logo
namirnica

конзервирана туна

морски риби
конзервирана туна содржи 284.00 калории (конзервирана туна - Храна 100g)

конзервирана туна содржи:

- 0.00 г јаглехидрати (конзервирана туна - Храна 100g)

- 20.90 g маст (конзервирана туна - Храна 100g)

- 23.00 g Протеини (конзервирана туна - Храна 100g)


>> ХРАНА ЗА губење на тежината - Калории Кои морските риби имаат најмалку калории?
>> Храна богата со протеини Кои морските риби имаат најмногу протеини?
>> Храна богата со јаглени хидрати Кои морските риби имаат најмногу јаглехидрати?

минерали

конзервирана туна содржи:

- 7.00 мг калциум (конзервирана туна - Храна 100g)

- 1.20 мг железо (конзервирана туна - храна 100g)

- 0.00 mg магнезиум (конзервирана туна - Храна 100g)

- 294.00 mg фосфор (конзервирана туна - Храна 100g)

- 343.00 mg калиум (конзервирана туна - Храна 100g)

- 360.00 мг натриум (конзервирана туна - Храна 100g)


>> Минерали во Храна Кои морските риби имаат најмногу минерали?

витамини

конзервирана туна содржи:

- 0.30 мг Витамин А (ретинол или каротин) (конзервирана туна - Храна 100g)

- 0.05 мг Витамин Б1 (тиамин, Aneurin) (конзервирана туна - Храна 100g)

- 0.06 мг витамин Б2 или рибофлавин (конзервирана туна - Храна 100g)

- 0.25 мг витамин Б6 или пиридоксин (конзервирана туна - Храна 100g)

- 0.00 mg на витамин Ц или аскорбинска киселина (конзервирана туна - храна 100g)

- 0.00 мг витамин Е или токоферол (конзервирана туна - Храна 100g)


>> Витамини во Храна Кои морските риби имаат најмногу витамини?


види исто така:

ВИТАМИН Б6 во храната Кои морските риби имаат најмногу витамин Б6?
Минерали во Храна Кои неподготвени - сурова морска риба имаат најмалку минерали?
Диета без калциум кој го подготвил - преработени морска риба имаат најмалку калциум?
Минерали во Храна Кои морските риби имаат најмалку минерали?
ХРАНА ЗА телесната тежина Кои морските риби имаат најмногу масти?
ВИТАМИН Б6 во храната кој го подготвил - преработени морска риба имаат најмногу витамин Б6?
Витамини во Храна Кои морските риби имаат најмногу витамини?
Храна богата со натриум кој го подготвил - преработени морска риба имаат најмногу натриум?
Диета без калиум кој го подготвил - преработени морска риба имаат најмалку калиум?
ХРАНА ЗА телесната тежина Кои неподготвени - суровини и морските риби имаат најмногу масти?

видови на храна:


Житарици и житни производи
месо
деликатеси
еленово
живина
птици
морски риби
слатководна риба
Школки, ракови, итн
млеко
Ферментирано млеко, павлака, итн
ферментирани сирења
живина јајца
Зеленчук и производи од зеленчук
Овошје и овошни производи
масни супстанции
Шеќери и шеќер деривати

намирници:


култивирани печурки, свежи ( исхрана - калории, витамини, минерали )
Boloney ( исхрана - калории, витамини, минерали )
маслинесто зелена (свежи) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
млеко кондензирана кравјо, засладен ( исхрана - калории, витамини, минерали )
овчо млеко ( исхрана - калории, витамини, минерали )
соја, ферментирани семиња ( исхрана - калории, витамини, минерали )
животинска маст (на просечната вредност на говедско месо, овци и свинска маст) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
јагнешко (полу масти) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
ананас (свежи) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
путер ( исхрана - калории, витамини, минерали )
печење (леб) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
кромид (суровини) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
грејпфрут, задушени исечени, конзервирана ( исхрана - калории, витамини, минерали )
круши (свежи) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
Potatoe (печени во рерна) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
конзервирана лосос ( исхрана - калории, витамини, минерали )
доматено (суровини) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
јагода (џем) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
телешко месо рифови ( исхрана - калории, витамини, минерали )
говедско месо во конзерва ( исхрана - калории, витамини, минерали )


Калиум во храната. Колку калиум е таму во култивирани печурки, свежи?
Витамин Б6 во храна. Колку витамин Б6 или пиридоксин е таму во boloney?
витамин Б2 во храна. Колку витамин Б2 или рибофлавин е таму во маслинесто зелена (свежи)?
Здрава храна - Калории. Колку калории има во млеко кондензирана кравјо, засладен?
Е витамини во храната. Колку витамин Е или токоферол е таму во овчо млеко?
ХРАНА - Јаглехидратите. Колку јагленихидрати има во соја, ферментирани семиња?
      en af ar az be bg ca cs da de el es et eu fa fi fr ga gl gu he hi hr ht hu hy id is it ja ka ko lt lv mk ms mt nl no pl pt ro ru sk sl sq sr sv sw ta te th tl tr uk vi zh zh(t)
World population food logo
Contact: kontakt@world-population.net
Copyright (C): Online press . All rights reserved.
Editorial board: editorial@world-population.net
Marketing: marketing@world-population.net

We use "Cookies" for better user experience. By proceeding to use this page you approve our Cookie policy.

Close this notice Find out more