logo
namirnica

боранија (варен, конзервирана)

Зеленчук и производи од зеленчук
боранија (варен, конзервирана) содржи 39.00 калории (боранија (варен, конзервирана) - Храна 100g)

боранија (варен, конзервирана) содржи:

- 6.70 г јаглехидрати (боранија (варен, конзервирана) - Храна 100g)

- 0.20 g маст (боранија (варен, конзервирана) - Храна 100g)

- 2.40 g Протеини (боранија (варен, конзервирана) - Храна 100g)


>> ХРАНА ЗА губење на тежината - Калории Кој зеленчук и зеленчук имаат најмалку калории?
>> Храна богата со протеини Кој зеленчук и зеленчук имаат најмногу протеини?
>> Храна богата со јаглени хидрати Кој зеленчук и зеленчук имаат најмногу јаглехидрати?

минерали

боранија (варен, конзервирана) содржи:

- 44.00 мг калциум (боранија (варен, конзервирана) - Храна 100g)

- 1.00 мг железо (боранија (варен, конзервирана) - храна 100g)

- 0.00 mg магнезиум (боранија (варен, конзервирана) - Храна 100g)

- 44.00 mg фосфор (боранија (варен, конзервирана) - Храна 100g)

- 258.00 mg калиум (боранија (варен, конзервирана) - Храна 100g)

- 2.00 мг натриум (боранија (варен, конзервирана) - Храна 100g)


>> Минерали во ХРАНА Кој зеленчук и зеленчук имаат најмногу минерали?

витамини

боранија (варен, конзервирана) содржи:

- 0.19 мг Витамин А (ретинол или каротин) (боранија (варен, конзервирана) - Храна 100g)

- 0.07 мг Витамин Б1 (тиамин, Aneurin) (боранија (варен, конзервирана) - Храна 100g)

- 0.11 мг витамин Б2 или рибофлавин (боранија (варен, конзервирана) - Храна 100g)

- 0.16 мг витамин Б6 или пиридоксин (боранија (варен, конзервирана) - Храна 100g)

- 19.00 mg на витамин Ц или аскорбинска киселина (боранија (варен, конзервирана) - храна 100g)

- 2.50 мг витамин Е или токоферол (боранија (варен, конзервирана) - Храна 100g)


>> Витамини во Храна Кој зеленчук и зеленчук имаат најмногу витамини?


види исто така:

ВИТАМИН А во храната Кој зеленчук и зеленчук имаат најмалку витамин А?
Диета без IRON кој го подготвил - преработен зеленчук имаат најмалку железо?
Храна богата со натриум Кои неподготвени - суров зеленчук имаат најмногу натриум?
ВИТАМИН А во храната Кој зеленчук и зеленчук имаат најмногу витамин А?
Диета без магнезиум Кој зеленчук и зеленчук имаат најмалку магнезиум?
Витамин Б2 во храна кој го подготвил - преработен зеленчук имаат најмногу витамини Б2?
Храна богата со фосфор кој го подготвил - преработен зеленчук имаат најмногу фосфор?
Минерали во ХРАНА Кој зеленчук и зеленчук имаат најмалку минерали?
ВИТАМИН Б6 во храната Кои неподготвени - суров зеленчук имаат најмногу витамин Б6?
Витамини и минерали во Храна Кој зеленчук и зеленчук имаат најмногу витамини и минерали?

видови на храна:


Житарици и житни производи
месо
деликатеси
еленово
живина
птици
морски риби
слатководна риба
Школки, ракови, итн
млеко
Ферментирано млеко, павлака, итн
ферментирани сирења
живина јајца
Зеленчук и производи од зеленчук
Овошје и овошни производи
масни супстанции
Шеќери и шеќер деривати

намирници:


грејпфрут (свеж сок) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
корнфлекс ( исхрана - калории, витамини, минерали )
овчо млеко ( исхрана - калории, витамини, минерали )
малина џем во конзерва ( исхрана - калории, витамини, минерали )
репа, корен (суровини) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
бел рафиниран шеќер ( исхрана - калории, витамини, минерали )
млеко во прав кравјо, целата засладен ( исхрана - калории, витамини, минерали )
шума зајак ( исхрана - калории, витамини, минерали )
говедско месо сало ( исхрана - калории, витамини, минерали )
козјо сирење (во просек) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
млеко кондензирана кравјо, засладен ( исхрана - калории, витамини, минерали )
кајсија компот, конзервирана ( исхрана - калории, витамини, минерали )
караница (свежи) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
кондензирана кравјо млеко, незасладена ( исхрана - калории, витамини, минерали )
еребица ( исхрана - калории, витамини, минерали )
желка ( исхрана - калории, витамини, минерали )
цвекло (варени) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
рен (суровини) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
Potatoe (чипс) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
кравјо млеко, бегло ( исхрана - калории, витамини, минерали )


Витамин Б1 во храна. Колку витамин Б1 (тиамин, Aneurin) е таму во грејпфрут (свеж сок)?
ХРАНА - Протеини - ИСХРАНА. Колку протеини има во корнфлекс?
Калциум во храната. Колку калциум е таму во овчо млеко?
Витамин Б1 во храна. Колку витамин Б1 (тиамин, Aneurin) е таму во малина џем во конзерва?
Витамин Б6 во храна. Колку витамин Б6 или пиридоксин е таму во репа, корен (суровини)?
Фосфор во храната. Колку фосфор е таму во бел рафиниран шеќер?
      en af ar az be bg ca cs da de el es et eu fa fi fr ga gl gu he hi hr ht hu hy id is it ja ka ko lt lv mk ms mt nl no pl pt ro ru sk sl sq sr sv sw ta te th tl tr uk vi zh zh(t)
World population food logo
Contact: kontakt@world-population.net
Copyright (C): Online press . All rights reserved.
Editorial board: editorial@world-population.net
Marketing: marketing@world-population.net

We use "Cookies" for better user experience. By proceeding to use this page you approve our Cookie policy.

Close this notice Find out more