logo
namirnica

желка

Школки, ракови, итн
желка содржи 66.00 калории (желка - Храна 100g)

желка содржи:

- 4.80 г јаглехидрати (желка - Храна 100g)

- 1.20 g маст (желка - Храна 100g)

- 9.00 g Протеини (желка - Храна 100g)


>> ХРАНА ЗА губење на тежината - Калории Кои школки, ракови и сл имаат најмалку калории?
>> Храна богата со протеини Кои школки, ракови и сл имаат најмногу протеини?
>> Храна богата со јаглени хидрати Кои школки, ракови и сл имаат најмногу јаглехидрати?

минерали

желка содржи:

- 94.00 мг калциум (желка - Храна 100g)

- 5.60 мг железо (желка - храна 100g)

- 0.00 mg магнезиум (желка - Храна 100g)

- 142.00 mg фосфор (желка - Храна 100g)

- 198.00 mg калиум (желка - Храна 100g)

- 290.00 мг натриум (желка - Храна 100g)


>> Минерали во Храна Кои школки, ракови и сл имаат најмногу минерали?

витамини

желка содржи:

- 0.10 мг Витамин А (ретинол или каротин) (желка - Храна 100g)

- 0.18 мг Витамин Б1 (тиамин, Aneurin) (желка - Храна 100g)

- 0.23 мг витамин Б2 или рибофлавин (желка - Храна 100g)

- 0.11 мг витамин Б6 или пиридоксин (желка - Храна 100g)

- 0.00 mg на витамин Ц или аскорбинска киселина (желка - храна 100g)

- 0.00 мг витамин Е или токоферол (желка - Храна 100g)


>> Витамини во Храна Кои школки, ракови и сл имаат најмногу витамини?


види исто така:

Храна богата со натриум кој го подготвил - преработени школки, ракови и сл имаат најмногу натриум?
ХРАНА ЗА губење на тежината - Калории кој го подготвил - преработени школки, ракови и сл имаат најмалку калории?
Храна богата со калиум Кои школки, ракови и сл имаат најмногу калиум?
Витамин Б1 ВО ХРАНА кој го подготвил - преработени школки, ракови и сл имаат најмногу витамин Б1?
ВИТАМИН Б6 во храната Кои неподготвени - сурова школки, ракови и сл имаат најмалку витамин Б6?
Витамини и минерали во храната кој го подготвил - преработени школки, ракови и сл имаат најмалку витамини и минерали?
Диета без калиум Кои неподготвени - суровини и школки, ракови и сл имаат најмалку калиум?
Витамини во Храна кој го подготвил - преработени школки, ракови и сл имаат најмалку витамини?
ХРАНА ЗА губење на тежината Кои школки, ракови и сл имаат најмалку масти?
Храна богата со јаглени хидрати Кои школки, ракови и сл имаат најмногу јаглехидрати?

видови на храна:


Житарици и житни производи
месо
деликатеси
еленово
живина
птици
морски риби
слатководна риба
Школки, ракови, итн
млеко
Ферментирано млеко, павлака, итн
ферментирани сирења
живина јајца
Зеленчук и производи од зеленчук
Овошје и овошни производи
масни супстанции
Шеќери и шеќер деривати

намирници:


телешко месо рифови ( исхрана - калории, витамини, минерали )
вид рак во конзерва ( исхрана - калории, витамини, минерали )
холандски сирење ( исхрана - калории, витамини, минерали )
култивирани печурки (конзервирана) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
маслиново масло ( исхрана - калории, витамини, минерали )
лист ( исхрана - калории, витамини, минерали )
нависоко ( исхрана - калории, витамини, минерали )
рибизли, црвена и бела ( исхрана - калории, витамини, минерали )
јастог (варен) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
Boloney ( исхрана - калории, витамини, минерали )
слатки компири (суровини) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
путер, Неподправената (свежи) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
шлаг ( исхрана - калории, витамини, минерали )
кравјо млеко, матеница, неварен (свежи) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
јаболко (свежи) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
пченица гриз ( исхрана - калории, витамини, минерали )
бадем (сув) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
паштета јајца 100 г ( исхрана - калории, витамини, минерали )
сок од грејпфрут во лименки ( исхрана - калории, витамини, минерали )
пастрмка ( исхрана - калории, витамини, минерали )


А витамин во храна. Колку витамин А (ретинол или каротин) е таму во телешко месо рифови?
Калциум во храната. Колку калциум е таму во вид рак во конзерва?
витамин Б2 во храна. Колку витамин Б2 или рибофлавин е таму во холандски сирење?
Магнезиум во храната. Колку магнезиум е таму во култивирани печурки (конзервирана)?
Витамин Б1 во храна. Колку витамин Б1 (тиамин, Aneurin) е таму во маслиново масло?
Железо во храната. Колку железо е таму во лист?
      en af ar az be bg ca cs da de el es et eu fa fi fr ga gl gu he hi hr ht hu hy id is it ja ka ko lt lv mk ms mt nl no pl pt ro ru sk sl sq sr sv sw ta te th tl tr uk vi zh zh(t)
World population food logo
Contact: kontakt@world-population.net
Copyright (C): Online press . All rights reserved.
Editorial board: editorial@world-population.net
Marketing: marketing@world-population.net

We use "Cookies" for better user experience. By proceeding to use this page you approve our Cookie policy.

Close this notice Find out more