logo
kriterij

Калиум во храната. Колку калиум е таму во репа, корен (суровини)?


репа, корен (суровини) содржи 190.00 mg калиум (репа, корен (суровини) - Храна 100g)

репа, корен (суровини) содржи:

- 26.00 калории (репа, корен (суровини) - Храна 100g)

- 5.30 г јаглехидрати (репа, корен (суровини) - Храна 100g)

- 0.20 g маст (репа, корен (суровини) - Храна 100g)

- 0.70 g Протеини (репа, корен (суровини) - Храна 100g)минерали

репа, корен (суровини) содржи:

- 13.00 мг калциум (репа, корен (суровини) - Храна 100g)

- 0.30 мг железо (репа, корен (суровини) - храна 100g)

- 0.00 mg магнезиум (репа, корен (суровини) - Храна 100g)

- 15.00 mg фосфор (репа, корен (суровини) - Храна 100g)

- 190.00 mg калиум (репа, корен (суровини) - Храна 100g)

- 0.00 мг натриум (репа, корен (суровини) - Храна 100g)

витамини

репа, корен (суровини) содржи:

- 0.18 мг Витамин А (ретинол или каротин) (репа, корен (суровини) - Храна 100g)

- 0.03 мг Витамин Б1 (тиамин, Aneurin) (репа, корен (суровини) - Храна 100g)

- 0.05 мг витамин Б2 или рибофлавин (репа, корен (суровини) - Храна 100g)

- 0.03 мг витамин Б6 или пиридоксин (репа, корен (суровини) - Храна 100g)

- 8.00 mg на витамин Ц или аскорбинска киселина (репа, корен (суровини) - храна 100g)

- 0.00 мг витамин Е или токоферол (репа, корен (суровини) - Храна 100g)>> Храна богата со калиум Кои школки, ракови и сл имаат најмногу калиум?
>> Диета без калиум Кои школки, ракови и сл имаат најмалку калиум?
>> Храна богата со калиум Кои шеќери и шеќер деривати имаат најмногу калиум?
>> Диета без калиум Кои шеќери и шеќер деривати имаат најмалку калиум?
>> Храна богата со калиум Кои ферментирано млеко, павлака и сл има најмногу калиум?
>> Диета без калиум Кои ферментирано млеко, павлака и сл има најмалку на калиум?
>> Храна богата со калиум Кои ферментирани сирења имаат најмногу калиум?
>> Диета без калиум Кои ферментирани сирења имаат најмалку калиум?
>> Храна богата со калиум Кои слатководни риби имаат најмногу калиум?
>> Диета без калиум Кои слатководни риби имаат најмалку калиум?
>> Храна богата со калиум Кои птици имаат најмногу калиум?
>> Диета без калиум Кои птици имаат најмалку калиум?
>> Храна богата со калиум Кои овошје и овошни производи имаат најмногу калиум?
>> Диета без калиум Кои овошје и овошни производи имаат најмалку калиум?
>> Храна богата со калиум Кои морските риби имаат најмногу калиум?
>> Диета без калиум Кои морските риби имаат најмалку калиум?
>> Храна богата со калиум Кои млеко има најмногу калиум?
>> Диета без калиум Кои млеко има најмалку калиум?
>> Храна богата со калиум Кои месо има најмногу калиум?
>> Диета без калиум Кои месо има најмалку калиум?
>> Храна богата со калиум Кои месни производи имаат најмногу калиум?
>> Диета без калиум Кои месни производи имаат најмалку калиум?
>> Храна богата со калиум Кои масти и масни супстанции кои имаат најмногу калиум?
>> Диета без калиум Кои масти и масни материи имаат најмалку на калиум?
>> Храна богата со калиум Кои житарки и житни производи имаат најмногу калиум?
>> Диета без калиум Кои житарки и житни производи имаат најмалку калиум?
>> Храна богата со калиум Кои живина има најмногу калиум?
>> Диета без калиум Кои живина има најмалку калиум?
>> Храна богата со калиум Кои живина јајца имаат најмногу калиум?
>> Диета без калиум Кои живина јајца имаат најмалку калиум?
>> Храна богата со калиум Кои еленово има најмногу калиум?
>> Диета без калиум Кои еленово има најмалку калиум?
>> Храна богата со калиум Која храна има најмногу калиум?
>> Диета без калиум Која храна има најмалку калиум?
>> Храна богата со калиум Кој зеленчук и зеленчук имаат најмногу калиум?
>> Диета без калиум Кој зеленчук и зеленчук имаат најмалку калиум?


