?
Калиум во храната. Колку калиум е таму во телешко polumasno?
витамин Б2 во храна. Колку витамин Б2 или рибофлавин е таму во дива свиња?
Фосфор во храната. Колку фосфор е таму во компот од различни плодови, конзервирана?
Железо во храната. Колку железо е таму во маргарин (просек)?
      en af ar az be bg ca cs da de el es et eu fa fi fr ga gl gu he hi hr ht hu hy id is it ja ka ko lt lv mk ms mt nl no pl pt ro ru sk sl sq sr sv sw ta te th tl tr uk vi zh zh(t)
World population food logo
Contact: kontakt@world-population.net
Copyright (C): Online press . All rights reserved.
Editorial board: editorial@world-population.net
Marketing: marketing@world-population.net

We use "Cookies" for better user experience. By proceeding to use this page you approve our Cookie policy.

Close this notice Find out more