logo
namirnica

тиква

Зеленчук и производи од зеленчук
тиква содржи 33.00 калории (тиква - Храна 100g)

тиква содржи:

- 6.60 г јаглехидрати (тиква - Храна 100g)

- 0.20 g маст (тиква - Храна 100g)

- 1.00 g Протеини (тиква - Храна 100g)


>> ХРАНА ЗА губење на тежината - Калории Кој зеленчук и зеленчук имаат најмалку калории?
>> Храна богата со протеини Кој зеленчук и зеленчук имаат најмногу протеини?
>> Храна богата со јаглени хидрати Кој зеленчук и зеленчук имаат најмногу јаглехидрати?

минерали

тиква содржи:

- 78.00 мг калциум (тиква - Храна 100g)

- 0.90 мг железо (тиква - храна 100g)

- 0.00 mg магнезиум (тиква - Храна 100g)

- 28.00 mg фосфор (тиква - Храна 100g)

- 190.00 mg калиум (тиква - Храна 100g)

- 5.00 мг натриум (тиква - Храна 100g)


>> Минерали во ХРАНА Кој зеленчук и зеленчук имаат најмногу минерали?

витамини

тиква содржи:

- 1.74 мг Витамин А (ретинол или каротин) (тиква - Храна 100g)

- 0.09 мг Витамин Б1 (тиамин, Aneurin) (тиква - Храна 100g)

- 0.11 мг витамин Б2 или рибофлавин (тиква - Храна 100g)

- 0.00 мг витамин Б6 или пиридоксин (тиква - Храна 100g)

- 30.00 mg на витамин Ц или аскорбинска киселина (тиква - храна 100g)

- 0.00 мг витамин Е или токоферол (тиква - Храна 100g)


>> Витамини во Храна Кој зеленчук и зеленчук имаат најмногу витамини?


види исто така:

ХРАНА ЗА телесната тежина Кој зеленчук и зеленчук имаат најмногу масти?
Храна богата со фосфор кој го подготвил - преработен зеленчук имаат најмногу фосфор?
Витамин Б1 ВО ХРАНА Кои неподготвени - суров зеленчук имаат најмногу витамини Б1?
Храна богата со калиум Кои неподготвени - суров зеленчук имаат најмногу калиум?
Диета без Јагленохидрати кој го подготвил - преработен зеленчук имаат најмалку јагленохидрати?
ХРАНА ЗА губење на тежината кој го подготвил - преработен зеленчук имаат најмалку масти?
Витамин Б1 ВО ХРАНА Кој зеленчук и зеленчук имаат најмалку витамин Б1?
ВИТАМИН Б6 во храната Кој зеленчук и зеленчук имаат најмалку витамин Б6?
Храна богата со јаглени хидрати Кој зеленчук и зеленчук имаат најмногу јаглехидрати?
Храна богата со натриум Кој зеленчук и зеленчук имаат најмногу натриум?

видови на храна:


Житарици и житни производи
месо
деликатеси
еленово
живина
птици
морски риби
слатководна риба
Школки, ракови, итн
млеко
Ферментирано млеко, павлака, итн
ферментирани сирења
живина јајца
Зеленчук и производи од зеленчук
Овошје и овошни производи
масни супстанции
Шеќери и шеќер деривати

намирници:


јагнешко (полу масти) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
кравјо млеко, матеница, неварен (свежи) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
датуми (свежи) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
ананас (свежи) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
праски (свежи) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
говедско месо во конзерва ( исхрана - калории, витамини, минерали )
полузрнесто ( исхрана - калории, витамини, минерали )
јастог во конзерва ( исхрана - калории, витамини, минерали )
грозје (свеж сок) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
соја микроб ( исхрана - калории, витамини, минерали )
јаболко (свежи) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
праз (суровини) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
фазан ( исхрана - калории, витамини, минерали )
пржени Debrecin колбас ( исхрана - калории, витамини, минерали )
бел грав ( исхрана - калории, витамини, минерали )
кременадли ( исхрана - калории, витамини, минерали )
грејпфрут, задушени исечени, конзервирана ( исхрана - калории, витамини, минерали )
малина џем во конзерва ( исхрана - калории, витамини, минерали )
паштета јајца 100 г ( исхрана - калории, витамини, минерали )
Liverwurst ( исхрана - калории, витамини, минерали )


Е витамини во храната. Колку витамин Е или токоферол е таму во јагнешко (полу масти)?
Фосфор во храната. Колку фосфор е таму во кравјо млеко, матеница, неварен (свежи)?
ХРАНА - Јаглехидратите. Колку јагленихидрати има во датуми (свежи)?
Калиум во храната. Колку калиум е таму во ананас (свежи)?
А витамин во храна. Колку витамин А (ретинол или каротин) е таму во праски (свежи)?
Железо во храната. Колку железо е таму во говедско месо во конзерва?
      en af ar az be bg ca cs da de el es et eu fa fi fr ga gl gu he hi hr ht hu hy id is it ja ka ko lt lv mk ms mt nl no pl pt ro ru sk sl sq sr sv sw ta te th tl tr uk vi zh zh(t)
World population food logo
Contact: kontakt@world-population.net
Copyright (C): Online press . All rights reserved.
Editorial board: editorial@world-population.net
Marketing: marketing@world-population.net

We use "Cookies" for better user experience. By proceeding to use this page you approve our Cookie policy.

Close this notice Find out more