logo
namirnica

кајсија (свежи)

Овошје и овошни производи
кајсија (свежи) содржи 50.00 калории (кајсија (свежи) - Храна 100g)

кајсија (свежи) содржи:

- 11.20 г јаглехидрати (кајсија (свежи) - Храна 100g)

- 0.20 g маст (кајсија (свежи) - Храна 100g)

- 0.80 g Протеини (кајсија (свежи) - Храна 100g)


>> ХРАНА ЗА губење на тежината - Калории Кои овошје и овошни производи имаат најмалку калории?
>> Храна богата со протеини Кои овошје и овошни производи имаат најмногу протеини?
>> Храна богата со јаглени хидрати Кои овошје и овошни производи имаат најмногу јаглехидрати?

минерали

кајсија (свежи) содржи:

- 126.00 мг калциум (кајсија (свежи) - Храна 100g)

- 1.00 мг железо (кајсија (свежи) - храна 100g)

- 0.00 mg магнезиум (кајсија (свежи) - Храна 100g)

- 23.00 mg фосфор (кајсија (свежи) - Храна 100g)

- 370.00 mg калиум (кајсија (свежи) - Храна 100g)

- 0.80 мг натриум (кајсија (свежи) - Храна 100g)


>> Минерали во Храна Кои овошје и овошни производи имаат најмногу минерали?

витамини

кајсија (свежи) содржи:

- 0.84 мг Витамин А (ретинол или каротин) (кајсија (свежи) - Храна 100g)

- 0.04 мг Витамин Б1 (тиамин, Aneurin) (кајсија (свежи) - Храна 100g)

- 0.09 мг витамин Б2 или рибофлавин (кајсија (свежи) - Храна 100g)

- 0.70 мг витамин Б6 или пиридоксин (кајсија (свежи) - Храна 100g)

- 8.00 mg на витамин Ц или аскорбинска киселина (кајсија (свежи) - храна 100g)

- 0.00 мг витамин Е или токоферол (кајсија (свежи) - Храна 100g)


>> Витамини во Храна Кои овошје и овошни производи имаат најмногу витамини?


види исто така:

Витамин Б2 во храна Кои неподготвени - свежо овошје имаат најмалку витамин Б2?
Храна богата со фосфор Кои овошје и овошни производи имаат најмногу фосфор?
ВИТАМИН А во храната кој го подготвил - преработени овошје имаат најмногу витамин А?
Витамин Б2 во храна Кои неподготвени - свежо овошје имаат најмногу витамин Б2?
Витамин Б1 ВО ХРАНА Кои неподготвени - свежо овошје имаат најмалку витамин Б1?
Диета без калиум Кои неподготвени - свежо овошје имаат најмалку калиум?
ХРАНА ЗА телесната тежина Кои неподготвени - свежо овошје имаат најмногу масти?
ВИТАМИН А во храната Кои неподготвени - свежо овошје имаат најмногу витамин А?
Храна богата со протеини кој го подготвил - преработени овошје имаат најмногу протеини?
ВИТАМИН Ц во храната Кои овошје и овошни производи имаат најмногу витамин Ц?

видови на храна:


Житарици и житни производи
месо
деликатеси
еленово
живина
птици
морски риби
слатководна риба
Школки, ракови, итн
млеко
Ферментирано млеко, павлака, итн
ферментирани сирења
живина јајца
Зеленчук и производи од зеленчук
Овошје и овошни производи
масни супстанции
Шеќери и шеќер деривати

намирници:


дуња (свежи) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
карфиол (суровини) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
јаболка, захаросани конзервирана ( исхрана - калории, витамини, минерали )
соја, ферментирани семиња ( исхрана - калории, витамини, минерали )
џемови (просек) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
грозје (сува) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
орев (сув) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
путер, Неподправената (свежи) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
есетра ( исхрана - калории, витамини, минерали )
зелен бибер ( исхрана - калории, витамини, минерали )
бел рафиниран шеќер ( исхрана - калории, витамини, минерали )
сок од грејпфрут во лименки ( исхрана - калории, витамини, минерали )
жолта Chanterelle печурки ( исхрана - калории, витамини, минерали )
малина џем во конзерва ( исхрана - калории, витамини, минерали )
мајонезот (домашна) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
кондензирана кравјо млеко, незасладена ( исхрана - калории, витамини, минерали )
јагода компот конзервирана ( исхрана - калории, витамини, минерали )
грејпфрут, задушени исечени, конзервирана ( исхрана - калории, витамини, минерали )
бела пченица леб ( исхрана - калории, витамини, минерали )
чоколадо мешање ( исхрана - калории, витамини, минерали )


Натриум во храната. Колку натриум е таму во дуња (свежи)?
Масти во храната. Колку масти е таму во карфиол (суровини)?
В витамини во храната. Колку витамин Ц или аскорбинска е таму во јаболка, захаросани конзервирана?
ХРАНА - Јаглехидратите. Колку јагленихидрати има во соја, ферментирани семиња?
Е витамини во храната. Колку витамин Е или токоферол е таму во џемови (просек)?
Масти во храната. Колку масти е таму во грозје (сува)?
      en af ar az be bg ca cs da de el es et eu fa fi fr ga gl gu he hi hr ht hu hy id is it ja ka ko lt lv mk ms mt nl no pl pt ro ru sk sl sq sr sv sw ta te th tl tr uk vi zh zh(t)
World population food logo
Contact: kontakt@world-population.net
Copyright (C): Online press . All rights reserved.
Editorial board: editorial@world-population.net
Marketing: marketing@world-population.net

We use "Cookies" for better user experience. By proceeding to use this page you approve our Cookie policy.

Close this notice Find out more