logo
namirnica

туна (свежи)

морски риби
туна (свежи) содржи 225.00 калории (туна (свежи) - Храна 100g)

туна (свежи) содржи:

- 0.00 г јаглехидрати (туна (свежи) - Храна 100g)

- 13.00 g маст (туна (свежи) - Храна 100g)

- 27.00 g Протеини (туна (свежи) - Храна 100g)


>> ХРАНА ЗА губење на тежината - Калории Кои морските риби имаат најмалку калории?
>> Храна богата со протеини Кои морските риби имаат најмногу протеини?
>> Храна богата со јаглени хидрати Кои морските риби имаат најмногу јаглехидрати?

минерали

туна (свежи) содржи:

- 5.00 мг калциум (туна (свежи) - Храна 100g)

- 1.50 мг железо (туна (свежи) - храна 100g)

- 0.00 mg магнезиум (туна (свежи) - Храна 100g)

- 0.00 mg фосфор (туна (свежи) - Храна 100g)

- 0.00 mg калиум (туна (свежи) - Храна 100g)

- 0.00 мг натриум (туна (свежи) - Храна 100g)


>> Минерали во Храна Кои морските риби имаат најмногу минерали?

витамини

туна (свежи) содржи:

- 0.30 мг Витамин А (ретинол или каротин) (туна (свежи) - Храна 100g)

- 0.05 мг Витамин Б1 (тиамин, Aneurin) (туна (свежи) - Храна 100g)

- 0.11 мг витамин Б2 или рибофлавин (туна (свежи) - Храна 100g)

- 0.00 мг витамин Б6 или пиридоксин (туна (свежи) - Храна 100g)

- 0.00 mg на витамин Ц или аскорбинска киселина (туна (свежи) - храна 100g)

- 0.00 мг витамин Е или токоферол (туна (свежи) - Храна 100g)


>> Витамини во Храна Кои морските риби имаат најмногу витамини?


види исто така:

Витамини и минерали во Храна Кои неподготвени - суровини и морските риби имаат најмногу витамини и минерали?
Витамин Б1 ВО ХРАНА Кои морските риби имаат најмалку витамин Б1?
Диета без магнезиум Кои морските риби имаат најмалку магнезиум?
Витамин Б1 ВО ХРАНА кој го подготвил - преработени морска риба имаат најмалку витамин Б1?
ХРАНА ЗА губење на тежината - Калории Кои неподготвени - сурова морска риба имаат најмалку калории?
Витамини и минерали во храната Кои морските риби имаат најмалку витамини и минерали?
Диета без магнезиум кој го подготвил - преработени морска риба имаат најмалку магнезиум?
ХРАНА ЗА телесната тежина Кои неподготвени - суровини и морските риби имаат најмногу масти?
Диета без калиум Кои морските риби имаат најмалку калиум?
ВИТАМИН Б6 во храната кој го подготвил - преработени морска риба имаат најмногу витамин Б6?

видови на храна:


Житарици и житни производи
месо
деликатеси
еленово
живина
птици
морски риби
слатководна риба
Школки, ракови, итн
млеко
Ферментирано млеко, павлака, итн
ферментирани сирења
живина јајца
Зеленчук и производи од зеленчук
Овошје и овошни производи
масни супстанции
Шеќери и шеќер деривати

намирници:


сардини (цела конзервирана вода) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
свинско печење ( исхрана - калории, витамини, минерали )
скуша ( исхрана - калории, витамини, минерали )
магдонос (суровини) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
Срна ( исхрана - калории, витамини, минерали )
датуми (свежи) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
моркови (варен, конзервирана) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
караница (свежи) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
јагула (чадена) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
свежо сирење ( исхрана - калории, витамини, минерали )
лук (сијалицата) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
бонбони (во просек) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
кравјо млеко, бегло ( исхрана - калории, витамини, минерали )
Horsemeat ( исхрана - калории, витамини, минерали )
целер (варен, конзервирана) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
Potatoe (пржена) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
кајсија (свежи) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
спанаќ (суровини) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
крап ( исхрана - калории, витамини, минерали )
нерафинирано шеќер ( исхрана - калории, витамини, минерали )


Е витамини во храната. Колку витамин Е или токоферол е таму во сардини (цела конзервирана вода)?
Витамин Б6 во храна. Колку витамин Б6 или пиридоксин е таму во свинско печење?
ХРАНА - Јаглехидратите. Колку јагленихидрати има во скуша?
В витамини во храната. Колку витамин Ц или аскорбинска е таму во магдонос (суровини)?
Калиум во храната. Колку калиум е таму во Срна?
В витамини во храната. Колку витамин Ц или аскорбинска е таму во датуми (свежи)?
      en af ar az be bg ca cs da de el es et eu fa fi fr ga gl gu he hi hr ht hu hy id is it ja ka ko lt lv mk ms mt nl no pl pt ro ru sk sl sq sr sv sw ta te th tl tr uk vi zh zh(t)
World population food logo
Contact: kontakt@world-population.net
Copyright (C): Online press . All rights reserved.
Editorial board: editorial@world-population.net
Marketing: marketing@world-population.net

We use "Cookies" for better user experience. By proceeding to use this page you approve our Cookie policy.

Close this notice Find out more