logo
namirnica

пармезан

ферментирани сирења
пармезан содржи 392.00 калории (пармезан - Храна 100g)

пармезан содржи:

- 2.50 г јаглехидрати (пармезан - Храна 100g)

- 25.50 g маст (пармезан - Храна 100g)

- 38.00 g Протеини (пармезан - Храна 100g)


>> ХРАНА ЗА губење на тежината - Калории Кои ферментирани сирења имаат најмалку калории?
>> Храна богата со протеини Кои ферментирани сирења имаат најмногу протеини?
>> Храна богата со јаглени хидрати Кои ферментирани сирења имаат најмногу јаглехидрати?

минерали

пармезан содржи:

- 1265.00 мг калциум (пармезан - Храна 100g)

- 0.40 мг железо (пармезан - храна 100g)

- 0.00 mg магнезиум (пармезан - Храна 100g)

- 820.00 mg фосфор (пармезан - Храна 100g)

- 150.00 mg калиум (пармезан - Храна 100g)

- 755.00 мг натриум (пармезан - Храна 100g)


>> Минерали во ХРАНА Кои ферментирани сирења имаат најмногу минерали?

витамини

пармезан содржи:

- 0.32 мг Витамин А (ретинол или каротин) (пармезан - Храна 100g)

- 0.20 мг Витамин Б1 (тиамин, Aneurin) (пармезан - Храна 100g)

- 0.73 мг витамин Б2 или рибофлавин (пармезан - Храна 100g)

- 0.00 мг витамин Б6 или пиридоксин (пармезан - Храна 100g)

- 0.00 mg на витамин Ц или аскорбинска киселина (пармезан - храна 100g)

- 0.00 мг витамин Е или токоферол (пармезан - Храна 100g)


>> Витамини во ХРАНА Кои ферментирани сирења имаат најмногу витамини?


види исто така:

ВИТАМИН Б6 во храната Кои ферментирани сирења имаат најмногу витамин Б6?
Витамин Б1 во храната Кои ферментирани сирења имаат најмногу витамин Б1?
ВИТАМИН Е ВО ХРАНА Кои ферментирани сирења имаат најмалку витамин Е?
Витамин Б2 во храна Кои ферментирани сирења имаат најмногу витамин Б2?
ВИТАМИН Б6 во храната Кои ферментирани сирења имаат најмалку витамин Б6?
Храна богата со натриум Кои ферментирани сирења имаат најмногу натриум?
Витамини и минерали во храната Кои ферментирани сирења имаат најмалку витамини и минерали?
Диета без Јагленохидрати Кои ферментирани сирења имаат најмалку јагленохидрати?
Витамини во ХРАНА Кои ферментирани сирења имаат најмногу витамини?
ВИТАМИН Е ВО ХРАНА Кои ферментирани сирења имаат најмногу витамин Е?

видови на храна:


Житарици и житни производи
месо
деликатеси
еленово
живина
птици
морски риби
слатководна риба
Школки, ракови, итн
млеко
Ферментирано млеко, павлака, итн
ферментирани сирења
живина јајца
Зеленчук и производи од зеленчук
Овошје и овошни производи
масни супстанции
Шеќери и шеќер деривати

намирници:


пилешко јајца во прав ( исхрана - калории, витамини, минерали )
ракчиња (свежа) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
портокал (свеж сок) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
боровинки (свежи) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
Манголд ( исхрана - калории, витамини, минерали )
лук (сијалицата) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
црн леб ( исхрана - калории, витамини, минерали )
пржени колбаси ( исхрана - калории, витамини, минерали )
џемови (просек) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
крап ( исхрана - калории, витамини, минерали )
чоколадо мешање ( исхрана - калории, витамини, минерали )
конзервирана туна ( исхрана - калории, витамини, минерали )
Liverwurst ( исхрана - калории, витамини, минерали )
Dace ( исхрана - калории, витамини, минерали )
телешко месо рифови ( исхрана - калории, витамини, минерали )
брокули (варени) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
телешко тело ( исхрана - калории, витамини, минерали )
холандски сирење ( исхрана - калории, витамини, минерали )
боранија, суровини и ( исхрана - калории, витамини, минерали )
рибизли, црвена и бела ( исхрана - калории, витамини, минерали )


Магнезиум во храната. Колку магнезиум е таму во пилешко јајца во прав?
Е витамини во храната. Колку витамин Е или токоферол е таму во ракчиња (свежа)?
Е витамини во храната. Колку витамин Е или токоферол е таму во портокал (свеж сок)?
В витамини во храната. Колку витамин Ц или аскорбинска е таму во боровинки (свежи)?
ХРАНА - Протеини - ИСХРАНА. Колку протеини има во Манголд?
Витамин Б1 во храна. Колку витамин Б1 (тиамин, Aneurin) е таму во лук (сијалицата)?
      en af ar az be bg ca cs da de el es et eu fa fi fr ga gl gu he hi hr ht hu hy id is it ja ka ko lt lv mk ms mt nl no pl pt ro ru sk sl sq sr sv sw ta te th tl tr uk vi zh zh(t)
World population food logo
Contact: kontakt@world-population.net
Copyright (C): Online press . All rights reserved.
Editorial board: editorial@world-population.net
Marketing: marketing@world-population.net

We use "Cookies" for better user experience. By proceeding to use this page you approve our Cookie policy.

Close this notice Find out more