logo
namirnica

јагула (свежи)

слатководна риба
јагула (свежи) содржи 282.00 калории (јагула (свежи) - Храна 100g)

јагула (свежи) содржи:

- 0.00 г јаглехидрати (јагула (свежи) - Храна 100g)

- 25.60 g маст (јагула (свежи) - Храна 100g)

- 12.70 g Протеини (јагула (свежи) - Храна 100g)


>> ХРАНА ЗА губење на тежината - Калории Кои слатководни риби имаат најмалку калории?
>> Храна богата со протеини Кои слатководни риби имаат најмногу протеини?
>> Храна богата со јаглени хидрати Кои слатководни риби имаат најмногу јаглехидрати?

минерали

јагула (свежи) содржи:

- 18.00 мг калциум (јагула (свежи) - Храна 100g)

- 0.70 мг железо (јагула (свежи) - храна 100g)

- 0.00 mg магнезиум (јагула (свежи) - Храна 100g)

- 168.00 mg фосфор (јагула (свежи) - Храна 100g)

- 240.00 mg калиум (јагула (свежи) - Храна 100g)

- 70.00 мг натриум (јагула (свежи) - Храна 100g)


>> Минерали во Храна Кои слатководни риби имаат најмногу минерали?

витамини

јагула (свежи) содржи:

- 0.60 мг Витамин А (ретинол или каротин) (јагула (свежи) - Храна 100g)

- 0.15 мг Витамин Б1 (тиамин, Aneurin) (јагула (свежи) - Храна 100g)

- 0.35 мг витамин Б2 или рибофлавин (јагула (свежи) - Храна 100g)

- 0.28 мг витамин Б6 или пиридоксин (јагула (свежи) - Храна 100g)

- 1.60 mg на витамин Ц или аскорбинска киселина (јагула (свежи) - храна 100g)

- 0.00 мг витамин Е или токоферол (јагула (свежи) - Храна 100g)


>> Витамини во Храна Кои слатководни риби имаат најмногу витамини?


види исто така:

Диета без ПРОТЕИН Кои неподготвени - суровини слатководни риби имаат најмалку протеини?
ХРАНА ЗА телесната тежина - Калории кој го подготвил - преработени слатководни риби имаат најмногу калории?
Витамини и минерали во храната Кои слатководни риби имаат најмалку витамини и минерали?
ВИТАМИН Б6 во храната Кои слатководни риби имаат најмалку витамин Б6?
Диета без калиум Кои неподготвени - суровини слатководни риби имаат најмалку калиум?
Диета без магнезиум кој го подготвил - преработени слатководни риби имаат најмалку магнезиум?
Витамин Б1 во храната Кои слатководни риби имаат најмногу витамин Б1?
Витамини во Храна Кои неподготвени - суровини слатководни риби имаат најмалку витамин?
Витамини во Храна кој го подготвил - преработени слатководни риби имаат најмногу витамини?
ВИТАМИН А во храната кој го подготвил - преработени слатководни риби имаат најмалку витамин А?

видови на храна:


Житарици и житни производи
месо
деликатеси
еленово
живина
птици
морски риби
слатководна риба
Школки, ракови, итн
млеко
Ферментирано млеко, павлака, итн
ферментирани сирења
живина јајца
Зеленчук и производи од зеленчук
Овошје и овошни производи
масни супстанции
Шеќери и шеќер деривати

намирници:


џемови (просек) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
спанаќ (суровини) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
јагула (чадена) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
Chives (суровини) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
кондензирана кравјо млеко, незасладена ( исхрана - калории, витамини, минерали )
Brie ( исхрана - калории, витамини, минерали )
елен ( исхрана - калории, витамини, минерали )
млеко кондензирана кравјо, засладен ( исхрана - калории, витамини, минерали )
варени солени шунка ( исхрана - калории, витамини, минерали )
паштета јајца 100 г ( исхрана - калории, витамини, минерали )
`ржан леб ( исхрана - калории, витамини, минерали )
портокал (свеж сок) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
говедско месо сало ( исхрана - калории, витамини, минерали )
мајонезот (домашна) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
сланина (полу масти) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
ракчиња (свежа) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
стаклен зрно ориз, суровини и ( исхрана - калории, витамини, минерали )
еребица ( исхрана - калории, витамини, минерали )
суровини пушеле шунка ( исхрана - калории, витамини, минерали )
желка ( исхрана - калории, витамини, минерали )


А витамин во храна. Колку витамин А (ретинол или каротин) е таму во џемови (просек)?
витамин Б2 во храна. Колку витамин Б2 или рибофлавин е таму во спанаќ (суровини)?
Витамин Б1 во храна. Колку витамин Б1 (тиамин, Aneurin) е таму во јагула (чадена)?
Витамин Б1 во храна. Колку витамин Б1 (тиамин, Aneurin) е таму во chives (суровини)?
Витамин Б6 во храна. Колку витамин Б6 или пиридоксин е таму во кондензирана кравјо млеко, незасладена?
Здрава храна - Калории. Колку калории има во Brie?
      en af ar az be bg ca cs da de el es et eu fa fi fr ga gl gu he hi hr ht hu hy id is it ja ka ko lt lv mk ms mt nl no pl pt ro ru sk sl sq sr sv sw ta te th tl tr uk vi zh zh(t)
World population food logo
Contact: kontakt@world-population.net
Copyright (C): Online press . All rights reserved.
Editorial board: editorial@world-population.net
Marketing: marketing@world-population.net

We use "Cookies" for better user experience. By proceeding to use this page you approve our Cookie policy.

Close this notice Find out more