logo
kriterij

В витамини во храната. Колку витамин Ц или аскорбинска е таму во спанаќ (варен)?


спанаќ (варен) содржи 50.00 mg на витамин Ц или аскорбинска киселина (спанаќ (варен) - храна 100g)

спанаќ (варен) содржи:

- 24.00 калории (спанаќ (варен) - Храна 100g)

- 2.90 г јаглехидрати (спанаќ (варен) - Храна 100g)

- 0.00 g маст (спанаќ (варен) - Храна 100g)

- 2.30 g Протеини (спанаќ (варен) - Храна 100g)минерали

спанаќ (варен) содржи:

- 94.00 мг калциум (спанаќ (варен) - Храна 100g)

- 3.50 мг железо (спанаќ (варен) - храна 100g)

- 0.00 mg магнезиум (спанаќ (варен) - Храна 100g)

- 55.00 mg фосфор (спанаќ (варен) - Храна 100g)

- 580.00 mg калиум (спанаќ (варен) - Храна 100g)

- 80.00 мг натриум (спанаќ (варен) - Храна 100g)

витамини

спанаќ (варен) содржи:

- 2.83 мг Витамин А (ретинол или каротин) (спанаќ (варен) - Храна 100g)

- 0.16 мг Витамин Б1 (тиамин, Aneurin) (спанаќ (варен) - Храна 100g)

- 0.27 мг витамин Б2 или рибофлавин (спанаќ (варен) - Храна 100g)

- 0.20 мг витамин Б6 или пиридоксин (спанаќ (варен) - Храна 100g)

- 50.00 mg на витамин Ц или аскорбинска киселина (спанаќ (варен) - храна 100g)

- 0.00 мг витамин Е или токоферол (спанаќ (варен) - Храна 100g)>> ВИТАМИН Ц во храната Кои школки, ракови и сл имаат најмногу витамин Ц?
>> ВИТАМИН Ц во храната Кои школки, ракови и сл имаат најмалку витамин Ц?
>> ВИТАМИН Ц во храната Кои шеќери и шеќер деривати имаат најмногу витамин Ц?
>> ВИТАМИН Ц во храната Кои шеќери и шеќер деривати имаат најмалку витамин Ц?
>> ВИТАМИН Ц во храната Кои ферментирано млеко, павлака и сл има најмногу витамин Ц?
>> ВИТАМИН Ц во храната Кои ферментирано млеко, павлака и сл има најмалку витамин Ц?
>> ВИТАМИН Ц во храната Кои ферментирани сирења имаат најмногу витамин Ц?
>> ВИТАМИН Ц во храната Кои ферментирани сирења имаат најмалку витамин Ц?
>> ВИТАМИН Ц во храната Кои слатководни риби имаат најмногу витамин Ц?
>> ВИТАМИН Ц во храната Кои слатководни риби имаат најмалку витамин Ц?
>> ВИТАМИН Ц во храната Кои птици имаат најмногу витамин Ц?
>> ВИТАМИН Ц во храната Кои птици имаат најмалку витамин Ц?
>> ВИТАМИН Ц во храната Кои овошје и овошни производи имаат најмногу витамин Ц?
>> ВИТАМИН Ц во храната Кои овошје и овошни производи имаат најмалку витамин Ц?
>> Витамин Ц во Храна Кои морските риби имаат најмногу витамин Ц?
>> Витамин Ц во Храна Кои морските риби имаат најмалку витамин Ц?
>> ВИТАМИН Ц во храната Кои млеко има најмногу витамин Ц?
>> ВИТАМИН Ц во храната Кои месо има најмногу витамин Ц?
>> ВИТАМИН Ц во храната Кои месо има најмалку витамин Ц?
>> ВИТАМИН Ц во храната Кои месни производи имаат најмногу витамин Ц?
>> ВИТАМИН Ц во храната Кои месни производи имаат најмалку витамин Ц?
>> ВИТАМИН Ц во храната Кои масти и масни супстанции кои имаат најмногу витамин Ц?
>> ВИТАМИН Ц во храната Кои масти и масни материи имаат најмалку витамин Ц?
>> Витамин Ц во Храна Кои имаат најмалку млеко витамин Ц?
>> ВИТАМИН Ц во храната Кои житарки и житни производи имаат најмногу витамин Ц?
>> ВИТАМИН Ц во храната Кои житарки и житни производи имаат најмалку витамин Ц?
>> ВИТАМИН Ц во храната Кои живина има најмногу витамин Ц?
>> Витамин Ц во Храна Кои живина има најмалку витамин Ц?
>> ВИТАМИН Ц во храната Кои живина јајца имаат најмногу витамин Ц?
>> ВИТАМИН Ц во храната Кои живина јајца имаат најмалку витамин Ц?
>> ВИТАМИН Ц во храната Кои еленово има најмногу витамин Ц?
>> ВИТАМИН Ц во храната Кои еленово има најмалку витамин Ц?
>> ВИТАМИН Ц во храната Која храна има најмногу витамин Ц?
>> ВИТАМИН Ц во храната Која храна има најмалку витамин Ц?
>> ВИТАМИН Ц во храната Кој зеленчук и зеленчук имаат најмногу витамин Ц?
>> ВИТАМИН Ц во храната Кој зеленчук и зеленчук имаат најмалку витамин Ц?


