logo
namirnica

животинска маст (на просечната вредност на говедско месо, овци и свинска маст)

масни супстанции
животинска маст (на просечната вредност на говедско месо, овци и свинска маст) содржи 821.00 калории (животинска маст (на просечната вредност на говедско месо, овци и свинска маст) - Храна 100g)

животинска маст (на просечната вредност на говедско месо, овци и свинска маст) содржи:

- 0.00 г јаглехидрати (животинска маст (на просечната вредност на говедско месо, овци и свинска маст) - Храна 100g)

- 90.70 g маст (животинска маст (на просечната вредност на говедско месо, овци и свинска маст) - Храна 100g)

- 1.00 g Протеини (животинска маст (на просечната вредност на говедско месо, овци и свинска маст) - Храна 100g)


>> ХРАНА ЗА губење на тежината - Калории Кои масти и масни материи имаат најмалку калории?
>> Храна богата со протеини Кои масти и масни супстанции кои имаат најмногу протеини?
>> Храна богата со јаглени хидрати Кои масти и масни супстанции кои имаат најмногу јаглехидрати?

минерали

животинска маст (на просечната вредност на говедско месо, овци и свинска маст) содржи:

- 0.00 мг калциум (животинска маст (на просечната вредност на говедско месо, овци и свинска маст) - Храна 100g)

- 0.00 мг железо (животинска маст (на просечната вредност на говедско месо, овци и свинска маст) - храна 100g)

- 0.00 mg магнезиум (животинска маст (на просечната вредност на говедско месо, овци и свинска маст) - Храна 100g)

- 0.00 mg фосфор (животинска маст (на просечната вредност на говедско месо, овци и свинска маст) - Храна 100g)

- 0.00 mg калиум (животинска маст (на просечната вредност на говедско месо, овци и свинска маст) - Храна 100g)

- 0.00 мг натриум (животинска маст (на просечната вредност на говедско месо, овци и свинска маст) - Храна 100g)


>> Минерали во Храна Кои масти и масни супстанции кои имаат најмногу минерали?

витамини

животинска маст (на просечната вредност на говедско месо, овци и свинска маст) содржи:

- 0.00 мг Витамин А (ретинол или каротин) (животинска маст (на просечната вредност на говедско месо, овци и свинска маст) - Храна 100g)

- 0.00 мг Витамин Б1 (тиамин, Aneurin) (животинска маст (на просечната вредност на говедско месо, овци и свинска маст) - Храна 100g)

- 0.00 мг витамин Б2 или рибофлавин (животинска маст (на просечната вредност на говедско месо, овци и свинска маст) - Храна 100g)

- 0.00 мг витамин Б6 или пиридоксин (животинска маст (на просечната вредност на говедско месо, овци и свинска маст) - Храна 100g)

- 0.00 mg на витамин Ц или аскорбинска киселина (животинска маст (на просечната вредност на говедско месо, овци и свинска маст) - храна 100g)

- 0.00 мг витамин Е или токоферол (животинска маст (на просечната вредност на говедско месо, овци и свинска маст) - Храна 100g)


>> Витамини во Храна Кои масти и масни супстанции кои имаат најмногу витамини?


види исто така:

Храна богата со магнезиум кој го подготвил - преработени масти и масни супстанции кои имаат најмногу магнезиум?
Витамини во Храна Кои неподготвени - сурови масти и масни материи имаат најмалку витамини?
Храна богата со железо Кои масти и масни супстанции кои имаат најмногу железо?
Диета без ПРОТЕИН Кои неподготвени - сурови масти и масни материи имаат најмалку протеини?
Витамин Б1 ВО ХРАНА Кои неподготвени - сурова масти и масни супстанции кои имаат најмногу витамин Б1?
ХРАНА ЗА губење на тежината кој го подготвил - преработени масти и масни материи имаат најмалку масти?
Диета без SODIUM кој го подготвил - преработени масти и масни материи имаат најмалку натриум?
Храна богата со фосфор Кои подготвени - преработени масти и масни супстанции кои имаат најмногу фосфор?
Витамин Б1 ВО ХРАНА кој го подготвил - преработени масти и масни супстанции кои имаат најмногу витамин Б1?
Храна богата со протеини Кои неподготвени - сурови масти и масни супстанции кои имаат најмногу протеини?

видови на храна:


Житарици и житни производи
месо
деликатеси
еленово
живина
птици
морски риби
слатководна риба
Школки, ракови, итн
млеко
Ферментирано млеко, павлака, итн
ферментирани сирења
живина јајца
Зеленчук и производи од зеленчук
Овошје и овошни производи
масни супстанции
Шеќери и шеќер деривати

намирници:


пченица микроб ( исхрана - калории, витамини, минерали )
фазан ( исхрана - калории, витамини, минерали )
овчо млеко ( исхрана - калории, витамини, минерали )
Potatoe (чипс) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
грозје (свеж сок) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
филе на свинско месо ( исхрана - калории, витамини, минерали )
бонбони - торта (просек) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
меласа ( исхрана - калории, витамини, минерали )
малини (свеж сок) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
Кокошка белка од јајце 100 г ( исхрана - калории, витамини, минерали )
овес ( исхрана - калории, витамини, минерали )
козјо сирење (во просек) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
портокал (свежи) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
малина џем во конзерва ( исхрана - калории, витамини, минерали )
сардини (цела конзервирана вода) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
јаболка, захаросани конзервирана ( исхрана - калории, витамини, минерали )
јагнешко (полу масти) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
брокули (суровини) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
соја целата сушени семки ( исхрана - калории, витамини, минерали )
торта со јаболки ( исхрана - калории, витамини, минерали )


А витамин во храна. Колку витамин А (ретинол или каротин) е таму во пченица микроб?
Железо во храната. Колку железо е таму во фазан?
Витамин Б6 во храна. Колку витамин Б6 или пиридоксин е таму во овчо млеко?
А витамин во храна. Колку витамин А (ретинол или каротин) е таму во potatoe (чипс)?
Витамин Б6 во храна. Колку витамин Б6 или пиридоксин е таму во грозје (свеж сок)?
А витамин во храна. Колку витамин А (ретинол или каротин) е таму во филе на свинско месо?
      en af ar az be bg ca cs da de el es et eu fa fi fr ga gl gu he hi hr ht hu hy id is it ja ka ko lt lv mk ms mt nl no pl pt ro ru sk sl sq sr sv sw ta te th tl tr uk vi zh zh(t)
World population food logo
Contact: kontakt@world-population.net
Copyright (C): Online press . All rights reserved.
Editorial board: editorial@world-population.net
Marketing: marketing@world-population.net

We use "Cookies" for better user experience. By proceeding to use this page you approve our Cookie policy.

Close this notice Find out more