logo
namirnica

моркови (варен, конзервирана)

Зеленчук и производи од зеленчук
моркови (варен, конзервирана) содржи 31.00 калории (моркови (варен, конзервирана) - Храна 100g)

моркови (варен, конзервирана) содржи:

- 6.00 г јаглехидрати (моркови (варен, конзервирана) - Храна 100g)

- 0.00 g маст (моркови (варен, конзервирана) - Храна 100g)

- 0.60 g Протеини (моркови (варен, конзервирана) - Храна 100g)


>> ХРАНА ЗА губење на тежината - Калории Кој зеленчук и зеленчук имаат најмалку калории?
>> Храна богата со протеини Кој зеленчук и зеленчук имаат најмногу протеини?
>> Храна богата со јаглени хидрати Кој зеленчук и зеленчук имаат најмногу јаглехидрати?

минерали

моркови (варен, конзервирана) содржи:

- 26.00 мг калциум (моркови (варен, конзервирана) - Храна 100g)

- 0.60 мг железо (моркови (варен, конзервирана) - храна 100g)

- 0.00 mg магнезиум (моркови (варен, конзервирана) - Храна 100g)

- 25.00 mg фосфор (моркови (варен, конзервирана) - Храна 100g)

- 110.00 mg калиум (моркови (варен, конзервирана) - Храна 100g)

- 280.00 мг натриум (моркови (варен, конзервирана) - Храна 100g)


>> Минерали во ХРАНА Кој зеленчук и зеленчук имаат најмногу минерали?

витамини

моркови (варен, конзервирана) содржи:

- 5.00 мг Витамин А (ретинол или каротин) (моркови (варен, конзервирана) - Храна 100g)

- 0.03 мг Витамин Б1 (тиамин, Aneurin) (моркови (варен, конзервирана) - Храна 100g)

- 0.02 мг витамин Б2 или рибофлавин (моркови (варен, конзервирана) - Храна 100g)

- 0.04 мг витамин Б6 или пиридоксин (моркови (варен, конзервирана) - Храна 100g)

- 3.00 mg на витамин Ц или аскорбинска киселина (моркови (варен, конзервирана) - храна 100g)

- 0.00 мг витамин Е или токоферол (моркови (варен, конзервирана) - Храна 100g)


>> Витамини во Храна Кој зеленчук и зеленчук имаат најмногу витамини?


види исто така:

ВИТАМИН Б6 во храната Кој зеленчук и зеленчук имаат најмалку витамин Б6?
Витамини и минерали во Храна кој го подготвил - преработен зеленчук имаат најмногу витамини и минерали?
ХРАНА ЗА телесната тежина кој го подготвил - преработен зеленчук имаат најмногу масти?
Диета без калиум кој го подготвил - преработен зеленчук имаат најмалку калиум?
Витамини и минерали во Храна Кои неподготвени - суров зеленчук имаат најмногу витамини и минерали?
Минерали во Храна кој го подготвил - преработен зеленчук имаат најмалку минерали?
Храна богата со калциум кој го подготвил - преработен зеленчук имаат најмногу калциум?
ВИТАМИН Б6 во храната кој го подготвил - преработен зеленчук имаат најмногу витамини Б6?
Витамини и минерали во Храна Кој зеленчук и зеленчук имаат најмалку витамини и минерали?
ВИТАМИН А во храната Кој зеленчук и зеленчук имаат најмалку витамин А?

видови на храна:


Житарици и житни производи
месо
деликатеси
еленово
живина
птици
морски риби
слатководна риба
Школки, ракови, итн
млеко
Ферментирано млеко, павлака, итн
ферментирани сирења
живина јајца
Зеленчук и производи од зеленчук
Овошје и овошни производи
масни супстанции
Шеќери и шеќер деривати

намирници:


Mallard ( исхрана - калории, витамини, минерали )
карфиол (суровини) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
скуша ( исхрана - калории, витамини, минерали )
леќа (сув) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
портокал (свежи) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
маслинки (солени) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
цвекло (варени) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
јастог во конзерва ( исхрана - калории, витамини, минерали )
поле зајак ( исхрана - калории, витамини, минерали )
мајчиното млеко ( исхрана - калории, витамини, минерали )
харинга (маринирани) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
портокал (свеж сок) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
конзервирана рак ( исхрана - калории, витамини, минерали )
торта со јаболки ( исхрана - калории, витамини, минерали )
путер ( исхрана - калории, витамини, минерали )
компот од различни плодови, конзервирана ( исхрана - калории, витамини, минерали )
Турција јајца 100 г ( исхрана - калории, витамини, минерали )
нерафинирано шеќер ( исхрана - калории, витамини, минерали )
јаболко (свежи) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
спанаќ (суровини) ( исхрана - калории, витамини, минерали )


Здрава храна - Калории. Колку калории има во Mallard?
ХРАНА - Протеини - ИСХРАНА. Колку протеини има во карфиол (суровини)?
Витамин Б6 во храна. Колку витамин Б6 или пиридоксин е таму во скуша?
Масти во храната. Колку масти е таму во леќа (сув)?
Магнезиум во храната. Колку магнезиум е таму во портокал (свежи)?
Витамин Б6 во храна. Колку витамин Б6 или пиридоксин е таму во маслинки (солени)?
      en af ar az be bg ca cs da de el es et eu fa fi fr ga gl gu he hi hr ht hu hy id is it ja ka ko lt lv mk ms mt nl no pl pt ro ru sk sl sq sr sv sw ta te th tl tr uk vi zh zh(t)
World population food logo
Contact: kontakt@world-population.net
Copyright (C): Online press . All rights reserved.
Editorial board: editorial@world-population.net
Marketing: marketing@world-population.net

We use "Cookies" for better user experience. By proceeding to use this page you approve our Cookie policy.

Close this notice Find out more