logo
namirnica

боровинки (свежи)

Овошје и овошни производи
боровинки (свежи) содржи 35.00 калории (боровинки (свежи) - Храна 100g)

боровинки (свежи) содржи:

- 14.00 г јаглехидрати (боровинки (свежи) - Храна 100g)

- 0.40 g маст (боровинки (свежи) - Храна 100g)

- 0.20 g Протеини (боровинки (свежи) - Храна 100g)


>> ХРАНА ЗА губење на тежината - Калории Кои овошје и овошни производи имаат најмалку калории?
>> Храна богата со протеини Кои овошје и овошни производи имаат најмногу протеини?
>> Храна богата со јаглени хидрати Кои овошје и овошни производи имаат најмногу јаглехидрати?

минерали

боровинки (свежи) содржи:

- 14.00 мг калциум (боровинки (свежи) - Храна 100g)

- 0.70 мг железо (боровинки (свежи) - храна 100g)

- 0.00 mg магнезиум (боровинки (свежи) - Храна 100g)

- 11.00 mg фосфор (боровинки (свежи) - Храна 100g)

- 80.00 mg калиум (боровинки (свежи) - Храна 100g)

- 1.00 мг натриум (боровинки (свежи) - Храна 100g)


>> Минерали во Храна Кои овошје и овошни производи имаат најмногу минерали?

витамини

боровинки (свежи) содржи:

- 0.01 мг Витамин А (ретинол или каротин) (боровинки (свежи) - Храна 100g)

- 0.02 мг Витамин Б1 (тиамин, Aneurin) (боровинки (свежи) - Храна 100g)

- 0.02 мг витамин Б2 или рибофлавин (боровинки (свежи) - Храна 100g)

- 0.00 мг витамин Б6 или пиридоксин (боровинки (свежи) - Храна 100g)

- 14.00 mg на витамин Ц или аскорбинска киселина (боровинки (свежи) - храна 100g)

- 0.00 мг витамин Е или токоферол (боровинки (свежи) - Храна 100g)


>> Витамини во Храна Кои овошје и овошни производи имаат најмногу витамини?


види исто така:

Витамини и минерали во храната Кои неподготвени - свежо овошје имаат најмалку витамини и минерали?
ВИТАМИН Б6 во храната Кои неподготвени - свежо овошје имаат најмалку витамин Б6?
ВИТАМИН А во храната Кои овошје и овошни производи имаат најмалку витамин А?
Витамини и минерали во Храна Кои неподготвени - свежо овошје имаат најмногу витамини и минерали?
Витамин Б1 ВО ХРАНА Кои неподготвени - свежо овошје имаат најмногу витамин Б1?
Диета без фосфор Кои неподготвени - свежо овошје имаат најмалку фосфор?
Витамини во Храна кој го подготвил - преработени овошје имаат најмалку витамини?
Диета без калиум Кои неподготвени - свежо овошје имаат најмалку калиум?
ВИТАМИН Ц во храната кој го подготвил - преработени овошје имаат најмногу витамин Ц?
ХРАНА ЗА губење на тежината - Калории Кои овошје и овошни производи имаат најмалку калории?

видови на храна:


Житарици и житни производи
месо
деликатеси
еленово
живина
птици
морски риби
слатководна риба
Школки, ракови, итн
млеко
Ферментирано млеко, павлака, итн
ферментирани сирења
живина јајца
Зеленчук и производи од зеленчук
Овошје и овошни производи
масни супстанции
Шеќери и шеќер деривати

намирници:


овци рамо ( исхрана - калории, витамини, минерали )
Камембер ( исхрана - калории, витамини, минерали )
мајонезот (домашна) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
бонбони - торта (просек) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
цвекло (суровини) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
птици ( исхрана - калории, витамини, минерали )
соја, ферментирани семиња ( исхрана - калории, витамини, минерали )
Mallard ( исхрана - калории, витамини, минерали )
црвени кромид ( исхрана - калории, витамини, минерали )
кокошката е жолчка од јајце 100 г ( исхрана - калории, витамини, минерали )
пченично брашно ( исхрана - калории, витамини, минерали )
моркови (варен, конзервирана) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
јачмен никулци ( исхрана - калории, витамини, минерали )
кондензирана кравјо млеко, незасладена ( исхрана - калории, витамини, минерали )
праски (свежи) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
телешко месо рифови ( исхрана - калории, витамини, минерали )
фазан ( исхрана - калории, витамини, минерали )
компот од различни плодови, конзервирана ( исхрана - калории, витамини, минерали )
суровини пушеле шунка ( исхрана - калории, витамини, минерали )
јастог во конзерва ( исхрана - калории, витамини, минерали )


В витамини во храната. Колку витамин Ц или аскорбинска е таму во овци рамо?
В витамини во храната. Колку витамин Ц или аскорбинска е таму во Камембер?
Е витамини во храната. Колку витамин Е или токоферол е таму во мајонезот (домашна)?
ХРАНА - Јаглехидратите. Колку јагленихидрати има во бонбони - торта (просек)?
ХРАНА - Јаглехидратите. Колку јагленихидрати има во цвекло (суровини)?
Калиум во храната. Колку калиум е таму во птици?
      en af ar az be bg ca cs da de el es et eu fa fi fr ga gl gu he hi hr ht hu hy id is it ja ka ko lt lv mk ms mt nl no pl pt ro ru sk sl sq sr sv sw ta te th tl tr uk vi zh zh(t)
World population food logo
Contact: kontakt@world-population.net
Copyright (C): Online press . All rights reserved.
Editorial board: editorial@world-population.net
Marketing: marketing@world-population.net

We use "Cookies" for better user experience. By proceeding to use this page you approve our Cookie policy.

Close this notice Find out more