logo
kriterij

Магнезиум во храната. Колку магнезиум е таму во Манголд?


Манголд содржи 0.00 mg магнезиум (Манголд - Храна 100g)

Манголд содржи:

- 27.00 калории (Манголд - Храна 100g)

- 5.10 г јаглехидрати (Манголд - Храна 100g)

- 0.20 g маст (Манголд - Храна 100g)

- 1.20 g Протеини (Манголд - Храна 100g)минерали

Манголд содржи:

- 13.00 мг калциум (Манголд - Храна 100g)

- 0.45 мг железо (Манголд - храна 100g)

- 0.00 mg магнезиум (Манголд - Храна 100g)

- 26.00 mg фосфор (Манголд - Храна 100g)

- 205.00 mg калиум (Манголд - Храна 100g)

- 3.00 мг натриум (Манголд - Храна 100g)

витамини

Манголд содржи:

- 0.01 мг Витамин А (ретинол или каротин) (Манголд - Храна 100g)

- 0.40 мг Витамин Б1 (тиамин, Aneurin) (Манголд - Храна 100g)

- 0.05 мг витамин Б2 или рибофлавин (Манголд - Храна 100g)

- 0.00 мг витамин Б6 или пиридоксин (Манголд - Храна 100g)

- 5.00 mg на витамин Ц или аскорбинска киселина (Манголд - храна 100g)

- 0.00 мг витамин Е или токоферол (Манголд - Храна 100g)>> Храна богата со магнезиум Кои школки, ракови и сл имаат најмногу магнезиум?
>> Диета без магнезиум Кои школки, ракови и сл имаат најмалку магнезиум?
>> Храна богата со магнезиум Кои шеќери и шеќер деривати имаат најмногу магнезиум?
>> Диета без магнезиум Кои шеќери и шеќер деривати имаат најмалку магнезиум?
>> МАГНЕЗИУМ храна богата Кои ферментирано млеко, павлака и сл има најмногу магнезиум?
>> Диета без магнезиум Кои ферментирано млеко, павлака и сл има најмалку магнезиум?
>> Храна богата со магнезиум Кои ферментирани сирења имаат најмногу магнезиум?
>> Диета без магнезиум Кои ферментирани сирења имаат најмалку магнезиум?
>> Храна богата со магнезиум Кои слатководни риби имаат најмногу магнезиум?
>> Диета без магнезиум Кои слатководни риби имаат најмалку магнезиум?
>> МАГНЕЗИУМ храна богата Кои птици имаат најмногу магнезиум?
>> Диета без магнезиум Кои птици имаат најмалку магнезиум?
>> Храна богата со магнезиум Кои производи од месо има најмногу магнезиум?
>> Храна богата со магнезиум Кои овошје и овошни производи имаат најмногу магнезиум?
>> Диета без магнезиум Кои овошје и овошни производи имаат најмалку магнезиум?
>> Храна богата со магнезиум Кои морските риби имаат најмногу магнезиум?
>> Диета без магнезиум Кои морските риби имаат најмалку магнезиум?
>> Храна богата со магнезиум Кои млеко има најмногу магнезиум?
>> Диета без магнезиум Кои млеко има најмалку магнезиум?
>> Храна богата со магнезиум Кои месо има најмногу магнезиум?
>> Диета без магнезиум Кои месо има најмалку магнезиум?
>> Диета без магнезиум Кои месни производи имаат најмалку магнезиум?
>> Храна богата со магнезиум Кои масти и масни супстанции кои имаат најмногу магнезиум?
>> Диета без магнезиум Кои масти и масни материи имаат најмалку магнезиум?
>> Храна богата со магнезиум Кои житарки и житни производи имаат најмногу магнезиум?
>> Диета без магнезиум Кои житарки и житни производи имаат најмалку магнезиум?
>> МАГНЕЗИУМ храна богата Кои живина има најмногу магнезиум?
>> Диета без магнезиум Кои живина има најмалку магнезиум?
>> МАГНЕЗИУМ храна богата Кои живина јајца имаат најмногу магнезиум?
>> Диета без магнезиум Кои живина јајца имаат најмалку магнезиум?
>> МАГНЕЗИУМ храна богата Кои еленово има најмногу магнезиум?
>> Диета без магнезиум Кои еленово има најмалку магнезиум?
>> МАГНЕЗИУМ храна богата Која храна има најмногу магнезиум?
>> Диета без магнезиум Која храна има најмалку магнезиум?
>> Храна богата со магнезиум Кој зеленчук и зеленчук имаат најмногу магнезиум?
>> Диета без магнезиум Кој зеленчук и зеленчук имаат најмалку магнезиум?


