logo
kriterij

Калциум во храната. Колку калциум е таму во Манголд?


Манголд содржи 13.00 мг калциум (Манголд - Храна 100g)

Манголд содржи:

- 27.00 калории (Манголд - Храна 100g)

- 5.10 г јаглехидрати (Манголд - Храна 100g)

- 0.20 g маст (Манголд - Храна 100g)

- 1.20 g Протеини (Манголд - Храна 100g)минерали

Манголд содржи:

- 13.00 мг калциум (Манголд - Храна 100g)

- 0.45 мг железо (Манголд - храна 100g)

- 0.00 mg магнезиум (Манголд - Храна 100g)

- 26.00 mg фосфор (Манголд - Храна 100g)

- 205.00 mg калиум (Манголд - Храна 100g)

- 3.00 мг натриум (Манголд - Храна 100g)

витамини

Манголд содржи:

- 0.01 мг Витамин А (ретинол или каротин) (Манголд - Храна 100g)

- 0.40 мг Витамин Б1 (тиамин, Aneurin) (Манголд - Храна 100g)

- 0.05 мг витамин Б2 или рибофлавин (Манголд - Храна 100g)

- 0.00 мг витамин Б6 или пиридоксин (Манголд - Храна 100g)

- 5.00 mg на витамин Ц или аскорбинска киселина (Манголд - храна 100g)

- 0.00 мг витамин Е или токоферол (Манголд - Храна 100g)>> Храна богата со калциум Кои школки, ракови и сл имаат најмногу калциум?
>> Диета без калциум Кои школки, ракови и сл имаат најмалку калциум?
>> Храна богата со калциум Кои шеќери и шеќер деривати имаат најмногу калциум?
>> Диета без калциум Кои шеќери и шеќер деривати имаат најмалку калциум?
>> Диета без калциум Кои храни имаат најмалку калциум?
>> Храна богата со калциум Кои ферментирано млеко, павлака и сл има најмногу калциум?
>> Диета без калциум Кои ферментирано млеко, павлака и сл има најмалку калциум?
>> Храна богата со калциум Кои ферментирани сирења имаат најмногу калциум?
>> Диета без калциум Кои ферментирани сирења имаат најмалку калциум?
>> Храна богата со калциум Кои слатководни риби имаат најмногу калциум?
>> Диета без калциум Кои слатководни риби имаат најмалку калциум?
>> Храна богата со калциум Кои птици имаат најмногу калциум?
>> Диета без калциум Кои птици имаат најмалку калциум?
>> Храна богата со калциум Кои овошје и овошни производи имаат најмногу калциум?
>> Диета без калциум Кои овошје и овошни производи имаат најмалку калциум?
>> Храна богата со калциум Кои морските риби имаат најмногу калциум?
>> Диета без калциум Кои морските риби имаат најмалку калциум?
>> Храна богата со калциум Кои млеко има најмногу калциум?
>> Диета без калциум Кои млеко има најмалку калциум?
>> Храна богата со калциум Кои месо има најмногу калциум?
>> Диета без калциум Кои месо има најмалку калциум?
>> Храна богата со калциум Кои месни производи имаат најмногу калциум?
>> Диета без калциум Кои месни производи имаат најмалку калциум?
>> Храна богата со калциум Кои масти и масни супстанции кои имаат најмногу калциум?
>> Диета без калциум Кои масти и масни материи имаат најмалку калциум?
>> Калциум-богата храна Кои житарки и житни производи имаат најмногу калциум?
>> Диета без калциум Кои житарки и житни производи имаат најмалку калциум?
>> Храна богата со калциум Кои живина има најмногу калциум?
>> Диета без калциум Кои живина има најмалку калциум?
>> Храна богата со калциум Кои живина јајца имаат најмногу калциум?
>> Диета без калциум Кои живина јајца имаат најмалку калциум?
>> Храна богата со калциум Кои еленово има најмногу калциум?
>> Диета без калциум Кои еленово има најмалку калциум?
>> Калциум-богата храна Која храна има најмногу калциум?
>> Храна богата со калциум Кој зеленчук и зеленчук имаат најмногу калциум?
>> Диета без калциум Кој зеленчук и зеленчук имаат најмалку калциум?


