logo
namirnica

бел грав

Зеленчук и производи од зеленчук
бел грав содржи 25.00 калории (бел грав - Храна 100g)

бел грав содржи:

- 3.00 г јаглехидрати (бел грав - Храна 100g)

- 0.40 g маст (бел грав - Храна 100g)

- 2.30 g Протеини (бел грав - Храна 100g)


>> ХРАНА ЗА губење на тежината - Калории Кој зеленчук и зеленчук имаат најмалку калории?
>> Храна богата со протеини Кој зеленчук и зеленчук имаат најмногу протеини?
>> Храна богата со јаглени хидрати Кој зеленчук и зеленчук имаат најмногу јаглехидрати?

минерали

бел грав содржи:

- 80.00 мг калциум (бел грав - Храна 100g)

- 1.60 мг железо (бел грав - храна 100g)

- 0.00 mg магнезиум (бел грав - Храна 100g)

- 33.00 mg фосфор (бел грав - Храна 100g)

- 260.00 mg калиум (бел грав - Храна 100g)

- 320.00 мг натриум (бел грав - Храна 100g)


>> Минерали во ХРАНА Кој зеленчук и зеленчук имаат најмногу минерали?

витамини

бел грав содржи:

- 2.04 мг Витамин А (ретинол или каротин) (бел грав - Храна 100g)

- 0.02 мг Витамин Б1 (тиамин, Aneurin) (бел грав - Храна 100g)

- 0.10 мг витамин Б2 или рибофлавин (бел грав - Храна 100g)

- 0.06 мг витамин Б6 или пиридоксин (бел грав - Храна 100g)

- 14.00 mg на витамин Ц или аскорбинска киселина (бел грав - храна 100g)

- 0.00 мг витамин Е или токоферол (бел грав - Храна 100g)


>> Витамини во Храна Кој зеленчук и зеленчук имаат најмногу витамини?


види исто така:

Минерали во Храна Кои неподготвени - суров зеленчук имаат најмногу минерали?
Минерали во Храна Кои неподготвени - суров зеленчук имаат најмалку минерали?
Витамини и минерали во Храна Кои неподготвени - суров зеленчук имаат најмногу витамини и минерали?
Витамини и минерали во храната Кои неподготвени - суров зеленчук имаат најмалку витамини и минерали?
ВИТАМИН Е ВО ХРАНА Кои неподготвени - суров зеленчук имаат најмногу витамин Е?
Диета без Јагленохидрати Кој зеленчук и зеленчук имаат најмалку јагленохидрати?
Диета без IRON Кои неподготвени - суров зеленчук имаат најмалку железо?
Диета без IRON кој го подготвил - преработен зеленчук имаат најмалку железо?
ВИТАМИН Ц во храната Кои неподготвени - суров зеленчук имаат најмногу витамин Ц?
Храна богата со натриум Кои неподготвени - суров зеленчук имаат најмногу натриум?

видови на храна:


Житарици и житни производи
месо
деликатеси
еленово
живина
птици
морски риби
слатководна риба
Школки, ракови, итн
млеко
Ферментирано млеко, павлака, итн
ферментирани сирења
живина јајца
Зеленчук и производи од зеленчук
Овошје и овошни производи
масни супстанции
Шеќери и шеќер деривати

намирници:


животинска маст (на просечната вредност на говедско месо, овци и свинска маст) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
пченка жито ( исхрана - калории, витамини, минерали )
полузрнесто ( исхрана - калории, витамини, минерали )
стаклен зрно ориз, суровини и ( исхрана - калории, витамини, минерали )
поле зајак ( исхрана - калории, витамини, минерали )
маргарин (просек) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
кременадли ( исхрана - калории, витамини, минерали )
кокошката е жолчка од јајце 100 г ( исхрана - калории, витамини, минерали )
датуми, овошје со шеќер ( исхрана - калории, витамини, минерали )
Liverwurst ( исхрана - калории, витамини, минерали )
караница мармалад ( исхрана - калории, витамини, минерали )
сардини (свежи) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
Dace ( исхрана - калории, витамини, минерали )
црн леб ( исхрана - калории, витамини, минерали )
варени солени шунка ( исхрана - калории, витамини, минерали )
сливи (свежи) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
`ржан леб ( исхрана - калории, витамини, минерали )
сок од грејпфрут во лименки ( исхрана - калории, витамини, минерали )
праски (свежи) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
нерафинирано шеќер ( исхрана - калории, витамини, минерали )


Здрава храна - Калории. Колку калории има во животинска маст (на просечната вредност на говедско месо, овци и свинска маст)?
В витамини во храната. Колку витамин Ц или аскорбинска е таму во пченка жито?
В витамини во храната. Колку витамин Ц или аскорбинска е таму во полузрнесто?
Витамин Б1 во храна. Колку витамин Б1 (тиамин, Aneurin) е таму во стаклен зрно ориз, суровини и?
витамин Б2 во храна. Колку витамин Б2 или рибофлавин е таму во поле зајак?
Магнезиум во храната. Колку магнезиум е таму во маргарин (просек)?
      en af ar az be bg ca cs da de el es et eu fa fi fr ga gl gu he hi hr ht hu hy id is it ja ka ko lt lv mk ms mt nl no pl pt ro ru sk sl sq sr sv sw ta te th tl tr uk vi zh zh(t)
World population food logo
Contact: kontakt@world-population.net
Copyright (C): Online press . All rights reserved.
Editorial board: editorial@world-population.net
Marketing: marketing@world-population.net

We use "Cookies" for better user experience. By proceeding to use this page you approve our Cookie policy.

Close this notice Find out more