logo
namirnica

репа, корен (суровини)

Зеленчук и производи од зеленчук
репа, корен (суровини) содржи 26.00 калории (репа, корен (суровини) - Храна 100g)

репа, корен (суровини) содржи:

- 5.30 г јаглехидрати (репа, корен (суровини) - Храна 100g)

- 0.20 g маст (репа, корен (суровини) - Храна 100g)

- 0.70 g Протеини (репа, корен (суровини) - Храна 100g)


>> ХРАНА ЗА губење на тежината - Калории Кој зеленчук и зеленчук имаат најмалку калории?
>> Храна богата со протеини Кој зеленчук и зеленчук имаат најмногу протеини?
>> Храна богата со јаглени хидрати Кој зеленчук и зеленчук имаат најмногу јаглехидрати?

минерали

репа, корен (суровини) содржи:

- 13.00 мг калциум (репа, корен (суровини) - Храна 100g)

- 0.30 мг железо (репа, корен (суровини) - храна 100g)

- 0.00 mg магнезиум (репа, корен (суровини) - Храна 100g)

- 15.00 mg фосфор (репа, корен (суровини) - Храна 100g)

- 190.00 mg калиум (репа, корен (суровини) - Храна 100g)

- 0.00 мг натриум (репа, корен (суровини) - Храна 100g)


>> Минерали во ХРАНА Кој зеленчук и зеленчук имаат најмногу минерали?

витамини

репа, корен (суровини) содржи:

- 0.18 мг Витамин А (ретинол или каротин) (репа, корен (суровини) - Храна 100g)

- 0.03 мг Витамин Б1 (тиамин, Aneurin) (репа, корен (суровини) - Храна 100g)

- 0.05 мг витамин Б2 или рибофлавин (репа, корен (суровини) - Храна 100g)

- 0.03 мг витамин Б6 или пиридоксин (репа, корен (суровини) - Храна 100g)

- 8.00 mg на витамин Ц или аскорбинска киселина (репа, корен (суровини) - храна 100g)

- 0.00 мг витамин Е или токоферол (репа, корен (суровини) - Храна 100g)


>> Витамини во Храна Кој зеленчук и зеленчук имаат најмногу витамини?


види исто така:

ХРАНА ЗА телесната тежина - Калории Кои неподготвени - суров зеленчук имаат најмногу калории?
Витамин Б1 ВО ХРАНА Кој зеленчук и зеленчук имаат најмногу витамин Б1?
ВИТАМИН Б6 во храната Кој зеленчук и зеленчук имаат најмногу витамини Б6?
ВИТАМИН А во храната Кој зеленчук и зеленчук имаат најмалку витамин А?
Диета без Јагленохидрати кој го подготвил - преработен зеленчук имаат најмалку јагленохидрати?
Витамин Б2 во храна Кои неподготвени - суров зеленчук имаат најмалку витамин Б2?
Витамин Б2 во храна кој го подготвил - преработен зеленчук имаат најмалку витамин Б2?
ВИТАМИН А во храната Кои неподготвени - суров зеленчук имаат најмногу витамин А?
Диета без SODIUM кој го подготвил - преработен зеленчук имаат најмалку натриум?
ВИТАМИН А во храната Кои неподготвени - суров зеленчук имаат најмалку витамин А?

видови на храна:


Житарици и житни производи
месо
деликатеси
еленово
живина
птици
морски риби
слатководна риба
Школки, ракови, итн
млеко
Ферментирано млеко, павлака, итн
ферментирани сирења
живина јајца
Зеленчук и производи од зеленчук
Овошје и овошни производи
масни супстанции
Шеќери и шеќер деривати

намирници:


филе на свинско месо ( исхрана - калории, витамини, минерали )
штука ( исхрана - калории, витамини, минерали )
поле зајак ( исхрана - калории, витамини, минерали )
јастог (варен) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
бадем (сув) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
шлаг ( исхрана - калории, витамини, минерали )
патка јајце 100 г ( исхрана - калории, витамини, минерали )
оризово брашно ( исхрана - калории, витамини, минерали )
сардини (цела конзервирана вода) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
корнфлекс ( исхрана - калории, витамини, минерали )
кромид (суровини) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
зелен бибер ( исхрана - калории, витамини, минерали )
Срна ( исхрана - калории, витамини, минерали )
праски (свежи) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
орев (сув) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
животинска маст (на просечната вредност на говедско месо, овци и свинска маст) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
ориз снегулки ( исхрана - калории, витамини, минерали )
моркови (варен) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
ананас (свежи) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
домашни зајачко месо ( исхрана - калории, витамини, минерали )


Здрава храна - Калории. Колку калории има во филе на свинско месо?
Е витамини во храната. Колку витамин Е или токоферол е таму во штука?
А витамин во храна. Колку витамин А (ретинол или каротин) е таму во поле зајак?
витамин Б2 во храна. Колку витамин Б2 или рибофлавин е таму во јастог (варен)?
Е витамини во храната. Колку витамин Е или токоферол е таму во бадем (сув)?
Железо во храната. Колку железо е таму во шлаг?
      en af ar az be bg ca cs da de el es et eu fa fi fr ga gl gu he hi hr ht hu hy id is it ja ka ko lt lv mk ms mt nl no pl pt ro ru sk sl sq sr sv sw ta te th tl tr uk vi zh zh(t)
World population food logo
Contact: kontakt@world-population.net
Copyright (C): Online press . All rights reserved.
Editorial board: editorial@world-population.net
Marketing: marketing@world-population.net

We use "Cookies" for better user experience. By proceeding to use this page you approve our Cookie policy.

Close this notice Find out more