види исто така:

Диета без ПРОТЕИН кој го подготвил - преработен зеленчук имаат најмалку протеини?
Витамин Б2 во храна Кој зеленчук и зеленчук имаат најмалку витамин Б2?
ВИТАМИН Б6 во храната Кој зеленчук и зеленчук имаат најмногу витамини Б6?
Витамини и минерали во Храна Кои неподготвени - суров зеленчук имаат најмногу витамини и минерали?
ВИТАМИН А во храната Кои неподготвени - суров зеленчук имаат најмалку витамин А?
ВИТАМИН Б6 во храната Кои неподготвени - суров зеленчук имаат најмалку витамин Б6?
Диета без калциум Кој зеленчук и зеленчук имаат најмалку калциум?
ХРАНА ЗА губење на тежината кој го подготвил - преработен зеленчук имаат најмалку масти?
Витамини во Храна кој го подготвил - преработен зеленчук имаат најмногу витамини?
Витамини и минерали во храната кој го подготвил - преработен зеленчук имаат најмалку витамини и минерали?

видови на храна:


Житарици и житни производи
месо
деликатеси
еленово
живина
птици
морски риби
слатководна риба
Школки, ракови, итн
млеко
Ферментирано млеко, павлака, итн
ферментирани сирења
живина јајца
Зеленчук и производи од зеленчук
Овошје и овошни производи
масни супстанции
Шеќери и шеќер деривати

намирници:


боровинки, конзервирана задушени ( исхрана - калории, витамини, минерали )
мајчиното млеко ( исхрана - калории, витамини, минерали )
Potatoe (пржена) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
цариградско грозде (свежи) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
суровини пушеле шунка ( исхрана - калории, витамини, минерали )
гуска црниот дроб ( исхрана - калории, витамини, минерали )
пченка жито ( исхрана - калории, витамини, минерали )
малини (свеж сок) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
брокули (варени) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
говедско месо во конзерва ( исхрана - калории, витамини, минерали )
сок од грејпфрут во лименки ( исхрана - калории, витамини, минерали )
козјо сирење (во просек) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
желка ( исхрана - калории, витамини, минерали )
харинга (маринирани) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
есетра ( исхрана - калории, витамини, минерали )
слатки компири (суровини) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
грав (сува) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
грејпфрут, задушени исечени, конзервирана ( исхрана - калории, витамини, минерали )
конзервирана лосос ( исхрана - калории, витамини, минерали )
сируп ( исхрана - калории, витамини, минерали )


Натриум во храната. Колку натриум е таму во боровинки, конзервирана задушени?
ХРАНА - Јаглехидратите. Колку јагленихидрати има во мајчиното млеко?
Натриум во храната. Колку натриум е таму во potatoe (пржена)?
Масти во храната. Колку масти е таму во цариградско грозде (свежи)?
ХРАНА - Протеини - ИСХРАНА. Колку протеини има во суровини пушеле шунка?
Натриум во храната. Колку натриум е таму во гуска црниот дроб?
      en af ar az be bg ca cs da de el es et eu fa fi fr ga gl gu he hi hr ht hu hy id is it ja ka ko lt lv mk ms mt nl no pl pt ro ru sk sl sq sr sv sw ta te th tl tr uk vi zh zh(t)
World population food logo
Contact: kontakt@world-population.net
Copyright (C): Online press . All rights reserved.
Editorial board: editorial@world-population.net
Marketing: marketing@world-population.net

We use "Cookies" for better user experience. By proceeding to use this page you approve our Cookie policy.

Close this notice Find out more