logo
kriterij

Натриум во храната. Колку натриум е таму во Манголд?


Манголд содржи 3.00 мг натриум (Манголд - Храна 100g)

Манголд содржи:

- 27.00 калории (Манголд - Храна 100g)

- 5.10 г јаглехидрати (Манголд - Храна 100g)

- 0.20 g маст (Манголд - Храна 100g)

- 1.20 g Протеини (Манголд - Храна 100g)минерали

Манголд содржи:

- 13.00 мг калциум (Манголд - Храна 100g)

- 0.45 мг железо (Манголд - храна 100g)

- 0.00 mg магнезиум (Манголд - Храна 100g)

- 26.00 mg фосфор (Манголд - Храна 100g)

- 205.00 mg калиум (Манголд - Храна 100g)

- 3.00 мг натриум (Манголд - Храна 100g)

витамини

Манголд содржи:

- 0.01 мг Витамин А (ретинол или каротин) (Манголд - Храна 100g)

- 0.40 мг Витамин Б1 (тиамин, Aneurin) (Манголд - Храна 100g)

- 0.05 мг витамин Б2 или рибофлавин (Манголд - Храна 100g)

- 0.00 мг витамин Б6 или пиридоксин (Манголд - Храна 100g)

- 5.00 mg на витамин Ц или аскорбинска киселина (Манголд - храна 100g)

- 0.00 мг витамин Е или токоферол (Манголд - Храна 100g)>> Храна богата со натриум Кои школки, ракови и сл имаат најмногу натриум?
>> Диета без SODIUM Кои школки, ракови и сл имаат најмалку натриум?
>> Храна богата со натриум Кои шеќери и шеќер деривати имаат најмногу натриум?
>> Диета без SODIUM Кои шеќери и шеќер деривати имаат најмалку натриум?
>> Храна богата со натриум Кои ферментирано млеко, павлака и сл има најмногу натриум?
>> Диета без SODIUM Кои ферментирано млеко, павлака и сл има најмалку натриум?
>> Храна богата со натриум Кои ферментирани сирења имаат најмногу натриум?
>> Диета без SODIUM Кои ферментирани сирења имаат најмалку натриум?
>> Храна богата со натриум Кои слатководни риби имаат најмногу натриум?
>> Диета без SODIUM Кои слатководни риби имаат најмалку натриум?
>> Храна богата со натриум Кои птици имаат најмногу натриум?
>> Диета без SODIUM Кои птици имаат најмалку натриум?
>> Храна богата со натриум Кои овошје и овошни производи имаат најмногу натриум?
>> Диета без SODIUM Кои овошје и овошни производи имаат најмалку натриум?
>> Храна богата со натриум Кои морските риби имаат најмногу натриум?
>> Диета без SODIUM Кои морските риби имаат најмалку натриум?
>> Храна богата со натриум Кои млеко има најмногу натриум?
>> Диета без SODIUM Кои млеко има најмалку натриум?
>> Храна богата со натриум Кои месо има најмногу натриум?
>> Диета без SODIUM Кои месо има најмалку натриум?
>> Храна богата со натриум Кои месни производи имаат најмногу натриум?
>> Диета без SODIUM Кои месни производи имаат најмалку натриум?
>> Храна богата со натриум Кои масти и масни супстанции кои имаат најмногу натриум?
>> Диета без SODIUM Кои масти и масни материи имаат најмалку натриум?
>> Храна богата со натриум Кои житарки и житни производи имаат најмногу натриум?
>> Диета без SODIUM Кои житарки и житни производи имаат најмалку натриум?
>> Храна богата со натриум Кои живина има најмногу натриум?
>> Диета без SODIUM Кои живина има најмалку натриум?
>> Која храна богата со натриум Кои живина јајца имаат најмногу натриум?
>> Диета без SODIUM Кои живина јајца имаат најмалку натриум?
>> Храна богата со натриум Кои еленово има најмногу натриум?
>> Диета без SODIUM Кои еленово има најмалку натриум?
>> Храна богата со натриум Која храна има најмногу натриум?
>> Диета без SODIUM Која храна има најмалку натриум?
>> Храна богата со натриум Кој зеленчук и зеленчук имаат најмногу натриум?
>> Диета без SODIUM Кој зеленчук и зеленчук имаат најмалку натриум?


