logo
namirnica

говедско месо (полу масти)

месо
говедско месо (полу масти) содржи 252.00 калории (говедско месо (полу масти) - Храна 100g)

говедско месо (полу масти) содржи:

- 0.50 г јаглехидрати (говедско месо (полу масти) - Храна 100g)

- 16.90 g маст (говедско месо (полу масти) - Храна 100g)

- 18.20 g Протеини (говедско месо (полу масти) - Храна 100g)


>> ХРАНА ЗА губење на тежината - Калории Кои месо има најмалку калории?
>> Храна богата со протеини Кои месо има најмногу протеини?
>> Храна богата со јаглени хидрати Кои месо има најмногу јаглехидрати?

минерали

говедско месо (полу масти) содржи:

- 6.00 мг калциум (говедско месо (полу масти) - Храна 100g)

- 2.80 мг железо (говедско месо (полу масти) - храна 100g)

- 0.00 mg магнезиум (говедско месо (полу масти) - Храна 100g)

- 177.00 mg фосфор (говедско месо (полу масти) - Храна 100g)

- 324.00 mg калиум (говедско месо (полу масти) - Храна 100g)

- 70.00 мг натриум (говедско месо (полу масти) - Храна 100g)


>> Минерали во Храна Кои месо има најмногу минерали?

витамини

говедско месо (полу масти) содржи:

- 0.02 мг Витамин А (ретинол или каротин) (говедско месо (полу масти) - Храна 100g)

- 0.10 мг Витамин Б1 (тиамин, Aneurin) (говедско месо (полу масти) - Храна 100g)

- 1.18 мг витамин Б2 или рибофлавин (говедско месо (полу масти) - Храна 100g)

- 0.40 мг витамин Б6 или пиридоксин (говедско месо (полу масти) - Храна 100g)

- 1.00 mg на витамин Ц или аскорбинска киселина (говедско месо (полу масти) - храна 100g)

- 0.45 мг витамин Е или токоферол (говедско месо (полу масти) - Храна 100g)


>> Витамини во Храна Кои месо има најмногу витамини?


види исто така:

Витамини во Храна Кои неподготвени - сурово месо има најмалку витамин?
Витамин Б2 во храна Кои месо има најмалку витамин Б2?
Храна богата со натриум Кои неподготвени - сурово месо има најмногу натриум?
Храна богата со железо кој го подготвил - обработено месо има најмногу железо?
ВИТАМИН Б6 во храната кој го подготвил - обработено месо има најмалку витамин Б6?
ВИТАМИН Е ВО ХРАНА Кои месо има најмалку витамин Е?
Витамини во Храна Кои месо има најмногу витамини?
Храна богата со јаглени хидрати Кои неподготвени - сурово месо има најмногу јаглехидрати?
ВИТАМИН А во храната кој го подготвил - обработено месо има најмногу витамин А?
Храна богата со калциум кој го подготвил - обработено месо има најмногу калциум?

видови на храна:


Житарици и житни производи
месо
деликатеси
еленово
живина
птици
морски риби
слатководна риба
Школки, ракови, итн
млеко
Ферментирано млеко, павлака, итн
ферментирани сирења
живина јајца
Зеленчук и производи од зеленчук
Овошје и овошни производи
масни супстанции
Шеќери и шеќер деривати

намирници:


грејпфрут, задушени исечени, конзервирана ( исхрана - калории, витамини, минерали )
кобила на млеко ( исхрана - калории, витамини, минерали )
растително масло (просек) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
пилешко јајца во прав ( исхрана - калории, витамини, минерали )
овци рамо ( исхрана - калории, витамини, минерали )
целата пилешко јајца 48 гр ( исхрана - калории, витамини, минерали )
малина џем во конзерва ( исхрана - калории, витамини, минерали )
гуска ( исхрана - калории, витамини, минерали )
портокал (свежи) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
нависоко ( исхрана - калории, витамини, минерали )
бадем (сув) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
бонбони - торта (просек) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
боранија, суровини и ( исхрана - калории, витамини, минерали )
јастог (варен) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
цвекло (суровини) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
кефир ( исхрана - калории, витамини, минерали )
чоколадо мешање ( исхрана - калории, витамини, минерали )
зелка (суровини) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
јагне ( исхрана - калории, витамини, минерали )
скуша ( исхрана - калории, витамини, минерали )


Калциум во храната. Колку калциум е таму во грејпфрут, задушени исечени, конзервирана?
Фосфор во храната. Колку фосфор е таму во кобила на млеко?
Витамин Б1 во храна. Колку витамин Б1 (тиамин, Aneurin) е таму во растително масло (просек)?
Железо во храната. Колку железо е таму во пилешко јајца во прав?
Натриум во храната. Колку натриум е таму во овци рамо?
ХРАНА - Јаглехидратите. Колку јагленихидрати има во целата пилешко јајца 48 гр?
      en af ar az be bg ca cs da de el es et eu fa fi fr ga gl gu he hi hr ht hu hy id is it ja ka ko lt lv mk ms mt nl no pl pt ro ru sk sl sq sr sv sw ta te th tl tr uk vi zh zh(t)
World population food logo
Contact: kontakt@world-population.net
Copyright (C): Online press . All rights reserved.
Editorial board: editorial@world-population.net
Marketing: marketing@world-population.net

We use "Cookies" for better user experience. By proceeding to use this page you approve our Cookie policy.

Close this notice Find out more