види исто така:

ХРАНА ЗА губење на тежината Кој зеленчук и зеленчук имаат најмалку масти?
ВИТАМИН Е ВО ХРАНА Кои неподготвени - суров зеленчук имаат најмногу витамин Е?
ВИТАМИН Ц во храната Кој зеленчук и зеленчук имаат најмалку витамин Ц?
Храна богата со фосфор кој го подготвил - преработен зеленчук имаат најмногу фосфор?
ХРАНА ЗА губење на тежината - Калории Кој зеленчук и зеленчук имаат најмалку калории?
Витамин Б1 ВО ХРАНА кој го подготвил - преработен зеленчук имаат најмногу витамини Б1?
ХРАНА ЗА телесната тежина - Калории Кои неподготвени - суров зеленчук имаат најмногу калории?
Витамин Б1 ВО ХРАНА Кој зеленчук и зеленчук имаат најмалку витамин Б1?
Диета без SODIUM Кој зеленчук и зеленчук имаат најмалку натриум?
ВИТАМИН Е ВО ХРАНА кој го подготвил - преработен зеленчук имаат најмалку витамин Е?

видови на храна:


Житарици и житни производи
месо
деликатеси
еленово
живина
птици
морски риби
слатководна риба
Школки, ракови, итн
млеко
Ферментирано млеко, павлака, итн
ферментирани сирења
живина јајца
Зеленчук и производи од зеленчук
Овошје и овошни производи
масни супстанции
Шеќери и шеќер деривати

намирници:


поле зајак ( исхрана - калории, витамини, минерали )
сок од грејпфрут во лименки ( исхрана - калории, витамини, минерали )
растително масло (просек) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
суровини пушеле шунка ( исхрана - калории, витамини, минерали )
овци филе ( исхрана - калории, витамини, минерали )
датуми, овошје со шеќер ( исхрана - калории, витамини, минерали )
есетра ( исхрана - калории, витамини, минерали )
кобила на млеко ( исхрана - калории, витамини, минерали )
конзервирана лосос ( исхрана - калории, витамини, минерали )
пченка микроб ( исхрана - калории, витамини, минерали )
јастог (свежи) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
телешко polumasno ( исхрана - калории, витамини, минерали )
полузрнесто ( исхрана - калории, витамини, минерали )
говедско месо (полу масти) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
боранија (варен, конзервирана) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
јачмен никулци ( исхрана - калории, витамини, минерали )
меласа ( исхрана - калории, витамини, минерали )
харинга (чадена) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
јачмен леб ( исхрана - калории, витамини, минерали )
целер (суровини) ( исхрана - калории, витамини, минерали )


Калиум во храната. Колку калиум е таму во поле зајак?
ХРАНА - Протеини - ИСХРАНА. Колку протеини има во сок од грејпфрут во лименки?
ХРАНА - Јаглехидратите. Колку јагленихидрати има во растително масло (просек)?
Натриум во храната. Колку натриум е таму во суровини пушеле шунка?
ХРАНА - Јаглехидратите. Колку јагленихидрати има во овци филе?
Магнезиум во храната. Колку магнезиум е таму во датуми, овошје со шеќер?
      en af ar az be bg ca cs da de el es et eu fa fi fr ga gl gu he hi hr ht hu hy id is it ja ka ko lt lv mk ms mt nl no pl pt ro ru sk sl sq sr sv sw ta te th tl tr uk vi zh zh(t)
World population food logo
Contact: kontakt@world-population.net
Copyright (C): Online press . All rights reserved.
Editorial board: editorial@world-population.net
Marketing: marketing@world-population.net

We use "Cookies" for better user experience. By proceeding to use this page you approve our Cookie policy.

Close this notice Find out more