logo
kriterij

Масти во храната. Колку масти е таму во овчо млеко?


овчо млеко содржи 7.00 g маст (овчо млеко - Храна 100g)

овчо млеко содржи:

- 103.00 калории (овчо млеко - Храна 100g)

- 4.30 г јаглехидрати (овчо млеко - Храна 100g)

- 7.00 g маст (овчо млеко - Храна 100g)

- 5.50 g Протеини (овчо млеко - Храна 100g)минерали

овчо млеко содржи:

- 210.00 мг калциум (овчо млеко - Храна 100g)

- 0.08 мг железо (овчо млеко - храна 100g)

- 0.00 mg магнезиум (овчо млеко - Храна 100g)

- 142.00 mg фосфор (овчо млеко - Храна 100g)

- 190.00 mg калиум (овчо млеко - Храна 100g)

- 60.00 мг натриум (овчо млеко - Храна 100g)

витамини

овчо млеко содржи:

- 0.06 мг Витамин А (ретинол или каротин) (овчо млеко - Храна 100g)

- 0.07 мг Витамин Б1 (тиамин, Aneurin) (овчо млеко - Храна 100g)

- 0.50 мг витамин Б2 или рибофлавин (овчо млеко - Храна 100g)

- 0.30 мг витамин Б6 или пиридоксин (овчо млеко - Храна 100g)

- 3.00 mg на витамин Ц или аскорбинска киселина (овчо млеко - храна 100g)

- 0.00 мг витамин Е или токоферол (овчо млеко - Храна 100g)>> ХРАНА ЗА телесната тежина Кои школки, ракови и сл имаат најмногу масти?
>> ХРАНА ЗА губење на тежината Кои школки, ракови и сл имаат најмалку масти?
>> ХРАНА ЗА телесната тежина Кои шеќери и шеќер деривати имаат најмногу масти?
>> ХРАНА ЗА губење на тежината Кои шеќери и шеќер деривати имаат најмалку масти?
>> ХРАНА ЗА телесната тежина Кои ферментирано млеко, павлака и сл има најмногу дебели?
>> ХРАНА ЗА губење на тежината Кои ферментирано млеко, павлака и сл има најмалку масти?
>> ХРАНА ЗА телесната тежина Кои ферментирани сирења имаат најмногу масти?
>> ХРАНА за слабеење Кои ферментирани сирења имаат најмалку масти?
>> ХРАНА ЗА телесната тежина Кои слатководни риби имаат најмногу масти?
>> ХРАНА ЗА губење на тежината Кои слатководни риби имаат најмалку масти?
>> ХРАНА ЗА телесната тежина Кои птици имаат најмногу масти?
>> ХРАНА ЗА губење на тежината Кои птици имаат најмалку масти?
>> ХРАНА ЗА телесната тежина Кои овошје и овошни производи имаат најмногу масти?
>> ХРАНА ЗА губење на тежината Кои овошје и овошни производи имаат најмалку масти?
>> ХРАНА ЗА телесната тежина Кои морските риби имаат најмногу масти?
>> ХРАНА ЗА губење на тежината Кои морските риби имаат најмалку масти?
>> ХРАНА ЗА телесната тежина Кои млеко има најмногу дебели?
>> ХРАНА ЗА губење на тежината Кои млеко има најмалку масти?
>> ХРАНА ЗА телесната тежина Кои месо има најмногу дебели?
>> ХРАНА ЗА губење на тежината Кои месо има најмалку масти?
>> ХРАНА ЗА телесната тежина Кои месни производи имаат најмногу масти?
>> ХРАНА за слабеење Кои месни производи имаат најмалку масти?
>> ХРАНА ЗА телесната тежина Кои масти и масни супстанции кои имаат најмногу масти?
>> ХРАНА ЗА губење на тежината Кои масти и масни материи имаат најмалку масти?
>> ХРАНА ЗА телесната тежина Кои житарки и житни производи имаат најмногу масти?
>> ХРАНА ЗА губење на тежината Кои житарки и житни производи имаат најмалку масти?
>> ХРАНА ЗА телесната тежина Кои живина има најмногу дебели?
>> ХРАНА ЗА телесната тежина Кои живина јајца имаат најмногу масти?
>> ХРАНА ЗА телесната тежина Кои еленово има најмногу маст?
>> ХРАНА ЗА губење на тежината Кои еленово има најмалку маст?
>> ХРАНА ЗА губење на тежината Кои poultra јајца имаат најмалку масти?
>> ХРАНА ЗА губење на тежината Кои pouktry имаат најмалку масти?
>> ХРАНА ЗА телесната тежина Која храна има најмногу дебели?
>> ХРАНА ЗА губење на тежината Која храна има најмалку масти?
>> ХРАНА ЗА телесната тежина Кој зеленчук и зеленчук имаат најмногу масти?
>> ХРАНА ЗА губење на тежината Кој зеленчук и зеленчук имаат најмалку масти?


