logo
namirnica

цвекло (варени)

Зеленчук и производи од зеленчук
цвекло (варени) содржи 41.00 калории (цвекло (варени) - Храна 100g)

цвекло (варени) содржи:

- 8.40 г јаглехидрати (цвекло (варени) - Храна 100g)

- 0.15 g маст (цвекло (варени) - Храна 100g)

- 1.50 g Протеини (цвекло (варени) - Храна 100g)


>> ХРАНА ЗА губење на тежината - Калории Кој зеленчук и зеленчук имаат најмалку калории?
>> Храна богата со протеини Кој зеленчук и зеленчук имаат најмногу протеини?
>> Храна богата со јаглени хидрати Кој зеленчук и зеленчук имаат најмногу јаглехидрати?

минерали

цвекло (варени) содржи:

- 29.00 мг калциум (цвекло (варени) - Храна 100g)

- 1.00 мг железо (цвекло (варени) - храна 100g)

- 0.00 mg магнезиум (цвекло (варени) - Храна 100g)

- 43.00 mg фосфор (цвекло (варени) - Храна 100g)

- 300.00 mg калиум (цвекло (варени) - Храна 100g)

- 77.00 мг натриум (цвекло (варени) - Храна 100g)


>> Минерали во ХРАНА Кој зеленчук и зеленчук имаат најмногу минерали?

витамини

цвекло (варени) содржи:

- 0.01 мг Витамин А (ретинол или каротин) (цвекло (варени) - Храна 100g)

- 0.03 мг Витамин Б1 (тиамин, Aneurin) (цвекло (варени) - Храна 100g)

- 0.04 мг витамин Б2 или рибофлавин (цвекло (варени) - Храна 100g)

- 0.05 мг витамин Б6 или пиридоксин (цвекло (варени) - Храна 100g)

- 10.00 mg на витамин Ц или аскорбинска киселина (цвекло (варени) - храна 100g)

- 0.20 мг витамин Е или токоферол (цвекло (варени) - Храна 100g)


>> Витамини во Храна Кој зеленчук и зеленчук имаат најмногу витамини?


види исто така:

ХРАНА ЗА телесната тежина - Калории Кои неподготвени - суров зеленчук имаат најмногу калории?
ВИТАМИН Е ВО ХРАНА кој го подготвил - преработен зеленчук имаат најмногу витамин Е?
Диета без калиум Кој зеленчук и зеленчук имаат најмалку калиум?
ВИТАМИН Ц во храната Кои неподготвени - суров зеленчук имаат најмногу витамин Ц?
ХРАНА ЗА губење на тежината - Калории Кои неподготвени - суров зеленчук имаат најмалку калории?
Храна богата со магнезиум кој го подготвил - преработен зеленчук имаат најмногу магнезиум?
ХРАНА ЗА губење на тежината - Калории кој го подготвил - преработен зеленчук имаат најмалку калории?
Храна богата со фосфор Кој зеленчук и зеленчук имаат најмногу фосфор?
Витамини во Храна кој го подготвил - преработен зеленчук имаат најмалку витамини?
Витамини и минерали во храната кој го подготвил - преработен зеленчук имаат најмалку витамини и минерали?

видови на храна:


Житарици и житни производи
месо
деликатеси
еленово
живина
птици
морски риби
слатководна риба
Школки, ракови, итн
млеко
Ферментирано млеко, павлака, итн
ферментирани сирења
живина јајца
Зеленчук и производи од зеленчук
Овошје и овошни производи
масни супстанции
Шеќери и шеќер деривати

намирници:


датуми, овошје со шеќер ( исхрана - калории, витамини, минерали )
мајчиното млеко ( исхрана - калории, витамини, минерали )
коза рифови ( исхрана - калории, витамини, минерали )
морски алги (сув) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
малина џем во конзерва ( исхрана - калории, витамини, минерали )
грејпфрут (свеж сок) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
торта со јаболки ( исхрана - калории, витамини, минерали )
сливи (свежи) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
јагне ( исхрана - калории, витамини, минерали )
портокал (свежи) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
соја микроб ( исхрана - калории, витамини, минерали )
доматено (варен, конзервирана) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
говедско aitchbone ( исхрана - калории, витамини, минерали )
Boletus ( исхрана - калории, витамини, минерали )
еребица ( исхрана - калории, витамини, минерали )
слатки компири (суровини) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
бел рафиниран шеќер ( исхрана - калории, витамини, минерали )
ананас (свежи) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
целата пилешко јајца 48 гр ( исхрана - калории, витамини, минерали )
грозје (свеж сок) ( исхрана - калории, витамини, минерали )


ХРАНА - Протеини - ИСХРАНА. Колку протеини има во датуми, овошје со шеќер?
Здрава храна - Калории. Колку калории има во мајчиното млеко?
Е витамини во храната. Колку витамин Е или токоферол е таму во коза рифови?
Натриум во храната. Колку натриум е таму во морски алги (сув)?
Калциум во храната. Колку калциум е таму во малина џем во конзерва?
Натриум во храната. Колку натриум е таму во грејпфрут (свеж сок)?
      en af ar az be bg ca cs da de el es et eu fa fi fr ga gl gu he hi hr ht hu hy id is it ja ka ko lt lv mk ms mt nl no pl pt ro ru sk sl sq sr sv sw ta te th tl tr uk vi zh zh(t)
World population food logo
Contact: kontakt@world-population.net
Copyright (C): Online press . All rights reserved.
Editorial board: editorial@world-population.net
Marketing: marketing@world-population.net

We use "Cookies" for better user experience. By proceeding to use this page you approve our Cookie policy.

Close this notice Find out more