logo
namirnica

млечно чоколадо

Шеќери и шеќер деривати
млечно чоколадо содржи 550.00 калории (млечно чоколадо - Храна 100g)

млечно чоколадо содржи:

- 55.60 г јаглехидрати (млечно чоколадо - Храна 100g)

- 33.70 g маст (млечно чоколадо - Храна 100g)

- 6.00 g Протеини (млечно чоколадо - Храна 100g)


>> ХРАНА ЗА губење на тежината - Калории Кои шеќери и шеќер деривати имаат најмалку калории?
>> Храна богата со протеини Кои шеќери и шеќер деривати имаат најмногу протеини?
>> Храна богата со јаглени хидрати Кои шеќери и шеќер деривати имаат најмногу јаглехидрати?

минерали

млечно чоколадо содржи:

- 216.00 мг калциум (млечно чоколадо - Храна 100g)

- 4.00 мг железо (млечно чоколадо - храна 100g)

- 0.00 mg магнезиум (млечно чоколадо - Храна 100g)

- 283.00 mg фосфор (млечно чоколадо - Храна 100g)

- 419.00 mg калиум (млечно чоколадо - Храна 100g)

- 86.00 мг натриум (млечно чоколадо - Храна 100g)


>> Минерали во ХРАНА Кои шеќери и шеќер деривати имаат најмногу минерали?

витамини

млечно чоколадо содржи:

- 0.05 мг Витамин А (ретинол или каротин) (млечно чоколадо - Храна 100g)

- 0.10 мг Витамин Б1 (тиамин, Aneurin) (млечно чоколадо - Храна 100g)

- 0.38 мг витамин Б2 или рибофлавин (млечно чоколадо - Храна 100g)

- 0.00 мг витамин Б6 или пиридоксин (млечно чоколадо - Храна 100g)

- 0.00 mg на витамин Ц или аскорбинска киселина (млечно чоколадо - храна 100g)

- 0.00 мг витамин Е или токоферол (млечно чоколадо - Храна 100g)


>> Витамини во ХРАНА Кои шеќери и шеќер деривати имаат најмногу витамини?


види исто така:

Витамини и минерали во Храна Кои неподготвени - сурова шеќери и шеќер деривати имаат најмногу витамини и минерали?
ВИТАМИН А во храната Кои неподготвени - сурова шеќери и шеќер деривати имаат најмалку витамин А?
ВИТАМИН Ц во храната Кои неподготвени - сурова шеќери и шеќер деривати имаат најмалку витамин Ц?
Храна богата со јаглени хидрати Кои шеќери и шеќер деривати имаат најмногу јаглехидрати?
Витамини во ХРАНА Кои шеќери и шеќер деривати имаат најмалку витамини?
ХРАНА ЗА губење на тежината Кои неподготвени - сурова шеќери и шеќер деривати имаат најмалку масти?
Храна богата со калиум Кои неподготвени - сурова шеќери и шеќер деривати имаат најмногу калиум?
Минерали во Храна Кои неподготвени - сурова шеќери и шеќер деривати имаат најмалку минерали?
Храна богата со јаглени хидрати кој го подготвил - преработени шеќери и шеќер деривати имаат најмногу јаглехидрати?
Храна богата со протеини кој го подготвил - преработени шеќери и шеќер деривати имаат најмногу протеини?

видови на храна:


Житарици и житни производи
месо
деликатеси
еленово
живина
птици
морски риби
слатководна риба
Школки, ракови, итн
млеко
Ферментирано млеко, павлака, итн
ферментирани сирења
живина јајца
Зеленчук и производи од зеленчук
Овошје и овошни производи
масни супстанции
Шеќери и шеќер деривати

намирници:


моркови (варен, конзервирана) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
кравјо млеко, бегло ( исхрана - калории, витамини, минерали )
дуња (свежи) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
доматено (суровини) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
жаба бутче ( исхрана - калории, витамини, минерали )
нависоко ( исхрана - калории, витамини, минерали )
јастог (свежи) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
грозје (свежи) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
паштета јајца 100 г ( исхрана - калории, витамини, минерали )
кикирики (сув) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
полузрнесто ( исхрана - калории, витамини, минерали )
карфиол (суровини) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
јагула (чадена) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
грејпфрут (свежи) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
цвест ( исхрана - калории, витамини, минерали )
овци рамо ( исхрана - калории, витамини, минерали )
слатки компири (суровини) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
ориз снегулки ( исхрана - калории, витамини, минерали )
круши (сув) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
јастог во конзерва ( исхрана - калории, витамини, минерали )


В витамини во храната. Колку витамин Ц или аскорбинска е таму во моркови (варен, конзервирана)?
ХРАНА - Протеини - ИСХРАНА. Колку протеини има во кравјо млеко, бегло?
Здрава храна - Калории. Колку калории има во дуња (свежи)?
Фосфор во храната. Колку фосфор е таму во доматено (суровини)?
витамин Б2 во храна. Колку витамин Б2 или рибофлавин е таму во жаба бутче?
Е витамини во храната. Колку витамин Е или токоферол е таму во нависоко?
      en af ar az be bg ca cs da de el es et eu fa fi fr ga gl gu he hi hr ht hu hy id is it ja ka ko lt lv mk ms mt nl no pl pt ro ru sk sl sq sr sv sw ta te th tl tr uk vi zh zh(t)
World population food logo
Contact: kontakt@world-population.net
Copyright (C): Online press . All rights reserved.
Editorial board: editorial@world-population.net
Marketing: marketing@world-population.net

We use "Cookies" for better user experience. By proceeding to use this page you approve our Cookie policy.

Close this notice Find out more