види исто така:

ВИТАМИН А во храната Кој зеленчук и зеленчук имаат најмалку витамин А?
Витамини во Храна Кои неподготвени - суров зеленчук имаат најмалку витамини?
Диета без калиум Кои неподготвени - суров зеленчук имаат најмалку калиум?
Храна богата со магнезиум Кој зеленчук и зеленчук имаат најмногу магнезиум?
Витамин Б2 во храна Кои неподготвени - суров зеленчук имаат најмалку витамин Б2?
ВИТАМИН Е ВО ХРАНА Кои неподготвени - суров зеленчук имаат најмногу витамин Е?
Храна богата со јаглени хидрати кој го подготвил - преработен зеленчук имаат најмногу јаглехидрати?
Храна богата со калиум Кој зеленчук и зеленчук имаат најмногу калиум?
ВИТАМИН Б6 во храната Кои неподготвени - суров зеленчук имаат најмалку витамин Б6?
Диета без калиум кој го подготвил - преработен зеленчук имаат најмалку калиум?

видови на храна:


Житарици и житни производи
месо
деликатеси
еленово
живина
птици
морски риби
слатководна риба
Школки, ракови, итн
млеко
Ферментирано млеко, павлака, итн
ферментирани сирења
живина јајца
Зеленчук и производи од зеленчук
Овошје и овошни производи
масни супстанции
Шеќери и шеќер деривати

намирници:


пченица гриз ( исхрана - калории, витамини, минерали )
кромид (суровини) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
кикирики (печени) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
лешник (сув) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
зелка (суровини) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
карфиол (суровини) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
караница (свежи) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
сок од грејпфрут во лименки ( исхрана - калории, витамини, минерали )
малини (свеж сок) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
скуша ( исхрана - калории, витамини, минерали )
свинско печење ( исхрана - калории, витамини, минерали )
пифтија ( исхрана - калории, витамини, минерали )
кефир ( исхрана - калории, витамини, минерали )
Liverwurst ( исхрана - калории, витамини, минерали )
млеко во прав кравјо, целата засладен ( исхрана - калории, витамини, минерали )
путер, Неподправената (свежи) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
морски алги (сув) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
брокули (суровини) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
карамел ( исхрана - калории, витамини, минерали )
вид рак во конзерва ( исхрана - калории, витамини, минерали )


А витамин во храна. Колку витамин А (ретинол или каротин) е таму во пченица гриз?
Витамин Б6 во храна. Колку витамин Б6 или пиридоксин е таму во кромид (суровини)?
Масти во храната. Колку масти е таму во кикирики (печени)?
В витамини во храната. Колку витамин Ц или аскорбинска е таму во лешник (сув)?
Витамин Б6 во храна. Колку витамин Б6 или пиридоксин е таму во зелка (суровини)?
Витамин Б6 во храна. Колку витамин Б6 или пиридоксин е таму во карфиол (суровини)?
      en af ar az be bg ca cs da de el es et eu fa fi fr ga gl gu he hi hr ht hu hy id is it ja ka ko lt lv mk ms mt nl no pl pt ro ru sk sl sq sr sv sw ta te th tl tr uk vi zh zh(t)
World population food logo
Contact: kontakt@world-population.net
Copyright (C): Online press . All rights reserved.
Editorial board: editorial@world-population.net
Marketing: marketing@world-population.net

We use "Cookies" for better user experience. By proceeding to use this page you approve our Cookie policy.

Close this notice Find out more