logo
namirnica

карфиол (суровини)

Зеленчук и производи од зеленчук
карфиол (суровини) содржи 30.00 калории (карфиол (суровини) - Храна 100g)

карфиол (суровини) содржи:

- 4.50 г јаглехидрати (карфиол (суровини) - Храна 100g)

- 0.20 g маст (карфиол (суровини) - Храна 100g)

- 2.40 g Протеини (карфиол (суровини) - Храна 100g)


>> ХРАНА ЗА губење на тежината - Калории Кој зеленчук и зеленчук имаат најмалку калории?
>> Храна богата со протеини Кој зеленчук и зеленчук имаат најмногу протеини?
>> Храна богата со јаглени хидрати Кој зеленчук и зеленчук имаат најмногу јаглехидрати?

минерали

карфиол (суровини) содржи:

- 22.00 мг калциум (карфиол (суровини) - Храна 100g)

- 1.10 мг железо (карфиол (суровини) - храна 100g)

- 0.00 mg магнезиум (карфиол (суровини) - Храна 100g)

- 72.00 mg фосфор (карфиол (суровини) - Храна 100g)

- 350.00 mg калиум (карфиол (суровини) - Храна 100g)

- 20.00 мг натриум (карфиол (суровини) - Храна 100g)


>> Минерали во ХРАНА Кој зеленчук и зеленчук имаат најмногу минерали?

витамини

карфиол (суровини) содржи:

- 0.03 мг Витамин А (ретинол или каротин) (карфиол (суровини) - Храна 100g)

- 0.13 мг Витамин Б1 (тиамин, Aneurin) (карфиол (суровини) - Храна 100g)

- 0.11 мг витамин Б2 или рибофлавин (карфиол (суровини) - Храна 100g)

- 0.20 мг витамин Б6 или пиридоксин (карфиол (суровини) - Храна 100g)

- 72.00 mg на витамин Ц или аскорбинска киселина (карфиол (суровини) - храна 100g)

- 0.00 мг витамин Е или токоферол (карфиол (суровини) - Храна 100g)


>> Витамини во Храна Кој зеленчук и зеленчук имаат најмногу витамини?


види исто така:

Диета без калциум Кои неподготвени - суров зеленчук имаат најмалку калциум?
Витамини во Храна Кој зеленчук и зеленчук имаат најмалку витамини?
ХРАНА ЗА телесната тежина Кои неподготвени - суров зеленчук имаат најмногу масти?
Витамини и минерали во Храна Кој зеленчук и зеленчук имаат најмногу витамини и минерали?
Витамини во Храна кој го подготвил - преработен зеленчук имаат најмалку витамини?
Диета без Јагленохидрати кој го подготвил - преработен зеленчук имаат најмалку јагленохидрати?
Диета без фосфор Кој зеленчук и зеленчук имаат најмалку фосфор?
ВИТАМИН Ц во храната Кој зеленчук и зеленчук имаат најмногу витамин Ц?
Диета без Јагленохидрати Кои неподготвени - суров зеленчук имаат најмалку јагленохидрати?
Храна богата со протеини кој го подготвил - преработен зеленчук имаат најмногу протеини?

видови на храна:


Житарици и житни производи
месо
деликатеси
еленово
живина
птици
морски риби
слатководна риба
Школки, ракови, итн
млеко
Ферментирано млеко, павлака, итн
ферментирани сирења
живина јајца
Зеленчук и производи од зеленчук
Овошје и овошни производи
масни супстанции
Шеќери и шеќер деривати

намирници:


Zwieback ( исхрана - калории, витамини, минерали )
Chives (суровини) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
цвекло (варени) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
грозје (свеж сок) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
џемови (просек) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
калинка, слатка калинка (свежи) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
целата пилешко јајца 100 г ( исхрана - калории, витамини, минерали )
Potatoe (пржена) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
малина џем во конзерва ( исхрана - калории, витамини, минерали )
црни маслинки (свежи) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
доматено (сув) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
јастог (свежи) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
кромид (суровини) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
грејпфрут (свеж сок) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
телешко месо рифови ( исхрана - калории, витамини, минерали )
ориз снегулки ( исхрана - калории, витамини, минерали )
филе на свинско месо ( исхрана - калории, витамини, минерали )
Кокошка белка од јајце 100 г ( исхрана - калории, витамини, минерали )
есетра ( исхрана - калории, витамини, минерали )
кременадли ( исхрана - калории, витамини, минерали )


В витамини во храната. Колку витамин Ц или аскорбинска е таму во zwieback?
Витамин Б1 во храна. Колку витамин Б1 (тиамин, Aneurin) е таму во chives (суровини)?
Витамин Б1 во храна. Колку витамин Б1 (тиамин, Aneurin) е таму во цвекло (варени)?
Натриум во храната. Колку натриум е таму во грозје (свеж сок)?
Здрава храна - Калории. Колку калории има во џемови (просек)?
Е витамини во храната. Колку витамин Е или токоферол е таму во калинка, слатка калинка (свежи)?
      en af ar az be bg ca cs da de el es et eu fa fi fr ga gl gu he hi hr ht hu hy id is it ja ka ko lt lv mk ms mt nl no pl pt ro ru sk sl sq sr sv sw ta te th tl tr uk vi zh zh(t)
World population food logo
Contact: kontakt@world-population.net
Copyright (C): Online press . All rights reserved.
Editorial board: editorial@world-population.net
Marketing: marketing@world-population.net

We use "Cookies" for better user experience. By proceeding to use this page you approve our Cookie policy.

Close this notice Find out more