види исто така:

Витамин Б1 ВО ХРАНА Кои млеко има најмалку витамин Б1?
Витамин Б2 во храна Кои млеко има најмалку витамин Б2?
Витамини во Храна Кои млеко има најмногу витамини?
Храна богата со калциум кој го подготвил - преработени млеко има најмногу калциум?
ВИТАМИН Ц во храната Кои неподготвени - сурово млеко има најмногу витамин Ц?
Витамин Б2 во храна Кои неподготвени - сурово млеко има најмалку витамин Б2?
Храна богата со железо Кои млеко има најмногу железо?
ВИТАМИН Е ВО ХРАНА Кои неподготвени - сурово млеко има најмалку витамин Е?
ВИТАМИН Б6 во храната Кои неподготвени - сурово млеко има најмногу витаминот Б6?
ВИТАМИН А во храната кој го подготвил - преработени млеко има најмногу витамин А?

видови на храна:


Житарици и житни производи
месо
деликатеси
еленово
живина
птици
морски риби
слатководна риба
Школки, ракови, итн
млеко
Ферментирано млеко, павлака, итн
ферментирани сирења
живина јајца
Зеленчук и производи од зеленчук
Овошје и овошни производи
масни супстанции
Шеќери и шеќер деривати

намирници:


грозје (свеж сок) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
кајсија (сушени) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
оризово брашно ( исхрана - калории, витамини, минерали )
јаболко (свежи) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
куки ( исхрана - калории, витамини, минерали )
лешник (сув) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
портокал (свежи) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
соја, ферментирани семиња ( исхрана - калории, витамини, минерали )
моркови (варен, конзервирана) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
цариградско грозде (свежи) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
кикирики (сув) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
Chives (суровини) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
телешко тело ( исхрана - калории, витамини, минерали )
маслинки (солени) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
јагула (чадена) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
јагула (свежи) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
сончогледово семе ( исхрана - калории, витамини, минерали )
свежо сирење ( исхрана - калории, витамини, минерали )
желка ( исхрана - калории, витамини, минерали )
црни маслинки (свежи) ( исхрана - калории, витамини, минерали )


витамин Б2 во храна. Колку витамин Б2 или рибофлавин е таму во грозје (свеж сок)?
Витамин Б1 во храна. Колку витамин Б1 (тиамин, Aneurin) е таму во кајсија (сушени)?
Железо во храната. Колку железо е таму во оризово брашно?
Магнезиум во храната. Колку магнезиум е таму во јаболко (свежи)?
А витамин во храна. Колку витамин А (ретинол или каротин) е таму во куки?
Витамин Б1 во храна. Колку витамин Б1 (тиамин, Aneurin) е таму во лешник (сув)?
      en af ar az be bg ca cs da de el es et eu fa fi fr ga gl gu he hi hr ht hu hy id is it ja ka ko lt lv mk ms mt nl no pl pt ro ru sk sl sq sr sv sw ta te th tl tr uk vi zh zh(t)
World population food logo
Contact: kontakt@world-population.net
Copyright (C): Online press . All rights reserved.
Editorial board: editorial@world-population.net
Marketing: marketing@world-population.net

We use "Cookies" for better user experience. By proceeding to use this page you approve our Cookie policy.

Close this notice Find out more