logo
namirnica

какао во прав

Шеќери и шеќер деривати
какао во прав содржи 484.00 калории (какао во прав - Храна 100g)

какао во прав содржи:

- 39.00 г јаглехидрати (какао во прав - Храна 100g)

- 27.30 g маст (какао во прав - Храна 100g)

- 20.40 g Протеини (какао во прав - Храна 100g)


>> ХРАНА ЗА губење на тежината - Калории Кои шеќери и шеќер деривати имаат најмалку калории?
>> Храна богата со протеини Кои шеќери и шеќер деривати имаат најмногу протеини?
>> Храна богата со јаглени хидрати Кои шеќери и шеќер деривати имаат најмногу јаглехидрати?

минерали

какао во прав содржи:

- 107.00 мг калциум (какао во прав - Храна 100g)

- 12.30 мг железо (какао во прав - храна 100g)

- 0.00 mg магнезиум (какао во прав - Храна 100g)

- 705.00 mg фосфор (какао во прав - Храна 100g)

- 1600.00 mg калиум (какао во прав - Храна 100g)

- 55.00 мг натриум (какао во прав - Храна 100g)


>> Минерали во ХРАНА Кои шеќери и шеќер деривати имаат најмногу минерали?

витамини

какао во прав содржи:

- 0.01 мг Витамин А (ретинол или каротин) (какао во прав - Храна 100g)

- 0.11 мг Витамин Б1 (тиамин, Aneurin) (какао во прав - Храна 100g)

- 0.25 мг витамин Б2 или рибофлавин (какао во прав - Храна 100g)

- 0.00 мг витамин Б6 или пиридоксин (какао во прав - Храна 100g)

- 0.00 mg на витамин Ц или аскорбинска киселина (какао во прав - храна 100g)

- 0.00 мг витамин Е или токоферол (какао во прав - Храна 100g)


>> Витамини во ХРАНА Кои шеќери и шеќер деривати имаат најмногу витамини?


види исто така:

Диета без калиум Кои шеќери и шеќер деривати имаат најмалку калиум?
ХРАНА ЗА телесната тежина - Калории кој го подготвил - преработени шеќери и шеќер деривати имаат најмногу калории?
ВИТАМИН А во храната Кои шеќери и шеќер деривати имаат најмалку витамин А?
Минерали во ХРАНА Кои шеќери и шеќер деривати имаат најмалку минерали?
Диета без Јагленохидрати кој го подготвил - преработени шеќери и шеќер деривати имаат најмалку јагленохидрати?
Диета без фосфор кој го подготвил - преработени шеќери и шеќер деривати имаат најмалку фосфор?
Витамин Б1 во храната кој го подготвил - преработени шеќери и шеќер деривати имаат најмалку витамин Б1?
Храна богата со протеини Кои неподготвени - сурова шеќери и шеќер деривати имаат најмногу протеини?
ХРАНА ЗА телесната тежина кој го подготвил - преработени шеќери и шеќер деривати имаат најмногу масти?
Храна богата со протеини кој го подготвил - преработени шеќери и шеќер деривати имаат најмногу протеини?

видови на храна:


Житарици и житни производи
месо
деликатеси
еленово
живина
птици
морски риби
слатководна риба
Школки, ракови, итн
млеко
Ферментирано млеко, павлака, итн
ферментирани сирења
живина јајца
Зеленчук и производи од зеленчук
Овошје и овошни производи
масни супстанции
Шеќери и шеќер деривати

намирници:


пченица микроб ( исхрана - калории, витамини, минерали )
портокал (свеж сок) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
компир (суровини) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
стаклен зрно ориз, суровини и ( исхрана - калории, витамини, минерали )
козјо сирење (во просек) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
круши (сув) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
Boloney ( исхрана - калории, витамини, минерали )
магдонос (сув) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
животинска маст (на просечната вредност на говедско месо, овци и свинска маст) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
нерафинирано шеќер ( исхрана - калории, витамини, минерали )
корнфлекс ( исхрана - калории, витамини, минерали )
крап ( исхрана - калории, витамини, минерали )
конзервирана туна ( исхрана - калории, витамини, минерали )
грозје (свеж сок) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
црн леб ( исхрана - калории, витамини, минерали )
Potatoe (пржена) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
пилешки џигер ( исхрана - калории, витамини, минерали )
свинско печење ( исхрана - калории, витамини, минерали )
говедско месо (полу масти) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
млеко во прав кравјо, целата засладен ( исхрана - калории, витамини, минерали )


Е витамини во храната. Колку витамин Е или токоферол е таму во пченица микроб?
Калциум во храната. Колку калциум е таму во портокал (свеж сок)?
Здрава храна - Калории. Колку калории има во компир (суровини)?
Витамин Б6 во храна. Колку витамин Б6 или пиридоксин е таму во стаклен зрно ориз, суровини и?
В витамини во храната. Колку витамин Ц или аскорбинска е таму во козјо сирење (во просек)?
Витамин Б6 во храна. Колку витамин Б6 или пиридоксин е таму во круши (сув)?
      en af ar az be bg ca cs da de el es et eu fa fi fr ga gl gu he hi hr ht hu hy id is it ja ka ko lt lv mk ms mt nl no pl pt ro ru sk sl sq sr sv sw ta te th tl tr uk vi zh zh(t)
World population food logo
Contact: kontakt@world-population.net
Copyright (C): Online press . All rights reserved.
Editorial board: editorial@world-population.net
Marketing: marketing@world-population.net

We use "Cookies" for better user experience. By proceeding to use this page you approve our Cookie policy.

Close this notice Find out more