logo
namirnica

лосос (свежи)

слатководна риба
лосос (свежи) содржи 202.00 калории (лосос (свежи) - Храна 100g)

лосос (свежи) содржи:

- 0.00 г јаглехидрати (лосос (свежи) - Храна 100g)

- 13.60 g маст (лосос (свежи) - Храна 100g)

- 19.90 g Протеини (лосос (свежи) - Храна 100g)


>> ХРАНА ЗА губење на тежината - Калории Кои слатководни риби имаат најмалку калории?
>> Храна богата со протеини Кои слатководни риби имаат најмногу протеини?
>> Храна богата со јаглени хидрати Кои слатководни риби имаат најмногу јаглехидрати?

минерали

лосос (свежи) содржи:

- 24.00 мг калциум (лосос (свежи) - Храна 100g)

- 0.80 мг железо (лосос (свежи) - храна 100g)

- 0.00 mg магнезиум (лосос (свежи) - Храна 100g)

- 270.00 mg фосфор (лосос (свежи) - Храна 100g)

- 390.00 mg калиум (лосос (свежи) - Храна 100g)

- 50.00 мг натриум (лосос (свежи) - Храна 100g)


>> Минерали во Храна Кои слатководни риби имаат најмногу минерали?

витамини

лосос (свежи) содржи:

- 0.07 мг Витамин А (ретинол или каротин) (лосос (свежи) - Храна 100g)

- 0.17 мг Витамин Б1 (тиамин, Aneurin) (лосос (свежи) - Храна 100g)

- 0.17 мг витамин Б2 или рибофлавин (лосос (свежи) - Храна 100g)

- 0.00 мг витамин Б6 или пиридоксин (лосос (свежи) - Храна 100g)

- 1.00 mg на витамин Ц или аскорбинска киселина (лосос (свежи) - храна 100g)

- 0.00 мг витамин Е или токоферол (лосос (свежи) - Храна 100g)


>> Витамини во Храна Кои слатководни риби имаат најмногу витамини?


види исто така:

Храна богата со калциум Кои неподготвени - суровини слатководни риби имаат најмногу калциум?
ВИТАМИН А во храната Кои слатководни риби имаат најмалку витамин А?
Диета без калиум кој го подготвил - преработени слатководни риби имаат најмалку калиум?
Витамин Б2 во храна Кои слатководни риби имаат најмногу витамин Б2?
Храна богата со фосфор Кои неподготвени - суровини слатководни риби имаат најмногу фосфор?
Диета без ПРОТЕИН Кои неподготвени - суровини слатководни риби имаат најмалку протеини?
Диета без фосфор кој го подготвил - преработени слатководни риби имаат најмалку фосфор?
Витамин Б2 во храна Кои неподготвени - суровини слатководни риби имаат најмногу витамин Б2?
Храна богата со магнезиум кој го подготвил - преработени слатководни риби имаат најмногу магнезиум?
Храна богата со протеини Кои неподготвени - суровини слатководни риби имаат најмногу протеини?

видови на храна:


Житарици и житни производи
месо
деликатеси
еленово
живина
птици
морски риби
слатководна риба
Школки, ракови, итн
млеко
Ферментирано млеко, павлака, итн
ферментирани сирења
живина јајца
Зеленчук и производи од зеленчук
Овошје и овошни производи
масни супстанции
Шеќери и шеќер деривати

намирници:


целата пилешко јајца 100 г ( исхрана - калории, витамини, минерали )
говедско aitchbone ( исхрана - калории, витамини, минерали )
Liverwurst ( исхрана - калории, витамини, минерали )
паштета јајца 100 г ( исхрана - калории, витамини, минерали )
ориз снегулки ( исхрана - калории, витамини, минерали )
кравјо млеко, бегло ( исхрана - калории, витамини, минерали )
варен мида ( исхрана - калории, витамини, минерали )
јагула (чадена) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
сланина (полу масти) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
доматено (варен, конзервирана) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
стаклен зрно ориз, суровини и ( исхрана - калории, витамини, минерали )
артишок (за јадење дел) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
зелка (суровини) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
овци масти ( исхрана - калории, витамини, минерали )
маслиново масло ( исхрана - калории, витамини, минерали )
бел грав ( исхрана - калории, витамини, минерали )
конзервирана рак ( исхрана - калории, витамини, минерали )
смокви (свежи) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
Potatoe (печени во рерна) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
Potatoe (пржена) ( исхрана - калории, витамини, минерали )


Витамин Б6 во храна. Колку витамин Б6 или пиридоксин е таму во целата пилешко јајца 100 г?
Калциум во храната. Колку калциум е таму во говедско aitchbone?
Е витамини во храната. Колку витамин Е или токоферол е таму во liverwurst?
Витамин Б1 во храна. Колку витамин Б1 (тиамин, Aneurin) е таму во паштета јајца 100 г?
Витамин Б6 во храна. Колку витамин Б6 или пиридоксин е таму во ориз снегулки?
Калиум во храната. Колку калиум е таму во кравјо млеко, бегло?
      en af ar az be bg ca cs da de el es et eu fa fi fr ga gl gu he hi hr ht hu hy id is it ja ka ko lt lv mk ms mt nl no pl pt ro ru sk sl sq sr sv sw ta te th tl tr uk vi zh zh(t)
World population food logo
Contact: kontakt@world-population.net
Copyright (C): Online press . All rights reserved.
Editorial board: editorial@world-population.net
Marketing: marketing@world-population.net

We use "Cookies" for better user experience. By proceeding to use this page you approve our Cookie policy.

Close this notice Find out more