logo
namirnica

слатки компири (суровини)

Зеленчук и производи од зеленчук
слатки компири (суровини) содржи 25.00 калории (слатки компири (суровини) - Храна 100g)

слатки компири (суровини) содржи:

- 2.60 г јаглехидрати (слатки компири (суровини) - Храна 100g)

- 0.50 g маст (слатки компири (суровини) - Храна 100g)

- 2.60 g Протеини (слатки компири (суровини) - Храна 100g)


>> ХРАНА ЗА губење на тежината - Калории Кој зеленчук и зеленчук имаат најмалку калории?
>> Храна богата со протеини Кој зеленчук и зеленчук имаат најмногу протеини?
>> Храна богата со јаглени хидрати Кој зеленчук и зеленчук имаат најмногу јаглехидрати?

минерали

слатки компири (суровини) содржи:

- 40.00 мг калциум (слатки компири (суровини) - Храна 100g)

- 0.00 мг железо (слатки компири (суровини) - храна 100g)

- 0.00 mg магнезиум (слатки компири (суровини) - Храна 100g)

- 44.00 mg фосфор (слатки компири (суровини) - Храна 100g)

- 400.00 mg калиум (слатки компири (суровини) - Храна 100g)

- 20.00 мг натриум (слатки компири (суровини) - Храна 100g)


>> Минерали во ХРАНА Кој зеленчук и зеленчук имаат најмногу минерали?

витамини

слатки компири (суровини) содржи:

- 0.00 мг Витамин А (ретинол или каротин) (слатки компири (суровини) - Храна 100g)

- 0.08 мг Витамин Б1 (тиамин, Aneurin) (слатки компири (суровини) - Храна 100g)

- 0.00 мг витамин Б2 или рибофлавин (слатки компири (суровини) - Храна 100g)

- 0.00 мг витамин Б6 или пиридоксин (слатки компири (суровини) - Храна 100g)

- 120.00 mg на витамин Ц или аскорбинска киселина (слатки компири (суровини) - храна 100g)

- 0.00 мг витамин Е или токоферол (слатки компири (суровини) - Храна 100g)


>> Витамини во Храна Кој зеленчук и зеленчук имаат најмногу витамини?


види исто така:

Диета без SODIUM Кои неподготвени - суров зеленчук имаат најмалку натриум?
ВИТАМИН Ц во храната Кои неподготвени - суров зеленчук имаат најмалку витамин Ц?
Храна богата со железо кој го подготвил - преработен зеленчук имаат најмногу железо?
Храна богата со натриум Кои неподготвени - суров зеленчук имаат најмногу натриум?
Храна богата со протеини Кој зеленчук и зеленчук имаат најмногу протеини?
Диета без калиум кој го подготвил - преработен зеленчук имаат најмалку калиум?
Диета без фосфор кој го подготвил - преработен зеленчук имаат најмалку фосфор?
Витамин Б2 во храна Кој зеленчук и зеленчук имаат најмногу витамини Б2?
Минерали во ХРАНА Кој зеленчук и зеленчук имаат најмалку минерали?
ХРАНА ЗА телесната тежина - Калории Кој зеленчук и зеленчук имаат најмногу калории?

видови на храна:


Житарици и житни производи
месо
деликатеси
еленово
живина
птици
морски риби
слатководна риба
Школки, ракови, итн
млеко
Ферментирано млеко, павлака, итн
ферментирани сирења
живина јајца
Зеленчук и производи од зеленчук
Овошје и овошни производи
масни супстанции
Шеќери и шеќер деривати

намирници:


доматено (сув) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
грашок (варен, конзервирана) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
џемови (просек) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
караница мармалад ( исхрана - калории, витамини, минерали )
култивирани печурки, свежи ( исхрана - калории, витамини, минерали )
холандски сирење ( исхрана - калории, витамини, минерали )
матеница ( исхрана - калории, витамини, минерали )
карфиол (суровини) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
спанаќ (суровини) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
путер, Неподправената (свежи) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
соја, ферментирани семиња ( исхрана - калории, витамини, минерали )
маслинки (солени) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
сливи (свежи) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
козјо сирење (во просек) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
конзервирана рак ( исхрана - калории, витамини, минерали )
ориз зрна (не излупени) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
жолта Chanterelle печурки ( исхрана - калории, витамини, минерали )
пилешко јајца во прав ( исхрана - калории, витамини, минерали )
брокули (варени) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
коза рифови ( исхрана - калории, витамини, минерали )


ХРАНА - Протеини - ИСХРАНА. Колку протеини има во доматено (сув)?
Калциум во храната. Колку калциум е таму во грашок (варен, конзервирана)?
Железо во храната. Колку железо е таму во џемови (просек)?
Фосфор во храната. Колку фосфор е таму во караница мармалад?
Масти во храната. Колку масти е таму во култивирани печурки, свежи?
А витамин во храна. Колку витамин А (ретинол или каротин) е таму во холандски сирење?
      en af ar az be bg ca cs da de el es et eu fa fi fr ga gl gu he hi hr ht hu hy id is it ja ka ko lt lv mk ms mt nl no pl pt ro ru sk sl sq sr sv sw ta te th tl tr uk vi zh zh(t)
World population food logo
Contact: kontakt@world-population.net
Copyright (C): Online press . All rights reserved.
Editorial board: editorial@world-population.net
Marketing: marketing@world-population.net

We use "Cookies" for better user experience. By proceeding to use this page you approve our Cookie policy.

Close this notice Find out more