logo
namirnica

куки

Житарици и житни производи
куки содржи 421.00 калории (куки - Храна 100g)

куки содржи:

- 77.00 г јаглехидрати (куки - Храна 100g)

- 10.00 g маст (куки - Храна 100g)

- 5.60 g Протеини (куки - Храна 100g)


>> ХРАНА ЗА губење на тежината - Калории Кои житарки и житни производи имаат најмалку калории?
>> Високо протеинска храна Кои житарки и житни производи имаат најмногу протеини?
>> Храна богата со јаглени хидрати Кои житарки и житни производи имаат најмногу јаглехидрати?

минерали

куки содржи:

- 0.00 мг калциум (куки - Храна 100g)

- 0.00 мг железо (куки - храна 100g)

- 0.00 mg магнезиум (куки - Храна 100g)

- 0.00 mg фосфор (куки - Храна 100g)

- 0.00 mg калиум (куки - Храна 100g)

- 0.00 мг натриум (куки - Храна 100g)


>> Минерали во Храна Кои житарки и житни производи имаат најмногу минерали?

витамини

куки содржи:

- 0.00 мг Витамин А (ретинол или каротин) (куки - Храна 100g)

- 0.00 мг Витамин Б1 (тиамин, Aneurin) (куки - Храна 100g)

- 0.00 мг витамин Б2 или рибофлавин (куки - Храна 100g)

- 0.00 мг витамин Б6 или пиридоксин (куки - Храна 100g)

- 0.00 mg на витамин Ц или аскорбинска киселина (куки - храна 100g)

- 0.00 мг витамин Е или токоферол (куки - Храна 100g)


>> Витамини во Храна Кои житарки и житни производи имаат најмногу витамини?


види исто така:

Храна богата со јаглени хидрати Кои неподготвени - сурова житарици и житни производи имаат најмногу јаглехидрати?
Витамини во Храна кој го подготвил - преработени житарици и житни производи имаат најмногу витамини?
Минерали во Храна Кои неподготвени - сурова житарици и житни производи имаат најмалку минерали?
Витамин Б1 ВО ХРАНА кој го подготвил - преработени житарици и житни производи имаат најмалку витамин Б1?
Диета без магнезиум Кои неподготвени - сурова житарици и житни производи имаат најмалку магнезиум?
ХРАНА ЗА губење на тежината - Калории Кои житарки и житни производи имаат најмалку калории?
Храна богата со магнезиум Кои неподготвени - сурова житарици и житни производи имаат најмногу магнезиум?
Витамини и минерали во Храна Кои неподготвени - сурова житарици и житни производи имаат најмногу витамини и минерали?
Диета без калиум кој го подготвил - преработени житарици и житни производи имаат најмалку калиум?
Диета без IRON Кои неподготвени - сурова житарици и житни производи имаат најмалку железо?

видови на храна:


Житарици и житни производи
месо
деликатеси
еленово
живина
птици
морски риби
слатководна риба
Школки, ракови, итн
млеко
Ферментирано млеко, павлака, итн
ферментирани сирења
живина јајца
Зеленчук и производи од зеленчук
Овошје и овошни производи
масни супстанции
Шеќери и шеќер деривати

намирници:


говедско месо (полу масти) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
Кокошка белка од јајце 100 г ( исхрана - калории, витамини, минерали )
сок од домати, солени ( исхрана - калории, витамини, минерали )
кикирики (печени) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
јастог (варен) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
грав (сува) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
карфиол (суровини) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
Potatoe (чипс) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
јаболка, захаросани конзервирана ( исхрана - калории, витамини, минерали )
пилешки џигер ( исхрана - калории, витамини, минерали )
целер (суровини) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
јагоди (свежи) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
Турција јајца 100 г ( исхрана - калории, витамини, минерали )
Dace ( исхрана - калории, витамини, минерали )
пржена сланина ( исхрана - калории, витамини, минерали )
овци рамо ( исхрана - калории, витамини, минерали )
жаба бутче ( исхрана - калории, витамини, минерали )
шлаг ( исхрана - калории, витамини, минерали )
патка јајце 100 г ( исхрана - калории, витамини, минерали )
куки ( исхрана - калории, витамини, минерали )


А витамин во храна. Колку витамин А (ретинол или каротин) е таму во говедско месо (полу масти)?
Е витамини во храната. Колку витамин Е или токоферол е таму во Кокошка белка од јајце 100 г?
Железо во храната. Колку железо е таму во сок од домати, солени?
Железо во храната. Колку железо е таму во кикирики (печени)?
Калциум во храната. Колку калциум е таму во јастог (варен)?
Витамин Б6 во храна. Колку витамин Б6 или пиридоксин е таму во грав (сува)?
      en af ar az be bg ca cs da de el es et eu fa fi fr ga gl gu he hi hr ht hu hy id is it ja ka ko lt lv mk ms mt nl no pl pt ro ru sk sl sq sr sv sw ta te th tl tr uk vi zh zh(t)
World population food logo
Contact: kontakt@world-population.net
Copyright (C): Online press . All rights reserved.
Editorial board: editorial@world-population.net
Marketing: marketing@world-population.net

We use "Cookies" for better user experience. By proceeding to use this page you approve our Cookie policy.

Close this notice Find out more