logo
namirnica

полузрнесто

Житарици и житни производи
полузрнесто содржи 359.00 калории (полузрнесто - Храна 100g)

полузрнесто содржи:

- 76.10 г јаглехидрати (полузрнесто - Храна 100g)

- 2.60 g маст (полузрнесто - Храна 100g)

- 7.80 g Протеини (полузрнесто - Храна 100g)


>> ХРАНА ЗА губење на тежината - Калории Кои житарки и житни производи имаат најмалку калории?
>> Високо протеинска храна Кои житарки и житни производи имаат најмногу протеини?
>> Храна богата со јаглени хидрати Кои житарки и житни производи имаат најмногу јаглехидрати?

минерали

полузрнесто содржи:

- 6.00 мг калциум (полузрнесто - Храна 100g)

- 1.80 мг железо (полузрнесто - храна 100g)

- 0.00 mg магнезиум (полузрнесто - Храна 100g)

- 189.00 mg фосфор (полузрнесто - Храна 100g)

- 300.00 mg калиум (полузрнесто - Храна 100g)

- 0.70 мг натриум (полузрнесто - Храна 100g)


>> Минерали во Храна Кои житарки и житни производи имаат најмногу минерали?

витамини

полузрнесто содржи:

- 0.00 мг Витамин А (ретинол или каротин) (полузрнесто - Храна 100g)

- 0.50 мг Витамин Б1 (тиамин, Aneurin) (полузрнесто - Храна 100g)

- 0.16 мг витамин Б2 или рибофлавин (полузрнесто - Храна 100g)

- 0.00 мг витамин Б6 или пиридоксин (полузрнесто - Храна 100g)

- 0.00 mg на витамин Ц или аскорбинска киселина (полузрнесто - храна 100g)

- 0.00 мг витамин Е или токоферол (полузрнесто - Храна 100g)


>> Витамини во Храна Кои житарки и житни производи имаат најмногу витамини?


види исто така:

Диета без магнезиум Кои неподготвени - сурова житарици и житни производи имаат најмалку магнезиум?
ВИТАМИН Е ВО ХРАНА Кои неподготвени - сурова житарици и житни производи имаат најмалку витамин Е?
Витамин Б1 ВО ХРАНА Кои неподготвени - сурова житарици и житни производи имаат најмалку витамин Б1?
Диета без калциум Кои неподготвени - сурова житарици и житни производи имаат најмалку калциум?
ВИТАМИН А во храната Кои житарки и житни производи имаат најмногу витамин А?
ХРАНА ЗА губење на тежината - Калории Кои неподготвени - сурова житарици и житни производи имаат најмалку калории?
Храна богата со фосфор Кои неподготвени - сурова житарици и житни производи имаат најмногу фосфор?
Витамин Б1 ВО ХРАНА Кои неподготвени - сурова житарици и житни производи имаат најмногу витамин Б1?
Храна богата со протеини кој го подготвил - преработени житарици и житни производи имаат најмногу протеини?
ХРАНА ЗА телесната тежина - Калории Кои неподготвени - сурова житарици и житни производи имаат најмногу калории?

видови на храна:


Житарици и житни производи
месо
деликатеси
еленово
живина
птици
морски риби
слатководна риба
Школки, ракови, итн
млеко
Ферментирано млеко, павлака, итн
ферментирани сирења
живина јајца
Зеленчук и производи од зеленчук
Овошје и овошни производи
масни супстанции
Шеќери и шеќер деривати

намирници:


кикирики (сув) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
моркови (суровини) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
вид рак во конзерва ( исхрана - калории, витамини, минерали )
кременадли ( исхрана - калории, витамини, минерали )
Pandied слива конзервирана ( исхрана - калории, витамини, минерали )
целер (суровини) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
ротквица (суровини) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
бонбони - торта (просек) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
малини (свеж сок) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
јагода компот конзервирана ( исхрана - калории, витамини, минерали )
лист ( исхрана - калории, витамини, минерали )
туна (свежи) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
магдонос (суровини) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
бел рафиниран шеќер ( исхрана - калории, витамини, минерали )
`ржан леб ( исхрана - калории, витамини, минерали )
караница (свежи) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
кромид (сув) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
артишок (за јадење дел) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
пченица гриз ( исхрана - калории, витамини, минерали )
конзервирана туна ( исхрана - калории, витамини, минерали )


Здрава храна - Калории. Колку калории има во кикирики (сув)?
витамин Б2 во храна. Колку витамин Б2 или рибофлавин е таму во моркови (суровини)?
Калциум во храната. Колку калциум е таму во вид рак во конзерва?
В витамини во храната. Колку витамин Ц или аскорбинска е таму во кременадли?
Здрава храна - Калории. Колку калории има во pandied слива конзервирана?
Фосфор во храната. Колку фосфор е таму во целер (суровини)?
      en af ar az be bg ca cs da de el es et eu fa fi fr ga gl gu he hi hr ht hu hy id is it ja ka ko lt lv mk ms mt nl no pl pt ro ru sk sl sq sr sv sw ta te th tl tr uk vi zh zh(t)
World population food logo
Contact: kontakt@world-population.net
Copyright (C): Online press . All rights reserved.
Editorial board: editorial@world-population.net
Marketing: marketing@world-population.net

We use "Cookies" for better user experience. By proceeding to use this page you approve our Cookie policy.

Close this notice Find out more