logo
namirnica

зелена салата

Зеленчук и производи од зеленчук
зелена салата содржи 23.00 калории (зелена салата - Храна 100g)

зелена салата содржи:

- 4.20 г јаглехидрати (зелена салата - Храна 100g)

- 0.10 g маст (зелена салата - Храна 100g)

- 1.20 g Протеини (зелена салата - Храна 100g)


>> ХРАНА ЗА губење на тежината - Калории Кој зеленчук и зеленчук имаат најмалку калории?
>> Храна богата со протеини Кој зеленчук и зеленчук имаат најмногу протеини?
>> Храна богата со јаглени хидрати Кој зеленчук и зеленчук имаат најмногу јаглехидрати?

минерали

зелена салата содржи:

- 32.00 мг калциум (зелена салата - Храна 100g)

- 1.70 мг железо (зелена салата - храна 100g)

- 0.00 mg магнезиум (зелена салата - Храна 100g)

- 23.00 mg фосфор (зелена салата - Храна 100g)

- 120.00 mg калиум (зелена салата - Храна 100g)

- 236.00 мг натриум (зелена салата - Храна 100g)


>> Минерали во ХРАНА Кој зеленчук и зеленчук имаат најмногу минерали?

витамини

зелена салата содржи:

- 0.15 мг Витамин А (ретинол или каротин) (зелена салата - Храна 100g)

- 0.04 мг Витамин Б1 (тиамин, Aneurin) (зелена салата - Храна 100g)

- 0.05 мг витамин Б2 или рибофлавин (зелена салата - Храна 100g)

- 0.40 мг витамин Б6 или пиридоксин (зелена салата - Храна 100g)

- 5.00 mg на витамин Ц или аскорбинска киселина (зелена салата - храна 100g)

- 0.00 мг витамин Е или токоферол (зелена салата - Храна 100g)


>> Витамини во Храна Кој зеленчук и зеленчук имаат најмногу витамини?


види исто така:

Витамини и минерали во храната Кои неподготвени - суров зеленчук имаат најмалку витамини и минерали?
Витамини и минерали во Храна Кој зеленчук и зеленчук имаат најмалку витамини и минерали?
Витамини во Храна кој го подготвил - преработен зеленчук имаат најмногу витамини?
Витамин Б2 во храна Кој зеленчук и зеленчук имаат најмногу витамини Б2?
Храна богата со протеини Кој зеленчук и зеленчук имаат најмногу протеини?
ХРАНА ЗА телесната тежина - Калории кој го подготвил - преработен зеленчук имаат најмногу калории?
Диета без Јагленохидрати кој го подготвил - преработен зеленчук имаат најмалку јагленохидрати?
Диета без калциум кој го подготвил - преработен зеленчук имаат најмалку калциум?
ХРАНА ЗА губење на тежината Кои неподготвени - суров зеленчук имаат најмалку масти?
Диета без фосфор Кои неподготвени - суров зеленчук имаат најмалку фосфор?

видови на храна:


Житарици и житни производи
месо
деликатеси
еленово
живина
птици
морски риби
слатководна риба
Школки, ракови, итн
млеко
Ферментирано млеко, павлака, итн
ферментирани сирења
живина јајца
Зеленчук и производи од зеленчук
Овошје и овошни производи
масни супстанции
Шеќери и шеќер деривати

намирници:


цвекло (варени) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
леќа (сув) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
грозје (свежи) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
јагула (чадена) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
грејпфрут (свежи) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
бел рафиниран шеќер ( исхрана - калории, витамини, минерали )
ориз зрна (не излупени) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
полжав ( исхрана - калории, витамини, минерали )
пастрмка ( исхрана - калории, витамини, минерали )
слатки компири (суровини) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
павлака со 35% масленост ( исхрана - калории, витамини, минерали )
брокули (суровини) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
холандски сирење ( исхрана - калории, витамини, минерали )
боранија, суровини и ( исхрана - калории, витамини, минерали )
кравјо млеко, бегло ( исхрана - калории, витамини, минерали )
какао - путер ( исхрана - калории, витамини, минерали )
сардина ( исхрана - калории, витамини, минерали )
говедско месо во конзерва ( исхрана - калории, витамини, минерали )
пченица гриз ( исхрана - калории, витамини, минерали )
бадем (сув) ( исхрана - калории, витамини, минерали )


Калиум во храната. Колку калиум е таму во цвекло (варени)?
В витамини во храната. Колку витамин Ц или аскорбинска е таму во леќа (сув)?
ХРАНА - Протеини - ИСХРАНА. Колку протеини има во грозје (свежи)?
Витамин Б6 во храна. Колку витамин Б6 или пиридоксин е таму во јагула (чадена)?
Здрава храна - Калории. Колку калории има во грејпфрут (свежи)?
В витамини во храната. Колку витамин Ц или аскорбинска е таму во бел рафиниран шеќер?
      en af ar az be bg ca cs da de el es et eu fa fi fr ga gl gu he hi hr ht hu hy id is it ja ka ko lt lv mk ms mt nl no pl pt ro ru sk sl sq sr sv sw ta te th tl tr uk vi zh zh(t)
World population food logo
Contact: kontakt@world-population.net
Copyright (C): Online press . All rights reserved.
Editorial board: editorial@world-population.net
Marketing: marketing@world-population.net

We use "Cookies" for better user experience. By proceeding to use this page you approve our Cookie policy.

Close this notice Find out more