logo
namirnica

артишок (за јадење дел)

Зеленчук и производи од зеленчук
артишок (за јадење дел) содржи 34.00 калории (артишок (за јадење дел) - Храна 100g)

артишок (за јадење дел) содржи:

- 5.60 г јаглехидрати (артишок (за јадење дел) - Храна 100g)

- 0.15 g маст (артишок (за јадење дел) - Храна 100g)

- 2.40 g Протеини (артишок (за јадење дел) - Храна 100g)


>> ХРАНА ЗА губење на тежината - Калории Кој зеленчук и зеленчук имаат најмалку калории?
>> Храна богата со протеини Кој зеленчук и зеленчук имаат најмногу протеини?
>> Храна богата со јаглени хидрати Кој зеленчук и зеленчук имаат најмногу јаглехидрати?

минерали

артишок (за јадење дел) содржи:

- 45.00 мг калциум (артишок (за јадење дел) - Храна 100g)

- 1.50 мг железо (артишок (за јадење дел) - храна 100g)

- 0.00 mg магнезиум (артишок (за јадење дел) - Храна 100g)

- 94.00 mg фосфор (артишок (за јадење дел) - Храна 100g)

- 430.00 mg калиум (артишок (за јадење дел) - Храна 100g)

- 43.00 мг натриум (артишок (за јадење дел) - Храна 100g)


>> Минерали во ХРАНА Кој зеленчук и зеленчук имаат најмногу минерали?

витамини

артишок (за јадење дел) содржи:

- 0.06 мг Витамин А (ретинол или каротин) (артишок (за јадење дел) - Храна 100g)

- 0.13 мг Витамин Б1 (тиамин, Aneurin) (артишок (за јадење дел) - Храна 100g)

- 0.02 мг витамин Б2 или рибофлавин (артишок (за јадење дел) - Храна 100g)

- 0.00 мг витамин Б6 или пиридоксин (артишок (за јадење дел) - Храна 100g)

- 7.00 mg на витамин Ц или аскорбинска киселина (артишок (за јадење дел) - храна 100g)

- 0.00 мг витамин Е или токоферол (артишок (за јадење дел) - Храна 100g)


>> Витамини во Храна Кој зеленчук и зеленчук имаат најмногу витамини?


види исто така:

ВИТАМИН Ц во храната Кој зеленчук и зеленчук имаат најмалку витамин Ц?
Минерали во Храна кој го подготвил - преработен зеленчук имаат најмногу минерали?
ВИТАМИН Е ВО ХРАНА Кој зеленчук и зеленчук имаат најмалку витамин Е?
ВИТАМИН Ц во храната Кои неподготвени - суров зеленчук имаат најмалку витамин Ц?
ХРАНА ЗА губење на тежината Кои неподготвени - суров зеленчук имаат најмалку масти?
ВИТАМИН Б6 во храната Кои неподготвени - суров зеленчук имаат најмалку витамин Б6?
Храна богата со јаглени хидрати кој го подготвил - преработен зеленчук имаат најмногу јаглехидрати?
Храна богата со железо Кој зеленчук и зеленчук имаат најмногу железо?
ВИТАМИН А во храната Кој зеленчук и зеленчук имаат најмногу витамин А?
ХРАНА ЗА губење на тежината Кој зеленчук и зеленчук имаат најмалку масти?

видови на храна:


Житарици и житни производи
месо
деликатеси
еленово
живина
птици
морски риби
слатководна риба
Школки, ракови, итн
млеко
Ферментирано млеко, павлака, итн
ферментирани сирења
живина јајца
Зеленчук и производи од зеленчук
Овошје и овошни производи
масни супстанции
Шеќери и шеќер деривати

намирници:


слатки компири (суровини) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
јаболко (свежи) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
матеница ( исхрана - калории, витамини, минерали )
путер ( исхрана - калории, витамини, минерали )
путер, Неподправената (свежи) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
јагне рифови ( исхрана - калории, витамини, минерали )
спанаќ (варен) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
нависоко ( исхрана - калории, витамини, минерали )
тиква ( исхрана - калории, витамини, минерали )
портокал (свежи) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
лист ( исхрана - калории, витамини, минерали )
кајсија (сушени) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
јагула (свежи) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
ориз зрна (не излупени) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
телешко тело ( исхрана - калории, витамини, минерали )
печење (леб) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
јачмен никулци ( исхрана - калории, витамини, минерали )
маслинки (солени) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
јагода компот конзервирана ( исхрана - калории, витамини, минерали )
ананас (свежи) ( исхрана - калории, витамини, минерали )


витамин Б2 во храна. Колку витамин Б2 или рибофлавин е таму во слатки компири (суровини)?
Магнезиум во храната. Колку магнезиум е таму во јаболко (свежи)?
ХРАНА - Јаглехидратите. Колку јагленихидрати има во матеница?
Калциум во храната. Колку калциум е таму во путер?
Железо во храната. Колку железо е таму во путер, Неподправената (свежи)?
Витамин Б6 во храна. Колку витамин Б6 или пиридоксин е таму во јагне рифови?
      en af ar az be bg ca cs da de el es et eu fa fi fr ga gl gu he hi hr ht hu hy id is it ja ka ko lt lv mk ms mt nl no pl pt ro ru sk sl sq sr sv sw ta te th tl tr uk vi zh zh(t)
World population food logo
Contact: kontakt@world-population.net
Copyright (C): Online press . All rights reserved.
Editorial board: editorial@world-population.net
Marketing: marketing@world-population.net

We use "Cookies" for better user experience. By proceeding to use this page you approve our Cookie policy.

Close this notice Find out more