logo
namirnica

Турција

живина
Турција содржи 245.00 калории (Турција - Храна 100g)

Турција содржи:

- 0.40 г јаглехидрати (Турција - Храна 100g)

- 18.10 g маст (Турција - Храна 100g)

- 20.10 g Протеини (Турција - Храна 100g)


>> ХРАНА ЗА губење на тежината - Калории Кои живина има најмалку калории?
>> Храна богата со протеини Кои живина има најмногу протеини?
>> Јаглени хидрати храна богата Кои живина има најмногу јаглехидрати?

минерали

Турција содржи:

- 25.00 мг калциум (Турција - Храна 100g)

- 3.80 мг железо (Турција - храна 100g)

- 0.00 mg магнезиум (Турција - Храна 100g)

- 320.00 mg фосфор (Турција - Храна 100g)

- 340.00 mg калиум (Турција - Храна 100g)

- 66.00 мг натриум (Турција - Храна 100g)


>> Минерали во Храна Кои живина има најмногу минерали?

витамини

Турција содржи:

- 0.00 мг Витамин А (ретинол или каротин) (Турција - Храна 100g)

- 0.30 мг Витамин Б1 (тиамин, Aneurin) (Турција - Храна 100g)

- 0.14 мг витамин Б2 или рибофлавин (Турција - Храна 100g)

- 0.00 мг витамин Б6 или пиридоксин (Турција - Храна 100g)

- 8.00 mg на витамин Ц или аскорбинска киселина (Турција - храна 100g)

- 0.00 мг витамин Е или токоферол (Турција - Храна 100g)


>> Витамини во Храна Кои живина има најмногу витамини?


види исто така:

Витамин Б2 во храна Кои неподготвени - сурова живина има најмалку витамин Б2?
Храна богата со фосфор Кои живина има најмногу фосфор?
Диета без SODIUM кој го подготвил - обработуваат живина има најмалку натриум?
Храна богата со протеини Кои подготвени - обработените живина има најмногу протеини?
Витамини во Храна Кои неподготвени - сурова живина има најмногу витамини?
Витамини во Храна Кои живина има витамини?
Храна богата со натриум Кои подготвени - обработуваат живина има најмногу натриум?
Храна богата со фосфор Кои неподготвени - сурова живина има најмногу фосфор?
ВИТАМИН Б6 во храната кој го подготвил - обработуваат живина има најмалку витамин Б6?
ВИТАМИН Ц во храната кој го подготвил - обработените живина има барем има витамин Ц?

видови на храна:


Житарици и житни производи
месо
деликатеси
еленово
живина
птици
морски риби
слатководна риба
Школки, ракови, итн
млеко
Ферментирано млеко, павлака, итн
ферментирани сирења
живина јајца
Зеленчук и производи од зеленчук
Овошје и овошни производи
масни супстанции
Шеќери и шеќер деривати

намирници:


сончогледово семе ( исхрана - калории, витамини, минерали )
сардини (цела конзервирана вода) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
Pandied слива конзервирана ( исхрана - калории, витамини, минерали )
жолта Chanterelle печурки ( исхрана - калории, витамини, минерали )
јагнешко (полу масти) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
соја, ферментирани семиња ( исхрана - калории, витамини, минерали )
полжав ( исхрана - калории, витамини, минерали )
малини (свежи) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
суровини тесто ( исхрана - калории, витамини, минерали )
тиква ( исхрана - калории, витамини, минерали )
репа, корен (суровини) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
боранија (варен, конзервирана) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
варен мида ( исхрана - калории, витамини, минерали )
патка јајце 100 г ( исхрана - калории, витамини, минерали )
сируп ( исхрана - калории, витамини, минерали )
конзервирана рак ( исхрана - калории, витамини, минерали )
Potatoe (пржена) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
лук (сијалицата) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
маслиново масло ( исхрана - калории, витамини, минерали )
јагне ( исхрана - калории, витамини, минерали )


ХРАНА - Протеини - ИСХРАНА. Колку протеини има во сончогледово семе?
В витамини во храната. Колку витамин Ц или аскорбинска е таму во сардини (цела конзервирана вода)?
Масти во храната. Колку масти е таму во pandied слива конзервирана?
А витамин во храна. Колку витамин А (ретинол или каротин) е таму во жолта Chanterelle печурки?
Калциум во храната. Колку калциум е таму во јагнешко (полу масти)?
витамин Б2 во храна. Колку витамин Б2 или рибофлавин е таму во соја, ферментирани семиња?
      en af ar az be bg ca cs da de el es et eu fa fi fr ga gl gu he hi hr ht hu hy id is it ja ka ko lt lv mk ms mt nl no pl pt ro ru sk sl sq sr sv sw ta te th tl tr uk vi zh zh(t)
World population food logo
Contact: kontakt@world-population.net
Copyright (C): Online press . All rights reserved.
Editorial board: editorial@world-population.net
Marketing: marketing@world-population.net

We use "Cookies" for better user experience. By proceeding to use this page you approve our Cookie policy.

Close this notice Find out more