logo
namirnica

јагоди (свежи)

Овошје и овошни производи
јагоди (свежи) содржи 36.00 калории (јагоди (свежи) - Храна 100g)

јагоди (свежи) содржи:

- 7.00 г јаглехидрати (јагоди (свежи) - Храна 100g)

- 0.50 g маст (јагоди (свежи) - Храна 100g)

- 0.70 g Протеини (јагоди (свежи) - Храна 100g)


>> ХРАНА ЗА губење на тежината - Калории Кои овошје и овошни производи имаат најмалку калории?
>> Храна богата со протеини Кои овошје и овошни производи имаат најмногу протеини?
>> Храна богата со јаглени хидрати Кои овошје и овошни производи имаат најмногу јаглехидрати?

минерали

јагоди (свежи) содржи:

- 29.00 мг калциум (јагоди (свежи) - Храна 100g)

- 0.08 мг железо (јагоди (свежи) - храна 100g)

- 0.00 mg магнезиум (јагоди (свежи) - Храна 100g)

- 27.00 mg фосфор (јагоди (свежи) - Храна 100g)

- 148.00 mg калиум (јагоди (свежи) - Храна 100g)

- 2.00 мг натриум (јагоди (свежи) - Храна 100g)


>> Минерали во Храна Кои овошје и овошни производи имаат најмногу минерали?

витамини

јагоди (свежи) содржи:

- 0.02 мг Витамин А (ретинол или каротин) (јагоди (свежи) - Храна 100g)

- 0.03 мг Витамин Б1 (тиамин, Aneurin) (јагоди (свежи) - Храна 100g)

- 0.06 мг витамин Б2 или рибофлавин (јагоди (свежи) - Храна 100g)

- 0.04 мг витамин Б6 или пиридоксин (јагоди (свежи) - Храна 100g)

- 60.00 mg на витамин Ц или аскорбинска киселина (јагоди (свежи) - храна 100g)

- 0.00 мг витамин Е или токоферол (јагоди (свежи) - Храна 100g)


>> Витамини во Храна Кои овошје и овошни производи имаат најмногу витамини?


види исто така:

Диета без магнезиум кој го подготвил - преработени овошје имаат најмалку магнезиум?
ХРАНА ЗА губење на тежината - Калории Кои овошје и овошни производи имаат најмалку калории?
Храна богата со железо Кои неподготвени - свежо овошје имаат најмногу железо?
Храна богата со фосфор Кои неподготвени - свежо овошје имаат најмногу фосфор?
Витамин Б1 ВО ХРАНА кој го подготвил - преработени овошје имаат најмалку витамин Б1?
ХРАНА ЗА телесната тежина - Калории Кои неподготвени - свежо овошје имаат најмногу калории?
ВИТАМИН Е ВО ХРАНА Кои овошје и овошни производи имаат најмалку витамин Е?
ВИТАМИН А во храната Кои овошје и овошни производи имаат најмалку витамин А?
Диета без Јагленохидрати Кои неподготвени - свежо овошје имаат најмалку јагленохидрати?
ВИТАМИН А во храната кој го подготвил - преработени овошје имаат најмалку витамин А?

видови на храна:


Житарици и житни производи
месо
деликатеси
еленово
живина
птици
морски риби
слатководна риба
Школки, ракови, итн
млеко
Ферментирано млеко, павлака, итн
ферментирани сирења
живина јајца
Зеленчук и производи од зеленчук
Овошје и овошни производи
масни супстанции
Шеќери и шеќер деривати

намирници:


јаболка, захаросани конзервирана ( исхрана - калории, витамини, минерали )
животинска маст (на просечната вредност на говедско месо, овци и свинска маст) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
конзервирана лосос ( исхрана - калории, витамини, минерали )
пченка микроб ( исхрана - калории, витамини, минерали )
грав (сува) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
говедско месо сало ( исхрана - калории, витамини, минерали )
домашни патка ( исхрана - калории, витамини, минерали )
круши (свежи) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
шума зајак ( исхрана - калории, витамини, минерали )
артишок (за јадење дел) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
калинка, слатка калинка (свежи) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
моркови (суровини) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
жолта Chanterelle печурки ( исхрана - калории, витамини, минерали )
јагула (чадена) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
зелка (суровини) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
магдонос (суровини) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
свинско (полу масти) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
репа, корен (суровини) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
јагоди (свежи) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
телешко polumasno ( исхрана - калории, витамини, минерали )


Натриум во храната. Колку натриум е таму во јаболка, захаросани конзервирана?
Калциум во храната. Колку калциум е таму во животинска маст (на просечната вредност на говедско месо, овци и свинска маст)?
ХРАНА - Јаглехидратите. Колку јагленихидрати има во конзервирана лосос?
Е витамини во храната. Колку витамин Е или токоферол е таму во пченка микроб?
Натриум во храната. Колку натриум е таму во грав (сува)?
Е витамини во храната. Колку витамин Е или токоферол е таму во говедско месо сало?
      en af ar az be bg ca cs da de el es et eu fa fi fr ga gl gu he hi hr ht hu hy id is it ja ka ko lt lv mk ms mt nl no pl pt ro ru sk sl sq sr sv sw ta te th tl tr uk vi zh zh(t)
World population food logo
Contact: kontakt@world-population.net
Copyright (C): Online press . All rights reserved.
Editorial board: editorial@world-population.net
Marketing: marketing@world-population.net

We use "Cookies" for better user experience. By proceeding to use this page you approve our Cookie policy.

Close this notice Find out more