logo
namirnica

пилешко

живина
пилешко содржи 145.00 калории (пилешко - Храна 100g)

пилешко содржи:

- 0.00 г јаглехидрати (пилешко - Храна 100g)

- 6.80 g маст (пилешко - Храна 100g)

- 20.80 g Протеини (пилешко - Храна 100g)


>> ХРАНА ЗА губење на тежината - Калории Кои живина има најмалку калории?
>> Храна богата со протеини Кои живина има најмногу протеини?
>> Јаглени хидрати храна богата Кои живина има најмногу јаглехидрати?

минерали

пилешко содржи:

- 12.00 мг калциум (пилешко - Храна 100g)

- 1.80 мг железо (пилешко - храна 100g)

- 0.00 mg магнезиум (пилешко - Храна 100g)

- 200.00 mg фосфор (пилешко - Храна 100g)

- 356.00 mg калиум (пилешко - Храна 100g)

- 80.00 мг натриум (пилешко - Храна 100g)


>> Минерали во Храна Кои живина има најмногу минерали?

витамини

пилешко содржи:

- 0.01 мг Витамин А (ретинол или каротин) (пилешко - Храна 100g)

- 0.10 мг Витамин Б1 (тиамин, Aneurin) (пилешко - Храна 100g)

- 0.20 мг витамин Б2 или рибофлавин (пилешко - Храна 100g)

- 0.50 мг витамин Б6 или пиридоксин (пилешко - Храна 100g)

- 2.50 mg на витамин Ц или аскорбинска киселина (пилешко - храна 100g)

- 0.25 мг витамин Е или токоферол (пилешко - Храна 100g)


>> Витамини во Храна Кои живина има најмногу витамини?


види исто така:

Витамин Б1 ВО ХРАНА Кои неподготвени - сурова живина има најмногу витамин Б1?
Храна богата со натриум Кои живина има најмногу натриум?
ВИТАМИН Ц во храната Кои неподготвени - сурова живина има најмногу витамин Ц?
Храна богата со калциум кој го подготвил - обработуваат живина има најмногу калциум?
Храна богата со натриум Кои подготвени - обработуваат живина има најмногу натриум?
ВИТАМИН Е ВО ХРАНА Кои неподготвени - сурова живина има најмалку витамин Е?
Храна богата со натриум Кои неподготвени - сурова живина има најмногу натриум?
ВИТАМИН Е ВО ХРАНА Кои живина има најмалку витамин Е?
ВИТАМИН Е ВО ХРАНА Кои живина има најмногу витамин Е?
Диета без јаглени хидрати Кои живина има најмалку јагленохидрати?

видови на храна:


Житарици и житни производи
месо
деликатеси
еленово
живина
птици
морски риби
слатководна риба
Школки, ракови, итн
млеко
Ферментирано млеко, павлака, итн
ферментирани сирења
живина јајца
Зеленчук и производи од зеленчук
Овошје и овошни производи
масни супстанции
Шеќери и шеќер деривати

намирници:


карфиол (варени) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
кефир ( исхрана - калории, витамини, минерали )
коза рифови ( исхрана - калории, витамини, минерали )
кравјо млеко, матеница, неварен (свежи) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
кромид (сув) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
јогурт ( исхрана - калории, витамини, минерали )
харинга (маринирани) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
кајсија (сушени) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
козјото млеко ( исхрана - калории, витамини, минерали )
шума зајак ( исхрана - калории, витамини, минерали )
лешник (сув) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
вид рак во конзерва ( исхрана - калории, витамини, минерали )
сланина (полу масти) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
патка месо без маснотии ( исхрана - калории, витамини, минерали )
кикирики (печени) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
птици ( исхрана - калории, витамини, минерали )
стаклен зрно ориз, варени ( исхрана - калории, витамини, минерали )
треска (свежа) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
филе на свинско месо ( исхрана - калории, витамини, минерали )
караница (свежи) ( исхрана - калории, витамини, минерали )


Фосфор во храната. Колку фосфор е таму во карфиол (варени)?
Витамин Б6 во храна. Колку витамин Б6 или пиридоксин е таму во кефир?
А витамин во храна. Колку витамин А (ретинол или каротин) е таму во коза рифови?
витамин Б2 во храна. Колку витамин Б2 или рибофлавин е таму во кравјо млеко, матеница, неварен (свежи)?
Здрава храна - Калории. Колку калории има во кромид (сув)?
Калиум во храната. Колку калиум е таму во јогурт?
      en af ar az be bg ca cs da de el es et eu fa fi fr ga gl gu he hi hr ht hu hy id is it ja ka ko lt lv mk ms mt nl no pl pt ro ru sk sl sq sr sv sw ta te th tl tr uk vi zh zh(t)
World population food logo
Contact: kontakt@world-population.net
Copyright (C): Online press . All rights reserved.
Editorial board: editorial@world-population.net
Marketing: marketing@world-population.net

We use "Cookies" for better user experience. By proceeding to use this page you approve our Cookie policy.

Close this notice Find out more