logo
namirnica

брокули (варени)

Зеленчук и производи од зеленчук




брокули (варени) содржи 38.00 калории (брокули (варени) - Храна 100g)

брокули (варени) содржи:

- 5.70 г јаглехидрати (брокули (варени) - Храна 100g)

- 0.20 g маст (брокули (варени) - Храна 100g)

- 3.30 g Протеини (брокули (варени) - Храна 100g)


>> ХРАНА ЗА губење на тежината - Калории Кој зеленчук и зеленчук имаат најмалку калории?
>> Храна богата со протеини Кој зеленчук и зеленчук имаат најмногу протеини?
>> Храна богата со јаглени хидрати Кој зеленчук и зеленчук имаат најмногу јаглехидрати?

минерали

брокули (варени) содржи:

- 120.00 мг калциум (брокули (варени) - Храна 100g)

- 1.30 мг железо (брокули (варени) - храна 100g)

- 0.00 mg магнезиум (брокули (варени) - Храна 100g)

- 0.00 mg фосфор (брокули (варени) - Храна 100g)

- 0.00 mg калиум (брокули (варени) - Храна 100g)

- 0.00 мг натриум (брокули (варени) - Храна 100g)


>> Минерали во ХРАНА Кој зеленчук и зеленчук имаат најмногу минерали?

витамини

брокули (варени) содржи:

- 0.00 мг Витамин А (ретинол или каротин) (брокули (варени) - Храна 100g)

- 0.00 мг Витамин Б1 (тиамин, Aneurin) (брокули (варени) - Храна 100g)

- 0.00 мг витамин Б2 или рибофлавин (брокули (варени) - Храна 100g)

- 0.00 мг витамин Б6 или пиридоксин (брокули (варени) - Храна 100g)

- 1.00 mg на витамин Ц или аскорбинска киселина (брокули (варени) - храна 100g)

- 0.80 мг витамин Е или токоферол (брокули (варени) - Храна 100g)


>> Витамини во Храна Кој зеленчук и зеленчук имаат најмногу витамини?


види исто така:

Диета без Јагленохидрати кој го подготвил - преработен зеленчук имаат најмалку јагленохидрати?
Диета без калиум кој го подготвил - преработен зеленчук имаат најмалку калиум?
Храна богата со јаглени хидрати Кој зеленчук и зеленчук имаат најмногу јаглехидрати?
ВИТАМИН Б6 во храната Кој зеленчук и зеленчук имаат најмалку витамин Б6?
ВИТАМИН Ц во храната Кој зеленчук и зеленчук имаат најмногу витамин Ц?
Витамин Б2 во храна Кои неподготвени - суров зеленчук имаат најмалку витамин Б2?
Храна богата со калциум кој го подготвил - преработен зеленчук имаат најмногу калциум?
Диета без калциум кој го подготвил - преработен зеленчук имаат најмалку калциум?
Диета без IRON Кои неподготвени - суров зеленчук имаат најмалку железо?
Храна богата со протеини Кои неподготвени - суров зеленчук имаат најмногу протеини?

видови на храна:


Житарици и житни производи
месо
деликатеси
еленово
живина
птици
морски риби
слатководна риба
Школки, ракови, итн
млеко
Ферментирано млеко, павлака, итн
ферментирани сирења
живина јајца
Зеленчук и производи од зеленчук
Овошје и овошни производи
масни супстанции
Шеќери и шеќер деривати

намирници:


смокви (свежи) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
соја микроб ( исхрана - калории, витамини, минерали )
доматено (сув) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
цвекло (суровини) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
јагнешко (полу масти) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
доматно пире во кутии ( исхрана - калории, витамини, минерали )
караница (свежи) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
кравјо млеко, матеница, неварен (свежи) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
спанаќ (варен) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
вид рак во конзерва ( исхрана - калории, витамини, минерали )
јаболко (свежи) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
зелка (суровини) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
целата пилешко јајца 48 гр ( исхрана - калории, витамини, минерали )
бонбони (во просек) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
ананас (конзервирана во сок) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
црвени кромид ( исхрана - калории, витамини, минерали )
свинско црниот дроб ( исхрана - калории, витамини, минерали )
шума зајак ( исхрана - калории, витамини, минерали )
грејпфрут, задушени исечени, конзервирана ( исхрана - калории, витамини, минерали )
јагула (чадена) ( исхрана - калории, витамини, минерали )


Е витамини во храната. Колку витамин Е или токоферол е таму во смокви (свежи)?
Здрава храна - Калории. Колку калории има во соја микроб?
Витамин Б6 во храна. Колку витамин Б6 или пиридоксин е таму во доматено (сув)?
Магнезиум во храната. Колку магнезиум е таму во цвекло (суровини)?
ХРАНА - Јаглехидратите. Колку јагленихидрати има во јагнешко (полу масти)?
А витамин во храна. Колку витамин А (ретинол или каротин) е таму во доматно пире во кутии?
      en af ar az be bg ca cs da de el es et eu fa fi fr ga gl gu he hi hr ht hu hy id is it ja ka ko lt lv mk ms mt nl no pl pt ro ru sk sl sq sr sv sw ta te th tl tr uk vi zh zh(t)
World population food logo
Contact: kontakt@world-population.net
Copyright (C): Online press . All rights reserved.
Editorial board: editorial@world-population.net
Marketing: marketing@world-population.net

We use "Cookies" for better user experience. By proceeding to use this page you approve our Cookie policy.

Close this notice Find out more