logo
kriterij

Железо во храната. Колку железо е таму во Манголд?


Манголд содржи 0.45 мг железо (Манголд - храна 100g)

Манголд содржи:

- 27.00 калории (Манголд - Храна 100g)

- 5.10 г јаглехидрати (Манголд - Храна 100g)

- 0.20 g маст (Манголд - Храна 100g)

- 1.20 g Протеини (Манголд - Храна 100g)минерали

Манголд содржи:

- 13.00 мг калциум (Манголд - Храна 100g)

- 0.45 мг железо (Манголд - храна 100g)

- 0.00 mg магнезиум (Манголд - Храна 100g)

- 26.00 mg фосфор (Манголд - Храна 100g)

- 205.00 mg калиум (Манголд - Храна 100g)

- 3.00 мг натриум (Манголд - Храна 100g)

витамини

Манголд содржи:

- 0.01 мг Витамин А (ретинол или каротин) (Манголд - Храна 100g)

- 0.40 мг Витамин Б1 (тиамин, Aneurin) (Манголд - Храна 100g)

- 0.05 мг витамин Б2 или рибофлавин (Манголд - Храна 100g)

- 0.00 мг витамин Б6 или пиридоксин (Манголд - Храна 100g)

- 5.00 mg на витамин Ц или аскорбинска киселина (Манголд - храна 100g)

- 0.00 мг витамин Е или токоферол (Манголд - Храна 100g)>> Храна богата со железо Кои школки, ракови и сл имаат најмногу железо?
>> Диета без IRON Кои школки, ракови и сл имаат најмалку железо?
>> Храна богата со железо Кои шеќери и шеќер деривати имаат најмногу железо?
>> Диета без IRON Кои шеќери и шеќер деривати имаат најмалку железо?
>> Храна богата со железо Кои храни имаат најмногу железо?
>> Храна богата со железо Кои ферментирано млеко, павлака и сл има најмногу железо?
>> Диета без IRON Кои ферментирано млеко, павлака и сл има најмалку железо?
>> Храна богата со железо Кои ферментирани сирења имаат најмногу железо?
>> Диета без IRON Кои ферментирани сирења имаат најмалку железо?
>> Храна богата со железо Кои слатководни риби имаат најмногу железо?
>> Храна богата со железо Кои слатководни риби имаат најмалку железо?
>> Храна богата со железо Кои птици имаат најмногу железо?
>> Диета без IRON Кои птици имаат најмалку железо?
>> Храна богата со железо Кои овошје и овошни производи имаат најмногу железо?
>> Диета без IRON Кои овошје и овошни производи имаат најмалку железо?
>> Храна богата со железо Кои морските риби имаат најмногу железо?
>> Диета без IRON Кои морските риби имаат најмалку железо?
>> Храна богата со железо Кои млеко има најмногу железо?
>> Диета без IRON Кои млеко има најмалку железо?
>> Храна богата со железо Кои месо има најмногу железо?
>> Диета без IRON Кои месо има најмалку железо?
>> Храна богата со железо Кои месни производи имаат најмногу железо?
>> Диета без IRON Кои месни производи имаат најмалку железо?
>> Храна богата со железо Кои масти и масни супстанции кои имаат најмногу железо?
>> Диета без IRON Кои масти и масни материи имаат најмалку железо?
>> Храна богата со железо Кои житарки и житни производи имаат најмногу железо?
>> Диета без IRON Кои житарки и житни производи имаат најмалку железо?
>> Храна богата со железо Кои живина има најмногу железо?
>> Диета без IRON Кои живина има најмалку железо?
>> Храна богата со железо Кои живина јајца имаат најмногу железо?
>> Диета без IRON Кои живина јајца имаат најмалку железо?
>> Храна богата со железо Кои еленово има најмногу железо?
>> Диета без IRON Кои еленово има најмалку железо?
>> Диета без IRON Која храна има најмалку железо?
>> Храна богата со железо Кој зеленчук и зеленчук имаат најмногу железо?
>> Диета без IRON Кој зеленчук и зеленчук имаат најмалку железо?


види исто така:

ХРАНА ЗА губење на тежината кој го подготвил - преработен зеленчук имаат најмалку масти?
Диета без фосфор Кој зеленчук и зеленчук имаат најмалку фосфор?
Храна богата со железо Кои неподготвени - суров зеленчук имаат најмногу железо?
Витамин Б2 во храна кој го подготвил - преработен зеленчук имаат најмногу витамини Б2?
ВИТАМИН Е ВО ХРАНА кој го подготвил - преработен зеленчук имаат најмалку витамин Е?
Диета без фосфор Кои неподготвени - суров зеленчук имаат најмалку фосфор?
ВИТАМИН Б6 во храната Кој зеленчук и зеленчук имаат најмногу витамини Б6?
Диета без фосфор кој го подготвил - преработен зеленчук имаат најмалку фосфор?
ВИТАМИН Е ВО ХРАНА Кои неподготвени - суров зеленчук имаат најмногу витамин Е?
Витамин Б1 ВО ХРАНА Кои неподготвени - суров зеленчук имаат најмалку витамин Б1?

видови на храна:


Житарици и житни производи
месо
деликатеси
еленово
живина
птици
морски риби
слатководна риба
Школки, ракови, итн
млеко
Ферментирано млеко, павлака, итн
ферментирани сирења
живина јајца
Зеленчук и производи од зеленчук
Овошје и овошни производи
масни супстанции
Шеќери и шеќер деривати

намирници:


смокви (свежи) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
рибизли, црвена и бела ( исхрана - калории, витамини, минерали )
цвест ( исхрана - калории, витамини, минерали )
грозје (свежи) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
харинга (маринирани) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
пченка жито ( исхрана - калории, витамини, минерали )
телешко тело ( исхрана - калории, витамини, минерали )
црвена пиперка ( исхрана - калории, витамини, минерали )
цвекло (варени) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
кравјо млеко, матеница, неварен (свежи) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
малина џем во конзерва ( исхрана - калории, витамини, минерали )
јогурт ( исхрана - калории, витамини, минерали )
путер ( исхрана - калории, витамини, минерали )
гуска ( исхрана - калории, витамини, минерали )
сардина ( исхрана - калории, витамини, минерали )
боранија (варен, конзервирана) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
ориз снегулки ( исхрана - калории, витамини, минерали )
еребица ( исхрана - калории, витамини, минерали )
јагоди (свежи) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
спанаќ (варен) ( исхрана - калории, витамини, минерали )


Натриум во храната. Колку натриум е таму во смокви (свежи)?
А витамин во храна. Колку витамин А (ретинол или каротин) е таму во рибизли, црвена и бела?
Витамин Б6 во храна. Колку витамин Б6 или пиридоксин е таму во цвест?
Витамин Б1 во храна. Колку витамин Б1 (тиамин, Aneurin) е таму во грозје (свежи)?
Магнезиум во храната. Колку магнезиум е таму во харинга (маринирани)?
витамин Б2 во храна. Колку витамин Б2 или рибофлавин е таму во пченка жито?
      en af ar az be bg ca cs da de el es et eu fa fi fr ga gl gu he hi hr ht hu hy id is it ja ka ko lt lv mk ms mt nl no pl pt ro ru sk sl sq sr sv sw ta te th tl tr uk vi zh zh(t)
World population food logo
Contact: kontakt@world-population.net
Copyright (C): Online press . All rights reserved.
Editorial board: editorial@world-population.net
Marketing: marketing@world-population.net

We use "Cookies" for better user experience. By proceeding to use this page you approve our Cookie policy.

Close this notice Find out more