види исто така:

Витамин Б2 во храна кој го подготвил - преработен зеленчук имаат најмногу витамини Б2?
Храна богата со натриум Кој зеленчук и зеленчук имаат најмногу натриум?
ВИТАМИН Ц во храната кој го подготвил - преработен зеленчук имаат најмногу витамин Ц?
ВИТАМИН Е ВО ХРАНА кој го подготвил - преработен зеленчук имаат најмалку витамин Е?
Диета без фосфор Кои неподготвени - суров зеленчук имаат најмалку фосфор?
Витамин Б1 ВО ХРАНА Кои неподготвени - суров зеленчук имаат најмногу витамини Б1?
ВИТАМИН А во храната Кои неподготвени - суров зеленчук имаат најмалку витамин А?
Витамин Б1 ВО ХРАНА Кои неподготвени - суров зеленчук имаат најмалку витамин Б1?
Храна богата со јаглени хидрати Кои неподготвени - суров зеленчук имаат најмногу јаглехидрати?
ВИТАМИН Е ВО ХРАНА кој го подготвил - преработен зеленчук имаат најмногу витамин Е?

видови на храна:


Житарици и житни производи
месо
деликатеси
еленово
живина
птици
морски риби
слатководна риба
Школки, ракови, итн
млеко
Ферментирано млеко, павлака, итн
ферментирани сирења
живина јајца
Зеленчук и производи од зеленчук
Овошје и овошни производи
масни супстанции
Шеќери и шеќер деривати

намирници:


јагнешко (полу масти) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
Potatoe (варени, излупени) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
кајсија компот, конзервирана ( исхрана - калории, витамини, минерали )
кравјо млеко, бегло ( исхрана - калории, витамини, минерали )
мајчиното млеко ( исхрана - калории, витамини, минерали )
целер (варен, конзервирана) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
Mallard ( исхрана - калории, витамини, минерали )
малини (свежи) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
суровини тесто ( исхрана - калории, витамини, минерали )
козјото млеко ( исхрана - калории, витамини, минерали )
бадем (сув) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
смокви (сув) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
млеко кондензирана кравјо, засладен ( исхрана - калории, витамини, минерали )
лешник (сув) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
овци масти ( исхрана - калории, витамини, минерали )
круши (свежи) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
јастог во конзерва ( исхрана - калории, витамини, минерали )
Chives (суровини) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
спанаќ (суровини) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
варени солени шунка ( исхрана - калории, витамини, минерали )


Калиум во храната. Колку калиум е таму во јагнешко (полу масти)?
Железо во храната. Колку железо е таму во potatoe (варени, излупени)?
Масти во храната. Колку масти е таму во кајсија компот, конзервирана?
Е витамини во храната. Колку витамин Е или токоферол е таму во кравјо млеко, бегло?
Е витамини во храната. Колку витамин Е или токоферол е таму во мајчиното млеко?
А витамин во храна. Колку витамин А (ретинол или каротин) е таму во целер (варен, конзервирана)?
      en af ar az be bg ca cs da de el es et eu fa fi fr ga gl gu he hi hr ht hu hy id is it ja ka ko lt lv mk ms mt nl no pl pt ro ru sk sl sq sr sv sw ta te th tl tr uk vi zh zh(t)
World population food logo
Contact: kontakt@world-population.net
Copyright (C): Online press . All rights reserved.
Editorial board: editorial@world-population.net
Marketing: marketing@world-population.net

We use "Cookies" for better user experience. By proceeding to use this page you approve our Cookie policy.

Close this notice Find out more