види исто така:

Диета без калциум Кој зеленчук и зеленчук имаат најмалку калциум?
ВИТАМИН А во храната Кои неподготвени - суров зеленчук имаат најмногу витамин А?
ВИТАМИН Е ВО ХРАНА Кои неподготвени - суров зеленчук имаат најмалку витамин Е?
Храна богата со натриум Кои неподготвени - суров зеленчук имаат најмногу натриум?
Диета без калиум Кој зеленчук и зеленчук имаат најмалку калиум?
ВИТАМИН Б6 во храната кој го подготвил - преработен зеленчук имаат најмногу витамини Б6?
ВИТАМИН Б6 во храната Кои неподготвени - суров зеленчук имаат најмалку витамин Б6?
Храна богата со протеини Кој зеленчук и зеленчук имаат најмногу протеини?
Витамини и минерали во Храна кој го подготвил - преработен зеленчук имаат најмногу витамини и минерали?
ХРАНА ЗА телесната тежина - Калории Кој зеленчук и зеленчук имаат најмногу калории?

видови на храна:


Житарици и житни производи
месо
деликатеси
еленово
живина
птици
морски риби
слатководна риба
Школки, ракови, итн
млеко
Ферментирано млеко, павлака, итн
ферментирани сирења
живина јајца
Зеленчук и производи од зеленчук
Овошје и овошни производи
масни супстанции
Шеќери и шеќер деривати

намирници:


природен пчелин мед ( исхрана - калории, витамини, минерали )
карфиол (варени) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
зелен бибер ( исхрана - калории, витамини, минерали )
круша, конзервирана во сируп ( исхрана - калории, витамини, минерали )
моркови (варен) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
говедско месо (полу масти) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
доматено (суровини) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
јагула (чадена) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
козјо сирење (во просек) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
моркови (суровини) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
бадем (сув) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
јаболко (свежи) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
грав (сува) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
фазан ( исхрана - калории, витамини, минерали )
телешко тело ( исхрана - калории, витамини, минерали )
црни маслинки (свежи) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
Gilthead ( исхрана - калории, витамини, минерали )
јогурт ( исхрана - калории, витамини, минерали )
цвекло (варени) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
пилешко јајца во прав ( исхрана - калории, витамини, минерали )


Здрава храна - Калории. Колку калории има во природен пчелин мед?
Витамин Б6 во храна. Колку витамин Б6 или пиридоксин е таму во карфиол (варени)?
Фосфор во храната. Колку фосфор е таму во зелен бибер?
Витамин Б6 во храна. Колку витамин Б6 или пиридоксин е таму во круша, конзервирана во сируп?
Железо во храната. Колку железо е таму во моркови (варен)?
Железо во храната. Колку железо е таму во говедско месо (полу масти)?
      en af ar az be bg ca cs da de el es et eu fa fi fr ga gl gu he hi hr ht hu hy id is it ja ka ko lt lv mk ms mt nl no pl pt ro ru sk sl sq sr sv sw ta te th tl tr uk vi zh zh(t)
World population food logo
Contact: kontakt@world-population.net
Copyright (C): Online press . All rights reserved.
Editorial board: editorial@world-population.net
Marketing: marketing@world-population.net

We use "Cookies" for better user experience. By proceeding to use this page you approve our Cookie policy.

Close this notice Find out more