logo
namirnica

магдонос (сув)

Зеленчук и производи од зеленчук
магдонос (сув) содржи 55.00 калории (магдонос (сув) - Храна 100g)

магдонос (сув) содржи:

- 7.60 г јаглехидрати (магдонос (сув) - Храна 100g)

- 1.00 g маст (магдонос (сув) - Храна 100g)

- 3.70 g Протеини (магдонос (сув) - Храна 100g)


>> ХРАНА ЗА губење на тежината - Калории Кој зеленчук и зеленчук имаат најмалку калории?
>> Храна богата со протеини Кој зеленчук и зеленчук имаат најмногу протеини?
>> Храна богата со јаглени хидрати Кој зеленчук и зеленчук имаат најмногу јаглехидрати?

минерали

магдонос (сув) содржи:

- 195.00 мг калциум (магдонос (сув) - Храна 100g)

- 7.70 мг железо (магдонос (сув) - храна 100g)

- 0.00 mg магнезиум (магдонос (сув) - Храна 100g)

- 82.00 mg фосфор (магдонос (сув) - Храна 100g)

- 840.00 mg калиум (магдонос (сув) - Храна 100g)

- 29.00 мг натриум (магдонос (сув) - Храна 100g)


>> Минерали во ХРАНА Кој зеленчук и зеленчук имаат најмногу минерали?

витамини

магдонос (сув) содржи:

- 2.47 мг Витамин А (ретинол или каротин) (магдонос (сув) - Храна 100g)

- 0.11 мг Витамин Б1 (тиамин, Aneurin) (магдонос (сув) - Храна 100g)

- 0.29 мг витамин Б2 или рибофлавин (магдонос (сув) - Храна 100g)

- 0.20 мг витамин Б6 или пиридоксин (магдонос (сув) - Храна 100g)

- 197.00 mg на витамин Ц или аскорбинска киселина (магдонос (сув) - храна 100g)

- 0.00 мг витамин Е или токоферол (магдонос (сув) - Храна 100g)


>> Витамини во Храна Кој зеленчук и зеленчук имаат најмногу витамини?


види исто така:

Витамин Б2 во храна Кој зеленчук и зеленчук имаат најмалку витамин Б2?
Храна богата со натриум Кој зеленчук и зеленчук имаат најмногу натриум?
Храна богата со натриум Кои неподготвени - суров зеленчук имаат најмногу натриум?
Диета без IRON Кој зеленчук и зеленчук имаат најмалку железо?
ВИТАМИН А во храната кој го подготвил - преработен зеленчук имаат најмногу витамин А?
ВИТАМИН Б6 во храната кој го подготвил - преработен зеленчук имаат најмногу витамини Б6?
ВИТАМИН Е ВО ХРАНА кој го подготвил - преработен зеленчук имаат најмногу витамин Е?
ВИТАМИН Б6 во храната Кој зеленчук и зеленчук имаат најмалку витамин Б6?
Диета без фосфор Кој зеленчук и зеленчук имаат најмалку фосфор?
Минерали во Храна кој го подготвил - преработен зеленчук имаат најмалку минерали?

видови на храна:


Житарици и житни производи
месо
деликатеси
еленово
живина
птици
морски риби
слатководна риба
Школки, ракови, итн
млеко
Ферментирано млеко, павлака, итн
ферментирани сирења
живина јајца
Зеленчук и производи од зеленчук
Овошје и овошни производи
масни супстанции
Шеќери и шеќер деривати

намирници:


поле зајак ( исхрана - калории, витамини, минерали )
козјото млеко ( исхрана - калории, витамини, минерали )
пченка микроб ( исхрана - калории, витамини, минерали )
пченка жито ( исхрана - калории, витамини, минерали )
слатки компири (суровини) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
стаклен зрно ориз, варени ( исхрана - калории, витамини, минерали )
јачмен брашно ( исхрана - калории, витамини, минерали )
џемови (просек) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
леќа (сув) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
сок од домати, солени ( исхрана - калории, витамини, минерали )
црн леб ( исхрана - калории, витамини, минерали )
смокви (сув) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
спанаќ (суровини) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
говедско aitchbone ( исхрана - калории, витамини, минерали )
Pandied слива конзервирана ( исхрана - калории, витамини, минерали )
фазан ( исхрана - калории, витамини, минерали )
млеко во прав кравјо, целата засладен ( исхрана - калории, витамини, минерали )
боровинки, конзервирана задушени ( исхрана - калории, витамини, минерали )
јагоди (свежи) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
јагода (џем) ( исхрана - калории, витамини, минерали )


витамин Б2 во храна. Колку витамин Б2 или рибофлавин е таму во поле зајак?
Витамин Б6 во храна. Колку витамин Б6 или пиридоксин е таму во козјото млеко?
Витамин Б1 во храна. Колку витамин Б1 (тиамин, Aneurin) е таму во пченка микроб?
Витамин Б6 во храна. Колку витамин Б6 или пиридоксин е таму во пченка жито?
Магнезиум во храната. Колку магнезиум е таму во слатки компири (суровини)?
В витамини во храната. Колку витамин Ц или аскорбинска е таму во стаклен зрно ориз, варени?
      en af ar az be bg ca cs da de el es et eu fa fi fr ga gl gu he hi hr ht hu hy id is it ja ka ko lt lv mk ms mt nl no pl pt ro ru sk sl sq sr sv sw ta te th tl tr uk vi zh zh(t)
World population food logo
Contact: kontakt@world-population.net
Copyright (C): Online press . All rights reserved.
Editorial board: editorial@world-population.net
Marketing: marketing@world-population.net

We use "Cookies" for better user experience. By proceeding to use this page you approve our Cookie policy.

Close this notice Find out more